Strona główna » Gabinet w mieszkaniu?
gabinet w mieszkaniu

Pomysł na stworzenie gabinetu we własnym mieszkaniu przychodzi do głowy zwykle osobom, które pracują zdalnie bądź chcą przyjmować klientów czy kontrahentów u siebie w domu. Zanim jednak zabierzemy się do urządzania gabinetu, musimy wybrać miejsce, w którym ma się on znajdować. Wybór ten zależy przede wszystkim od przeznaczenia gabinetu. Jeżeli służy on wyłącznie do wykonywania obowiązków pracowniczych, gabinet może stanowić wydzieloną część pokoju czy salonu.

Stworzymy wtedy mini gabinet, który co prawda bardziej będzie przypominał kącik do pracy własnej, jednak w małych mieszkaniach sprawdzi się idealnie. Tymczasem w momencie, gdy chcemy przyjmować w gabinecie kontrahentów, klientów czy też inne osoby związane z prowadzoną działalnością, konieczne będzie wyodrębnienie go z pozostałej części mieszkania. Najlepiej jest wybrać pokój, do którego można dojść bez konieczności przechodzenia przez całe mieszkanie. Zapewni to komfort zarówno gościom, jak i pozostałym domownikom.

Czego nie może zabraknąć w gabinecie?

Jeżeli decydujemy się wyodrębnić pomieszczenie na gabinet, to konieczne będzie wyposażenie go w odpowiednie, dźwiękoszczelne drzwi. Pozwolą one odizolować wnętrze od odgłosów, które słychać w mieszkaniu – włączoną pralkę, telewizor czy zmywarkę. Dodatkowo gabinet powinien być wyposażony w duże biurko z szufladami, w którym możliwe będzie przechowywanie dokumentacji. Jeżeli w gabinecie będziemy przyjmować gości, to warto zakupić osobny stolik i krzesła. W ostateczności można przyjmować kontrahentów przy biurku, przy którym pracujemy, lecz nie wygląda to profesjonalnie. W domowym gabinecie powinna znajdować się szafka lub przynajmniej półka, na której będzie można pomieścić najważniejsze przedmioty potrzebne do pracy. Warto również zwrócić uwagę na oświetlenie gabinetu. Najlepiej, gdyby jego wnętrze oświetlało naturalne światło słoneczne. W gabinecie nie może być zbyt ciemno, ponieważ utrudnia to pracę oraz źle wpływa na wzrok.

  Marynistyczny styl w mieszkaniu

Czego nie umieszczać w gabinecie?

Warto pamiętać o tym, że gabinet służy przede wszystkim do pracy, zatem nie powinniśmy w nim umieszczać przedmiotów codziennego, domowego użytku. Wygodna kanapa może stanąć w gabinecie, jeśli będziemy w nim przyjmować gości, niemniej jednak łóżko nie jest już konieczne – dotyczy to sytuacji, gdy gabinet jest wyodrębnioną częścią pokoju. Jeśli nie potrafimy oddzielić gabinetu od części wypoczynkowej, możemy w tym celu postawić mini ściankę z roślin. W pewien sposób odizoluje ona część gabinetową od dziennej. Zadbajmy o to, aby w gabinecie nie znajdowało się zbyt wiele przedmiotów. W czystym i zadbanym pomieszczeniu znacznie lepiej się pracuje.

Profesjonalny gabinet medyczny w mieszkaniu.

Jeżeli zamierzamy urządzić w mieszkaniu gabinet lekarski, kosmetyczny, fryzjerski lub inny o podobnym charakterze, konieczne będzie dostosowanie go do wymogów sanepidowskich. Urządzenie tego typu gabinetu w mieszkaniu nie jest niemożliwe, jednak dosyć trudne i czasochłonne. W tych branżach nie będzie nam potrzebne duże biurko, a przede wszystkim dobry sprzęt ,który będzie trzeba zmieścić w gabinecie. Oczywiście gabinet nie może być w tej sytuacji wyodrębnioną częścią pokoju, a osobnym pomieszczeniem, do którego prowadzi również osobne wejście. Zanim urządzimy gabinet w mieszkaniu warto więc dowiedzieć się, czy w konkretnym przypadku jest to w ogóle możliwe i czy będzie zgodne z obowiązującymi normami.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.