Strona główna » Schowki w mieszkaniu; zabuduj niewykorzystane miejsca

Dobrze zaplanowane mieszkanie to także takie, w którym bez problemu znajdziemy miejsce na odzież, sprzęty sportowe czy urządzenia AGD. Rzeczy wciąż przybywa, a w małym mieszkaniu znalezienie na nie miejsca stanowi wyzwanie. W tym wypadku problem rozwiążą praktyczne schowki.

Schowki w mieszkaniu – poznaj praktyczne rozwiązania

Schowki w przedpokoju

Funkcjonalna i estetyczna aranżacja małego przedpokoju nie jest łatwym zadaniem. – Aby uniknąć efektu przeładowania warto zastanowić się nad szafą z drzwiami przesuwnymi, którą można idealnie dopasować do wymiarów przedpokoju – radzi Monika Szczęsny, projektantka z firmy Komandor.

Drzwi tego typu to praktyczne rozwiązanie, które sprawdza się tam, gdzie nie ma miejsca na tradycyjne drzwi otwierane. Rozsuwany system drzwi nie zajmie dodatkowej przestrzeni, ponieważ skrzydło drzwiowe przesuwa się po prowadnicy na bok. Taka szafa może być zamontowana zarówno we wnęce, jak i na całej ścianie, wolnej od okien czy drzwi. Odpowiednie jej zaplanowanie pozwoli pomieścić nie tylko ubrania, ale również walizki, ręczniki, pościel, żelazko czy deskę do prasowania.

Szafa w przedpokoju czy salonie może również zostać „ukryta” i wyglądać jak panel ścienny i nie wyróżniać się z otoczenia. – W przedpokoju sprawdzają się szklane wypełnienia z dowolną grafiką lub zdjęciem. Popularnym rozwiązaniem są drzwi z lustrem, które optycznie powiększają przestrzeń.

Schowki pod schodami

Dla osób, które posiadają dwupoziomowe mieszkania lub domy problematyczna bywa przestrzeń pod schodami. W takim przypadku dostępne i nie w pełni wykorzystane miejsce pod schodami, po zabudowaniu może sprawdzić się jako dodatkowa przestrzeń na przechowywanie odzieży wierzchniej, czy schowek na rzeczy, które chcemy ukryć.

  Farby do pokoju dziecka

Jeśli pozwalają na to warunki przestrzenne pod schodami można umieścić wieszak. Dobrym pomysłem jest też zabudowanie przestrzeni pod schodami za pomocą szuflad, które są odpowiednio dopasowane do zabudowy. Jeśli schody znajdują się w salonie wykorzystać to miejsce jako przestrzeń na książki.

Kuchnia miejscem schowków

Niewygodne naroża pomogą lepiej zagospodarować odpowiednio zaprojektowane meble oferowane przez producentów mebli kuchennych. – Konsumenci lubią półki obrotowe lub półobrotowe, czyli tak zwane „karuzele” – jedno z najtańszych dostępnych na rynku rozwiązań pomocne w aranżacji skosów. Z drugiej strony popularnością cieszą się również szuflady narożnikowe, które nie tylko dobrze wyglądają ale również pomagają zagospodarować problematyczną przestrzeń – radzi Katarzyna Drabik z firmy Komandor.

W problematycznym narożniku można zainstalować zlewozmywak, choć należy pamiętać o tym, że eksploatacja z jego tradycyjnej formy jest dużo wygodniejsza. Zdecydowanie warto przyjrzeć się systemom szafek i polek narożnych instalowanych w narożnych szafkach wiszących.

W małych kuchniach niewykorzystane wąskie przestrzenie można zabudować wysuwanymi szafkami, w których sprytnie ukryjemy choćby chemię domową, słoiki lub butelki. W mniejszych kuchniach popularne są również rozwiązania wykorzystujące stoliki montowane do ściany, czy stoliki składane.

Do kuchni wstawia się również takie sprzęty AGD jak pralka, jeśli łazienka jest za mała. Najczęściej w kuchni wpasowuje sie je w zabudowę. Miejscem dla pralki może być również przedpokój, gdzie urządzenie można ukryć choćby w szafie. – Współczesne sprzęty AGD są na tyle ciche i ergonomiczne, że ich instalacja w kuchni czy nawet w przedpokoju nie powinna sprawiać problemu.

Schowki pod skosem

Wbrew pozorom trudne do zagospodarowania poddasza czy wnęki pod schodami można zabudować drzwiami przesuwanymi. To doskonałe rozwiązanie do każdego wnętrza, w którym sufit jest pod kątem. Spadki i skosy nie powinny zatem ograniczać naszych możliwości aranżacyjnych. Szafy wnękowe i zabudowy projektowane na wymiar pozwolą optymalnie wykorzystać całą powierzchnię, dzięki czemu poddasze może okazać się idealnym pokojem dla dziecka, sypialnią bądź gabinetem.

  Mieszkanie na poddaszu

Systemy przechowywania coraz częściej pełnią tradycyjne szafy. Za drzwiami, przesuwającymi się po prowadnicach, umocowanych do sufitu i podłogi, kryją się półki, kosze oraz drążki na wieszaki. Ich liczbę i wielkość można idealnie dostosować do naszych potrzeb.

Zdjęcia Komandor

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.