Strona główna » Bidet w łazience: czy montować w małej łazience?

Bidet w łazience: czy montować w małej łazience?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Bidet – jedni uważają go za zbytek zajmujący miejsce. Drudzy przekonują, że to najwygodniejsza forma szybkiego odświeżenia i codziennego dbania o higienę. W dużej łazience bidet powinien jednak być, ale w małej nie ma na niego miejsca. Ale jest rozwiązanie – można zamontować specjalną armaturę z rączką Bidetta.

Bidet – korzystały z niego nawet utrzymanki królów

Bidet – przeciwnicy tego rozwiązania wskazują, że zajmuje sporo miejsca. Niektórzy oceniają wręcz, że to zbędny luksus. Może dlatego, że początki jego używania faktycznie przypisywane są arystokracji i królom. Bidet w II połowie XVIII w. stał się powszechny we Francji, gdzie ze względu na kształt zyskał nazwę „futerału na skrzypce”, podobnie w Hiszpanii – tu zwany był „gitarą czystości”.

Włosi ochrzcili bidet mianem „rumaka czystości”. Były to bardzo ozdobne, niewielkie misy, niemal dzieła sztuki. Często wręczane w podarunku bogatym damom i utrzymankom królów. Jedna z nich, markiza de Pompadour, otrzymała bidet wykonany z włoskiego orzecha, z kryształową misą, z pokrywą i tyłem obitym czerwoną skórą nabijaną złotymi ćwiekami.*

Zalety bidetu

Dziś bidet nie jest już uważany za przedmiot przeznaczony tylko dla wybranych. Jego zwolennicy przekonują, że nie wyobrażają sobie życia bez takiej wygody w codziennym dbaniu o higienę.

To łatwy sposób na odświeżenie się w ciągu dnia. By skorzystać z wody, nie trzeba się rozbierać – zachwalają na forach internetowych miłośnicy bidetów. Nie brakuje też innowacyjnych pomysłów na ich wykorzystanie. Wiele osób podkreśla, że myje w nich nogi, a dzieciom wygodniej jest umyć ręce w umiejscowionym nisko bidecie, niż w umywalce.

  Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

Gdzie zamontować bidet i ile potrzeba miejsca?

Przede wszystkim bidet dużo łatwiej wpasować w wyposażenie łazienki, jeśli jest ona duża. Powinniśmy przewidzieć miejsce po ok. 30 cm z obu stron, by zachować odpowiednią przestrzeń na nogi. Wybrać można zarówno bidet stojący, jak i podwieszany. Estetycznie wygląda najlepiej jeśli zostanie zamontowany obok toalety. Styliści wnętrz zalecają, by bidet kupić w komplecie z miską ustępową, tak by zachować jedną linię wzorniczą i kolorystykę.

Bidet i bateria bidetowa

Baterie do bidetów przypominają nieco te umywalkowe. Różnią się jedynie ruchomą końcówką na końcu wylewki, która pozwala skierować strumień w pożądanym kierunku. Czym kierować się przy wyborze baterii do bidetu? Najlepiej jeśli bateria bidetowa wybrana zostanie z tej samej linii wzorniczej co umywalkowa.

Jak dobrze urządzić łazienkę

Dużo bardziej funkcjonalna będzie bateria jednouchwytowa, niż taka która ma oddzielne uchwyty do ciepłej i zimnej wody. Szybciej ustawimy pożądaną temperaturę i strumień. – Warto też zwrócić uwagę na kształt.

Im bardziej opływowy, tym łatwiej będzie kran utrzymać w czystości, gdyż krople wody będą swobodnie spływać po baterii, nie zostawiając zaschniętych śladów – podpowiada ekspert z firmy Oras. Bateria musi posiadać napowietrzający wodę perlator, wówczas strumień będzie silny, nawet przy delikatnym odkręceniu kranu.

Bateria bidetowa z udoskonaleniami

Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe rozwiązania poprawiające funkcjonalność, np. ekoprzyciski, w które wyposażono baterie bidetowe z linii Oras Vega. Elastyczny punkt umiejscowiony w uchwycie armatury wstępnie ogranicza temperaturę wody i siłę strumienia. Sprawia, że użytkownik nie odkręci przypadkiem zbyt gorącej wody, a przy okazji oszczędza.

Modele z droższych serii dla wymagających klientów zaprojektowane mogą być jak nowoczesne gadżety, np. w seriach przygotowanych dla Oras przez włoski dom projektowy Alessi rączka baterii bidetowej działa niemal jak joystick – sterując w tył, przód i na boki ustawia się odpowiednią siłę strumienia i temperaturę.

  Dlaczego okna parują? Skąd woda na szybach?

Wygodnym rozwiązaniem jest zakup baterii w komplecie z automatycznym korkiem. W bidetach można też zamontować specjalną deskę, by nie siadać na zimnej, nieprzyjemnej w dotyku ceramice.

A w małej łazience… Bidetta

W Polsce bidety są mało popularne. Wynika to z dwóch powodów. Nie ma u nas takiej kultury. Ale ważniejsza przyczyna związana jest z tym, iż większość mieszkań ma po prostu zbyt małe łazienki. Jednak nawet w tych mniejszych mieszkaniach miłośnicy bidetów nie muszą rezygnować z komfortu posiadania bidetu.

Z powodzeniem funkcję tego klasycznego zastąpi specjalna armatura umywalkowa wyposażona w małą rączkę natrysku Bidetta. Rączkę używamy siedząc na toalecie. Do niedawna jej montaż wymagał umiejscowienia toalety zaraz przy umywalce. Głównie dlatego, iż najpierw należało uruchomić baterię umywalkową, a dopiero później przełączyć strumień na Bidettę.

Jednak Oras poza tymi standardowymi rozwiązaniami wprowadził linię Optima, w której wodą steruje się zdalnie. Rączka Bidetta nie musi więc już być zainstalowana w bliskiej odległości od kranu. Nawet z przeciwległego końca łazienki jednym kliknięciem można uruchomić strumień wody w Bidettcie.

* Informacje pochodzą z książki „Historia brudu”, Katherine Ashenburg, wyd. Bellona

Zdjęcia Oras

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.