Strona główna » Czy warto postawić na podłogę winylową?

Czy warto postawić na podłogę winylową?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
podłoga winylowa

Panele winylowe w domu: wady i zalety

Prawda jest taka, że nie ma rozwiązań idealnych. Każdy rodzaj podłogi ma swoje wady i zalety. Panele winylowe nie są wyjątkiem. Przeczytaj więc nasz artykuł i dowiedz się, czy warto w nie inwestować.

Zalety paneli winylowych

Podstawowym plusem jest to, że winylowe panele są wodoodporne. Bez dwóch zdań wyprzedają konkurencję pod tym względem. Jest to zatem idealne rozwiązanie podłogowe do kuchni, choć nie tylko. Wystarczy sobie wyobrazić lany poniedziałek w domu. Zabawa z dziećmi zwykle oznacza więcej wody na podłodze. Parkiet, a nawet produkty PCV mogą ulec uszkodzeniom. Za to panele winylowe nie wchłaniają wody ani nie pozwalają zalegać jej między szczelinami. Brzmi nieźle, prawda?

Zimą natomiast panel podłogowy winylowy sprawdza się jako doskonały przewodnik ciepła. Oczywiście chodzi tu o ogrzewanie podłogowe. Materiały winylowe świetnie z nim współpracują, minimalizując utratę temperatury. Co więcej, podłogi winylowe są dość przyjemne w dotyku. Dzieci mogą biegać po nich na bosaka choćby i cały dzień. Również dorośli, wstając wcześnie rano, doceniają komfort płytek winylowych w łazience. Tym bardziej że ich montaż to istna bajka w porównaniu z tym, co oferuje glazura na przykład.

Panele winylowe – wady

Najtańsze panele winylowe są wciąż droższe niż standardowe opcje z tworzyw sztucznych. Wprawdzie drewno króluje pod tym względem, ale fakt pozostaje faktem: na płytki winylowe trzeba trochę wydać. Niemniej czas poświęcony na robociznę i utrzymanie podłogi winylowej pozwala na oszczędność. Ta objawi się również na rachunkach za ogrzewanie, ponieważ z winylem na podłodze można trochę przykręcić kurki. Do tego jednak niezbędny jest system ogrzewania podłogowego.

  Czy płyta indukcyjna jest szkodliwa?

Dla niektórych problemem może być to, że podłoga winylowa nie jest biodegradalna. Nie podlega też recyklingowi, przynajmniej w ramach obecnej technologii. Zważywszy na ekologiczne trendy w budownictwie, taki wybór podłogi jest zatem obarczony pewnym piętnem. Trzeba jednak zauważyć, że w żaden sposób nie pogarsza ono jakości użytkowania. To bardziej kwestia osobistego podejścia.

Podsumowanie

Jakościowy panel winylowy zdaje się mieć więcej zalet niż wad. Choć wykończenie podłogi w ten sposób wiąże się z pewnym wydatkiem, naszym zdaniem warto się na to zdecydować. Walory użytkowe paneli winylowych są po prostu zbyt duże, by tego nie robić. Zwłaszcza jeśli w domu są dzieci. Trzeba też pamiętać, że rozwiązania winylowe to najlepsze panele do ogrzewania podłogowego dostępne dzisiaj na rynku.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.