Czy można i w jaki sposób negocjować cenę nowego mieszkania?

Planujesz zakup nowego mieszkania od dewelopera? Chcesz negocjować cenę? Na takich negocjacjach można zyskać  nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W jaki sposób przygotować się do tego typu rozmowy?

Nie każdy z nas ma umiejętności do negocjacji, a ludzie się nimi odznaczający musieli poświęcić kilka lat na ich przyswojenie. Zdaniem ekspertów kluczowa jest prawidłowa komunikacja.

Negocjacje z deweloperem

Przeważnie nawet jeśli obie strony mają te same cele, nie dojdzie między nimi do porozumienia, jeśli zbyt małą wagę przykładają do kwestii rozpoznania intencji drugiego rozmówcy. Przecież nie od dziś wiadomo, że negocjacje służą obopólnym korzyściom.

Pamiętajcie o tym, aby nic nie robić na siłę. Jeśli deweloper nie będzie chciał z nami dyskutować o obniżeniu ceny, to nie należy wywierać na nim presji. Nadużywanie technik negocjacyjnych skończy się w najlepszym razie odmową obniżki ceny, w najgorszym – odmową sprzedaży mieszkania. Dlatego rozsądnie będzie upewnić się wcześniej co do okoliczności negocjacji i podejść do sprawy na spokojnie.

Pierwsze, o czym powinniśmy pamiętać w kwestii właściwych działań, to przemyślenie jaka jest zasobność naszego portfela i do jakiej kwoty planujemy negocjować. Deweloperzy, podając kwotę, którą chcą otrzymać za nieruchomość, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ewentualny klient będzie chciał otrzymać zniżkę, dlatego nie traktuje wystawionej ceny jako tej finalnej. Drugą sprawą jest świadomość zarobku dewelopera na sprzedanym mieszkaniu. W Polsce średnia marża to około 20%, ale zdarzają się sytuacje, gdy ta liczba osiąga swoją dwukrotność. Dzieje się to przeważnie, gdy mamy do czynienia z obiektem znajdującym się w luksusowym miejskim dystrykcie, który to na dodatek jest drogi. Innymi słowy, wyższa marża = większe możliwości negocjacyjne.

Czym można się wspomóc w negocjacjach? Wiedzą na temat tego, w którym momencie rozpoczęto sprzedaż mieszkania, ile inwestycji (przy uwzględnieniu kompleksu mieszkalnego) udało się już sprzedać, jaki jest średni koszt za metr kwadratowy. Nie bez znaczenia są też informacje o cenach okolicznych nieruchomości.

0 komentarzy

    Brak komentarzy!

    Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tej porady!

    Pozostaw odpowiedź

    Only registered users can comment.