Strona główna » Zakup mieszkania pod wynajem – czy to się opłaca?

Zakup mieszkania pod wynajem – czy to się opłaca?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
mieszkanie pod wynajem

Czy zakup mieszkania pod wynajem to rzeczywiście dobry pomysł? Na co zwrócić uwagę, poszukując mieszkania na wynajem, oraz czy taką inwestycję warto finansować kredytem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Kredyt hipoteczny i zakup mieszkania pod wynajem

Zakup mieszkania pod wynajem wydaje się bardzo dobrą inwestycją, która zapewnia długotrwały i stabilny dochód. Z drugiej strony należy pamiętać, że jak w przypadku każdej inwestycji, nierozsądne decyzje mogą doprowadzić do poniesienia wysokich strat. Zdecydowana większość osób planujących zakup mieszkania na wynajem decyduje się na zaciągnięcie kredytu – w dzisiejszych czasach mało kto dysponuje oszczędnościami wystarczającymi na sfinansowanie takiej transakcji. Jeżeli zatem rozważasz pożyczkę w banku, koniecznie zapoznaj się z jej warunkami, aktualnym poziomem stóp procentowych oraz tym, czy rata (i ewentualny wzrost) nie będą zbytnim obciążeniem Twojego domowego budżetu.

Kredyt na mieszkanie na wynajem różni się od zwykłego kredytu hipotecznego tym, że osoba zaciągająca kredyt nie będzie korzystała osobiście z nieruchomości. Zamiast tego musi ją przystosować do wynajęcia z przeznaczeniem na najem krótkoterminowy, czyli turystyczny, lub długoterminowy, czyli lokatorski. Przy rozważaniu kredytu dobrze wysokość zobowiązania dobrać w taki sposób, aby kwoty wpłacane przez wynajmujących pozwalały na możliwie największą lub nawet całkowitą spłatę pojedynczej raty kredytu. Czasem nawet sprawia to, że w dość krótkim czasie (oczywiście liczonym w latach) możliwe staje się spłacenie całego kredytu wyłącznie z opłat wnoszonych przez lokatorów.

Inwestycja w mieszkanie na wynajem – od czego zależy, czy się opłaca?

Inwestycja w mieszkanie na wynajem powinna gwarantować Ci systematyczne przychody. Czy jednak tak będzie, zależy od wielu czynników związanych ze specyfiką mieszkania. Ujmując w ogromnym skrócie – nacisk należy przyłożyć do atrakcyjnej ceny zakupu mieszkania oraz korzystnych warunków kredytowych, dobrej lokalizacji oraz dobrego stanu mieszkania. W ten sposób zmniejszysz ryzyko inwestycyjne. Na opłacalność zakupu mieszkania na wynajem wpływa też jego powierzchnia czy koszty.

  Domowe porządki - sposoby według Marthy Steward

Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania na wynajem, koniecznie rozważ, do kogo będziesz kierował ofertę wynajmu. Zastanów się także, na jakich zaletach i walorach zależy potencjalnym zainteresowanym. Dla przykładu: jeśli szukasz mieszkania pod wynajem dla studentów, atutem będzie np. lokalizacja w pobliżu uczelni oraz bliskość komunikacji miejskiej. Osobom pracującym na dobrych stanowiskach zależy natomiast na wysokim standardzie mieszkania, miejscu parkingowym lub garażu oraz spokojnej i przyjaznej okolicy. Musisz pamiętać, że aby faktycznie zarabiać na mieszkaniu na wynajem, całą inwestycję należy odpowiednio zaplanować oraz rozważyć mocne i słabe strony danego lokalu.

Źródła:
https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-na-mieszkanie-pod-wynajem-czy-to-sie-oplaca/

https://direct.money.pl/artykuly/porady/zakup-mieszkania-na-wynajem—o-czym-trzeba,103,0,2287975
https://kb.pl/porady/zakup-mieszkania-pod-wynajem-czy-sie-oplaca/

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.