Strona główna » Żaluzje: jak wyciągnąć na światło dzienne charakter wnętrz?

Dostęp światła słonecznego w mieszkaniu jest bardzo ważny. Dostarcza witaminę D, pozytywnie wpływa na nastrój domowników, wydobywa smaczki wystroju wnętrza, zapewnia lepsze warunki pracy i wypoczynku. O pewnych porach dnia, czy w szczególnie słoneczne dni lepiej jednak zasłonić nieco okno i wpuszczać mniej światła naturalnego. Znakomitym rozwiązaniem, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym, są od lat żaluzje. Wybór właściwego modelu wydaje się być trudnym zadaniem, ze względu na mnogość dostępnych opcji.

Wybór właściwych żaluzji sprowadza się do ustalenia, na jakiego rodzaju efekcie wizualnym nam zależy oraz jakie funkcjonalności są dla nas najbardziej cenne. Bogatsi o tę wiedzę, będziemy w stanie precyzyjnie i szybko wskazać ten rodzaj zasłony okiennej, który jest najbliższy naszym oczekiwaniom. Wystarczy do tego choćby minimalna znajomość charakterystyki poszczególnych rozwiązań. Poszukiwania warto prowadzić na serwisach aukcyjnych – na Allegro znaleźć można o wiele więcej informacji i wariantów produktów, niż w jakimkolwiek sklepie stacjonarnym.

Postawione do pionu, czyli żaluzje pionowe

Pod względem techniczno-konstrukcyjnym żaluzje można podzielić na pionowe i poziome. Trudno wskazać jednoznacznie, który rodzaj jest lepszy, bo w dużej mierze zależy to od miejsca montażu, sposobu eksploatacji i wystroju wnętrza.
Żaluzje pionowe, zwane także verticalami, charakteryzują się dość dużą szerokością lameli, wykonanych z tkaniny. Cechą charakterystyczną takiego systemu jest to, że przy pełnym zasłonięciu żaluzji zakryta zostaje cała powierzchnia okolic okna – od sufitu do parapetu lub od sufitu do podłogi.

* Żaluzje pionowe są często wykorzystywane we wnętrzach komercyjnych, takich jak showroomy, sale konferencyjne czy pomieszczenia biurowe – tam efekt „czwartej ściany” przydaje się w trakcie zebrań czy prezentacji, pomaga się skoncentrować i odizolować.

* W budynkach mieszkalnych to rozwiązanie stosuje się z reguły w pokojach z bardzo dużymi oknami. Daje to ciekawy efekt kontrastu pomiędzy szczelną zasłoną, harmonizującą z kolorem ścian, a jasną witryną z widokiem
W żaluzjach pionowych istotne z punktu widzenia funkcjonalności są dwa czynniki: mechanizm i rodzaj tkaniny. Starszy typ „verticali” zawsze był mocno eksponowany w pomieszczeniu, ze względu na gabaryty lameli, a mechanizm umożliwiał jedynie ich obrót wokół osi pionowej. Mechanizmy nowszego typu umożliwiają rozjechanie się lameli do przeciwległych rogów pomieszczenia. Samych tkanin do żaluzji pionowych jest na rynku mnóstwo, różnią się nie tylko kolorem, ale również właściwościami – w tym przepuszczalnością światła. Niektóre spośród stosowanych materiałów można prać, co ułatwia utrzymanie ich w czystości.

Trzymające wysoki poziom, czyli żaluzje poziome

Żaluzje poziome cieszą się niesłabnącą popularnością od lat 90. To wszechstronne rozwiązania. Do dyspozycji jest zazwyczaj paleta kilkudziesięciu kolorów, kilka rozmiarów szerokości lameli (zazwyczaj od 16 mm do 50 mm) i kilka różnych materiałów, różniących się właściwościami. Łącznie, daje to tysiące możliwych kombinacji wykończenia wnętrza, co powinno zaspokoić gusta nawet najbardziej wymagających użytkowników.

żaluzje poziome
żaluzje z szerokimi lamelami w salonie
Duże okna osłonięte zaluzjami

Wielką zaletą żaluzji poziomych jest to, że można nimi bardzo płynnie regulować ilość i kąt wpadającego do pomieszczenia światła. W dodatku, kiedy są ustawione prostopadle do powierzchni szyby, pozostają praktycznie niezauważalne dla osób będących wewnątrz, a zapewniają dobrą osłonę przed obserwatorami z zewnątrz. Kiedy nie jest ona potrzebna, całość lameli można zwinąć w górnej części okna.

  Rolety zamiast żaluzji: dlaczego warto

Efekt wizualny wykorzystania żaluzji poziomych w dużej mierze zależy od wybranej kolorystyki i materiału, na jaki zdecyduje się dekorator. W zależności od oczekiwań, można tymi środkami podkreślać charakter wnętrza lub, przeciwnie, tworzyć z nim kontrast. W odróżnieniu od wersji pionowych, różnice pomiędzy poszczególnymi materiałami wykonania mogą mieć duży wpływ na jakość osiągniętego efektu. Planując aranżację pomieszczenia, warto od razu wybrać rodzaj osłon okiennych i – jeśli będą to żaluzje poziome – materiał, z jakiego będą wykonane.

Żaluzje drewniane

Opinię bardzo prestiżowego materiału ma drewno. Lamele w tym wypadku są zauważalnie większe od innych, co przy wyeksponowaniu naturalnej faktury pozwala znakomicie „ocieplać” wnętrze i czynić je bardziej klasycznym i przytulnym jednocześnie. Żaluzje drewniane znakomicie pasują do sypialni, salonów i gabinetów, szczególnie jeśli nie są tam jedynym elementem wystroju, wykonanym z tego materiału – mogą stworzyć ciekawe połączenie np. z meblami czy deskami parkietu.

Efekt wizualny w tym wypadku wiąże się z pewnymi ograniczeniami funkcjonalnymi. Ciężar i rozmiar samych lameli jest na tyle duży, że z reguły system sterowania również musi być sporych gabarytów i nie da się go zamontować bezinwazyjnie. Żaluzje, po całkowitym podwinięciu, potrafią wciąż zajmować sporą część okna, co zmniejsza dopływ światła. Należy pamiętać, że drewno jest materiałem „pracującym” i, co za tym idzie, dość wymagającym.

Jeśli pomieszczenie jest narażone na bardzo silną ekspozycję słońca, wówczas lepiej z tego typu materiału zrezygnować. Drewno potrafi się bardzo mocno nagrzewać, co nie tylko podnosi temperaturę wewnątrz pomieszczenia, ale również wpływa negatywnie na kształt i kolor lameli – mogą się wypaczać i blaknąć. Również czyszczenie i konserwacja są dość wymagające – żaluzje wykonane z tego materiału źle znoszą wilgoć, więc przeciera się je na sucho lub szmatkami lekko nawilżonymi środkiem do pielęgnacji drewna.

Żaluzje aluminiowe

Większość użytkowników poszukuje żaluzji stosunkowo uniwersalnych, łatwych w utrzymaniu i dobrej jakości. Dobrym wyborem w takim przypadku są na pewno rozwiązania oparte o lamele aluminiowe. Materiał ten jest lekki i łatwy w utrzymaniu; w swojej naturalnej barwie ładnie komponuje się z większością wnętrz i potrafi wtopić się w tło – to jest również wytłumaczenie, dlaczego ten nośnik jest tak popularny w zastosowaniach komercyjnych, wewnątrz biur i gabinetów. Panuje przekonanie, że lamele aluminiowe pasują szczególnie do wnętrz nowoczesnych, gdzie jest przewaga czerni, bieli i szarości.

  Rolety do mieszkania - jak wybrać?

Od strony funkcjonalnej, żaluzje aluminiowe dalej zachowują pozycję lidera w zakresie uniwersalności. Ich montaż jest łatwy. Aluminium nieźle radzi sobie z temperaturą – nawet przy mocnej ekspozycji na słońce lamele nie powinny się odkształcać, ani tracić intensywność koloru. Popularność tego typu żaluzji bierze się również stąd, że w upalne dni osłona okienna wykonana z lameli aluminiowych w kolorze naturalnym skutecznie chroni wnętrze przed nagrzaniem. Czyszczenie jest dosyć proste – można używać miotełki z piórami, specjalnego „palczastego” akcesorium z gąbki, lub myć lamele w niewielkiej ilości wody z dodatkiem delikatnego detergentu.

Dyskretny urok winylu

Ciekawym połączeniem zalet żaluzji aluminiowych i drewnianych są te z PVC. Są tanie i bardzo łatwe w utrzymaniu. W zależności od potrzeb, mogą przyciągać uwagę mocnym, intensywnym kolorem lub wtapiać się w otoczenie. Dość powszechny jest pogląd, że z racji materiału, z jakiego są wykonane, żaluzje z polichlorku winylu pasują jedynie do nowoczesnych i mocno „plastikowych” wnętrz. Nie jest to prawda, ponieważ nawet ze stosunkowo bliskiej odległości nie widać różnicy w fakturze materiału – lamele PVC są wykonywane w szerokiej palecie kolorów, ale również w wzorach imitujących konkretne tekstury, jak drewno, aluminium, bambus itd.

Ponadto, wykorzystanie tego materiału pozwala uzyskać ciekawy efekt wizualny, niedostępny w innych wariantach wykonania żaluzji – częściowe przepuszczanie promieni słonecznych tworzy sympatyczny, ciepły półmrok, w którym można doskonale wypocząć podczas upalnego dnia. Kolorowe lamele lekko barwią światło, co tworzy ciekawe efekty w połączeniu z oryginalnymi kolorami wyposażenia pomieszczeń.

Żaluzje PVC (zwane także „plastikowymi”, choć nie jest to precyzyjne określenie) są niezwykle łatwe w utrzymaniu. Można je do woli czyścić w wodzie z detergentami, czy nasączonymi ściereczkami, dobrze znoszą wysokie temperatury i są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie bez znaczenia jest ich niska cena – żaluzje PVC wytrzymają naprawdę wiele, co czyni je idealnym rozwiązaniem „na start”, np. jako pierwsze w nowym mieszkaniu.

Znalezienie właściwej osłony okien nie jest zadaniem prostym. Jak widać na przykładach powyżej, każdy wybór wiąże się z pewnym kompromisem, dotyczącym ceny, jakości czy sposobu używania. Dopiero znając te zależności, można podjąć się indywidualnej oceny tego, na jakim efekcie zależy nam najbardziej, a co za tym idzie – zdecydować o wyborze konkretnego modelu. Na szczególną uwagę zasługują aspekty praktycznie, dobrze jest je gruntownie przemyśleć przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Może Cię zainteresować: