Strona główna » Czy to na pewno apartament? Jak określić standard?

Czy to na pewno apartament? Jak określić standard?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Definiowanie standardu nieruchomości rodzi czasem problemy i nieporozumienia. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się apartament i mieszkanie w podwyższonym standardzie.

Czy apartamentem można nazwać mieszkanie o powierzchni 30 m²? Czy podwyższony standard mieszkania może przejawiać się tylko tym, że zostało ono wybudowane na osiedlu zamkniętym? Często wyobrażenia o tym, czym jest dany segment mieszkaniowy, różnią się od rzeczywistości oferowanej przez dewelopera. A ci lubią dodawać swoim nieruchomościom prestiżu i szafować nieuprawnionymi określeniami, aby uzasadnić wysoką cenę.

Spis treści porady

Prawdziwy apartament – luksus i wygoda

Apartament nie ma z góry określonej definicji. W potocznym przekonaniu apartament to mieszkanie bardzo wygodne, a więc i duże. I takie winno być w istocie. Przez apartamenty rozumiemy mieszkania o powierzchni przynajmniej 90–100 m² (ten warunek jest często niespełniony), standardem powinny być wysokie sufity (od 2,9 m), duże tarasy/balkony i pomieszczenia dodatkowe, np. gabinet, garderoba, kilka łazienek itp. To nie jedyne cechy apartamentów. Dlatego czasem spotyka się dodatkowe rozróżnienie: na apartamenty „zwykłe”, czyli po prostu gustownie i drogo wykończone wygodne, duże mieszkania i apartamenty naprawdę luksusowe.

Te ostatnie powinna cechować unikalność inwestycji pod każdym względem. Z założenia więc będzie ich niewiele. To często wieżowce, w sąsiedztwie obiektów zabytkowych, w najbardziej topowych lokalizacjach turystycznych (w Polsce np. Sopot, Zakopane), z widokiem na szczyty górskie, bądź z tarasem otwartym na taflę morza czy jeziora.

Unikalna lokalizacja powiązana jest z architekturą projektu – powinna być ona wyjątkowa, wyróżniająca i rozpoznawalna na danym obszarze – oczywiście wykonana z wysokiej jakości materiałów: drewno wysokiej klasy, marmur, kamień, ceramika itp. Nie może zabraknąć upiększających detali – np. rzeźby czy obrazy znanych twórców, ornamentyka na klatkach schodowych. Obiekty muszą zapewniać łatwy dostęp do światła dziennego, ale też dzięki użyciu odpowiedniego szkła tłumić hałas z zewnątrz.

  Czy warto teraz kupić mieszkanie?

Luksusowe apartamenty opcjonalnie wyposażone są w elementy inteligentnego budynku. W obiekcie nie może zabraknąć reprezentacyjnego hallu, recepcji, dodatkowych pomieszczeń z przeznaczeniem na bar, siłownię, SPA, kręgielnię, saunę itp. Luksus przejawia się też w szeregu usług dostępnych dla mieszkańców. Mowa o concierge, housekeeping itp.
Ile zapłacimy za luksus z górnej półki? Przeciętne ceny luksusowych mieszkań w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie czy innych wiodących miastach kształtują się na poziomie ok. 20 tys. zł/m².

Podwyższony standard

Niekiedy nazywane apartamentami, w istocie to mieszkania o podwyższonym standardzie. Dlaczego nie powinno się nazywać ich apartamentami? Głównie z powodu czynników znacznie odróżniających je od takowych. Są przede wszystkim mniejsze, brakuje w nich usług typu concierge, a ponadto materiały, z których zostały wykonane, są nieco gorszej jakości. Otoczenie również nie jest tak “luksusowe”. Rzadziej zdarzają się baseny czy siłownie do wyłącznej dyspozycji mieszkańców.

Czym charakteryzują się mieszkania w podwyższonym standardzie?

  • Oprócz wyższej ceny, powinna je wyróżniać lepsza jakość wykonania niż w przypadku zwykłych M i lokalizacja. Mówiąc o lokalizacji, nie mamy na myśli położenia centralnego, w naprawdę prestiżowych dzielnicach (choć na pewno bliżej centrum), ale atrakcyjniejsze najbliższe otoczenie, bez problemów typowych dla budownictwa popularnego. Chodzi więc o dostępność podstawowej infrastruktury (drogi, placówki medyczne, szkoły, sklepy itp.), ale również np. terenów rekreacyjnych, zielonych.
  • Jeśli chodzi o same mieszkania – te zazwyczaj mają o kilkadziesiąt procent większą powierzchnię niż zwykłe M, przy tej samej liczbie pokoi, częściej cechuje je podwyższony sufit i obecność dodatkowych pomieszczeń użytkowych, takich jak np. garderoba.
  • Częściej też w ofertach deweloperskich spotyka się opcję wykończenia pod klucz. Klient ma większą możliwość wpływania na projekt i rozkład pomieszczeń w swoim mieszkaniu. Lepsza jest jakość wykończenia i mieszkań, i części wspólnych.
  • Pojawiają się materiały naturalne – kamień, drewniana stolarka okienna itp. Mieszkania są standardowo wyposażone w balkony, na wyższych kondygnacjach – w tarasy. Standardem jest monitoring, ochrona, winda z poziomu parkingu podziemnego, recepcja. W budynku zdarzają się pomieszczenia dodatkowe – np. sauna, ogród zimowy itp. Najbliższe otoczenie obiektu powinno być zaaranżowane pod okiem architekta krajobrazu. Nie może zabraknąć miejsca na plac zabaw, przestrzeń np. pod grill itp.
  Wynajmiesz lub sprzedajesz mieszkanie - Home staging

Niemniej, „luksusowość” mieszkań w podwyższonym standardzie nie umywa się do tej znanej z apartamentów. To po prostu lepiej wykonane i wyposażone lokale, z lepszą lokalizacją niż zwykłe M, ale też i wyższą ceną niż standardowa. Z pewnością będą odpowiadały wszystkim tym, którym zależy na dobrej lokalizacji, garażu, większym balkonie, jak również standardzie wyższym niż przeciętny.
Opracowanie materiału: portal RynekPierwotny.pl

Może Cię zainteresować: