Strona główna » Zalanie mieszkania – ubezpieczenie i wypłata odszkodowania

Zalanie mieszkania – ubezpieczenie i wypłata odszkodowania

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Kiedy myślimy o zalaniu mieszkania, od razu nasuwa się nam wizja niedokręcenia kranu, wyrwania rurki z pralki lub jej zepsucie i zalanie mieszkania sąsiada. Najczęściej w tego typu sprawach myślimy, że będziemy sprawcą, a co w sytuacji, gdy jest się jednak poszkodowanym?

Spis treści porady

Ubezpieczenie mieszkania to podstawa

Zniszczenia spowodowane zalaniem wodą są szczególnie dotkliwe. Może ona spowodować zwarcia sprzętu elektronicznego, nieodwracalne uszkodzenie pokrycia podłogi, odchodzenie od ścian tapet, czy też zacieki z odpadnięciem kawałka sufitu włącznie.

Naprawa wszystkiego co może spowodować zalanie przez sąsiada, może kosztować kilka, jeśli nie kilkanaście tysięcy złotych. Będąc właścicielem mieszkania, naprawdę warto posiadać odpowiednie ubezpieczenie, które zapewni spokój, nawet jeśli okaże się, że sąsiad z góry nie miał żadnego zabezpieczenia na tego typu wypadki.

Ubezpieczenie mieszkania – co jest brane pod uwagę i dlaczego warto porównywać

W przypadku ubezpieczeń mieszkaniowych ceny tego typu ochrony, są zwykle niższe niż domu. Koszt takiej polisy jest jednak trudny do dokładnego określenia, ponieważ składa się na niego wiele różnych czynników. Istotna przy przeliczaniu kosztów będzie powierzchnia lokalu, to na którym piętrze się ono znajduje, czy wcześniej wystąpiły w nim jakieś szkody, czy też w jakiej części kraju się ono znajduje.

To tylko niektóre z pytań, jakie zostaną zadane przy wyliczaniu składki. Wiele towarzystwa jak np. Proama, Aviva, Allinz, czy też Warta, pozwala na szybkie obliczenie oferty i zakup tego ubezpieczenia przez Internet. Koszt takiej polisy, dla mieszkania o średnim standardzie, zamyka się najczęściej w przedziale 300-500 zł rocznie. Jest to niewygórowana cena, zważywszy na to, że remont związany z usuwaniem skutków zalania pochłonąć może nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Warto jednak sprawdzić, gdzie można zawrzeć ochronę z dobrym zakresem i niewygórowaną ceną. Korzystając z różnego rodzaju porównywarek internetowych, kalkulację można wykonać łatwo i szybko. Za przykład można tu podać sprawdzanie ofert na ubezpieczenie mieszkania online na rankomat.pl.

  Dom parterowy czy mieszkanie w bloku – co wybrać?

Co dokładnie chcemy ubezpieczyć w naszym mieszkaniu?

Koniecznie trzeba też wiedzieć, że ubezpieczenie ma chronić przed wypadkami, które wydarzą się w przyszłości i na które właściciel mieszkania nie ma wpływu. Nie należy więc liczyć na to, że uda się zakupić tego typu ochronę, gdy lokal został już wcześniej uszkodzony. Przed zwarciem umowy warto zastanowić się również co chcemy ubezpieczyć. Najbardziej podstawową polisą jest ochrona murów i elementów stałych, czyli konstrukcji oraz wszystkich wmontowanych na stałe rzeczy, jak np. panele podłogowe, okna, kafelki, czy też różne instalacje.

Jeśli zatem sącząca się z sufitu i po ścianach woda uszkodzi drogi parkiet, tapety lub spowoduje, że odpadnie część tynku ze ściany, zostanie wypłacone za to odszkodowanie. Jeśli chcemy również chronić dywany, sprzęt elektroniczny, ubrania i inne przedmioty, trzeba koniecznie poszerzyć ochronę o tzw. ruchomości domowe. Wtedy za ewentualne uszkodzenia tego typu sprzętów, również będzie wypłacone odszkodowanie.

Wypłata odszkodowania z ubezpieczenia mieszkania

Po wystąpieniu szkody, nie ma co się zastanawiać czy biec na górę do sąsiada z awanturą, tylko trzeba od razu zadzwonić do swojego ubezpieczyciela i zgłosić szkodę. Im szybciej to zrobimy tym lepiej. Praktycznie każde towarzystwo, aby wyjść klientom naprzeciw, posiada kilka kanałów kontaktu.

Przede wszystkim telefon, ale szkody można również zgłaszać za pośrednictwem stron internetowych ubezpieczycieli oraz tradycyjną, listowną drogą. Niektórzy ubezpieczyciele dodatkowo zakładają swoim klientom konta na swoich serwisach, aby przyspieszyć i usprawnić cały proces. Z takim rozwiązaniem można się spotkać w przypadku Liberty Ubezpieczenia, czy też Ergo Hestii.

Cały proces likwidacyjny jest bardzo podobny w każdym towarzystwie. Po zgłoszeniu szkody konieczne będzie umówienie się na wizytę rzeczoznawcy, który wyceni zniszczenia i przedstawi zestawienie kosztów biorąc pod uwagę ceny materiałów, robocizny oraz uszkodzonego sprzętu. Odszkodowanie powinno pokryć koszty wszelkich napraw, wymian i remontów.

  Pandemia koronawirusa a aktualna sytuacja na rynku nieruchomości

Może Cię zainteresować: