Strona główna » Czy warto kupić mieszkanie do remontu?

Czy warto kupić mieszkanie do remontu?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Nosząc się z zamiarem zakupu nieruchomości do remontu musimy mieć na uwadze kilka istotnych aspektów: finansowy, prawny i… ludzki.

Aspekt finansowy:
Okazyjne ceny – nie zawsze możemy na nie liczyć. Zdarza się, że nieruchomości, zlokalizowane w atrakcyjnych dzielnicach pomimo stanu lokalu trzymają ceny nie odbiegające od średnich rynkowych z danej okolicy ( np. mieszkania w powojennych kamienicach na Saskiej Kępie w Warszawie). Zazwyczaj jednak kupując na rynku wtórnym nieruchomość do remontu jesteśmy w stanie negocjować cenę nawet do 20% w dół.
Koszty około-zakupowe; należy pamiętać o podatku od czynności cywilno-prawnych, który wynosi 2% wartości nabywanej nieruchomości i nie ma żadnej możliwości aby ominąć ten koszt.
Finansowanie; nie wszyscy wiedzą, że wartość nieruchomości wyliczana jest przez banki w oparciu o sumę ceny transakcyjnej oraz kosztów remontu. Oznacza to, że możemy uzyskać z banku środki na sfinansowanie remontu. Należy jednak pamiętać o konieczności sporządzenia szczegółowego kosztorysu przewidywanych wydatków.

Aspekt prawny

Zanim przystąpimy do robót należy zgłosić wniosek o wydanie do zgody na przeprowadzenie prac remontowych (do Spółdzielni Mieszkaniowej lub zarządcy). Prace wyburzeniowe wymagają zgłoszenia do lokalnego wydziału architektury. Jeśli w ciągu miesiąca nie otrzymamy pisemnej odpowiedzi to mamy do czynienia z tzw zgodą milczącą i dopiero wtedy możemy przystąpić do rozpoczęcia wyburzeń. Co to oznacza w praktyce? Ratę kredytu hipotecznego (bo już od kolejnego miesiąca po uruchomieniu trzeba ją zapłacić) + ewentualny czynsz wynajmowanego mieszkania dodatkowo wliczamy w koszty zakupu nieruchomości. Z uwagi na fakt, iż zgłoszenie do wydz. architektury nastąpić może dopiero po wydaniu przez Spółdzielnię ( bądź zarządcę )zgody na prace remontowe radzimy, aby jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji poprosić zbywcę o złożenie wniosku a następnie po formalnym przejęciu nieruchomości przepisanie zgody na nowego właściciela ( Spółdzielnie mają miesiąc na wydanie zgody i nie rzadko bywa, że tyle to trwa).

  Kupno mieszkania z kredytem

Aspekt ludzki
Należy liczyć się z tym, że nie wszyscy będą zadowoleni z naszego sąsiedztwa. Bardzo często zdarza się, że rozdrażnieni sąsiedzi donoszą do Spółdzielni mieszkaniowej ( czy zarządcy ) na nowych lokatorów. Warto zatem zadbać o wyżej wymienione kwestie prawne, aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu.

Tekst: Anna Kotkowska
Doradca finansowy/Wspólnik
N Dorfina S.J www.ndorfina.pl

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.