Strona główna » Pandemia koronawirusa a aktualna sytuacja na rynku nieruchomości

Pandemia koronawirusa a aktualna sytuacja na rynku nieruchomości

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Pandemia koronawirusa a aktualna sytuacja na rynku nieruchomości

Koronawirus i obostrzenia wprowadzone przez rząd zatrzęsły gospodarką w Polsce. 2020 rok upłynął pod znakiem walki z pandemią. Wiele branż musiało zmierzyć się z ogromnym kryzysem, a jego skutki widoczne są do dziś. Co gorsza, COVID-19 nie odpuszcza i nie zanosi się na zbyt szybki powrót do całkowitej normalności. Choć walka jeszcze się nie skończyła, ekonomiści zgodnie twierdzą, że bieżący rok będzie czasem odbicia gospodarczego.

Branża nieruchomości jako jedna z nielicznych mocno stoi na nogach. Wbrew pesymistycznym spekulacjom rynek ten nie ucierpiał przez pandemię. Co więcej, w 2021 roku szacuje się znaczny wzrost popytu na lokale usługowe i mieszkalne wraz z odmrażaniem polskiej gospodarki.

Zakup czy wynajem nieruchomości w dobie pandemii?

Inwestycja w mieszkanie lub dom jest obecnie jedną z najbardziej opłacalnych i bezpiecznych form lokowania kapitału. Od wielu już lat obserwujemy stały trend wzrostu cen lokali mieszkalnych na polskim rynku nieruchomości.

Lokowanie pieniędzy w mieszkania staje się tym bardziej korzystnym rozwiązaniem w obliczu dynamicznie rosnącej inflacji. Niestety, warto również zauważyć, że banki znacząco zaostrzyły warunki otrzymania kredytu hipotecznego. Większość instytucji finansowych podchodzi bardzo ostrożnie do udzielania zobowiązań kredytowych, w obawie przed pogorszeniem się sytuacji finansowej przyszłych kredytobiorców. Osoby pracujące w branży zagrożonej, czyli dotkniętej obostrzeniami w związku z pandemią, znajdują się na przegranej pozycji.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z wynajmem nieruchomości. COVID-19 zamknął ludzi w domach, lekcje odbywają się online, biura pracują w systemie home office, a turystyka przechodzi ogromny kryzys. Lokale mieszkalne i usługowe czekają na nowych najemców, ponieważ studenci wrócili do domów rodzinnych, rozwija się rynek pracy zdalnej, a część restauratorów było zmuszonych pozamykać swoje biznesy.

Wraz z odbiciem gospodarczym, które planowane jest na rok 2021, rynkowi analitycy szacują ogromny wzrost popytu na wynajem nieruchomości. Stopniowe znoszenie obostrzeń spowoduje powrót pracowników do biur, otwarcie i powstawanie nowych restauracji, powrót studentów oraz otwieranie nowych firm usługowych w branży fitness, beauty i innych. Eksperci szacują, że w bieżącym roku można spodziewać się podwyżki cen najmu mieszkań i lokali usługowych. Paradoksalnie, to właśnie teraz, w dobie pandemii i licznych zakazów, jest odpowiedni moment na wynajęcie nieruchomości.

  Jak dbać o lodówkę?

Nieruchomości w Warszawie – to dobry czas na zakup!

Stolica Polski wciąż stoi otworem dla przedsiębiorców. To odpowiednie miejsce nie tylko dla nowych firm oraz biznesów walczących ze skutkami pandemii, ale również dla prywatnych inwestorów. Lokale usługowe ponownie cieszą się w stolicy popularnością. Inwestorzy, którzy są zainteresowani wynajmem nieruchomości komercyjnej, nie powinni zwlekać i zrealizować swoje plany jak najszybciej.

Podwyżka cen jest praktycznie nieunikniona. Szukasz lokalu usługowego w świetnej lokalizacji? Sprawdź ofertę dewelopera Dantex. Jeżeli zależy Ci na atrakcyjnej dzielnicy i bardzo dobrej cenie, to zaprezentowane lokale usługowe do wynajęcia w Warszawie mogą okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę!

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.