Strona główna » Zabezpieczenia antywłamaniowe w domu

Zabezpieczenia antywłamaniowe w domu

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Mój dom moją twierdzą – niestety statystyki policyjne są bezlitosne jeśli chodzi o ilość włamań. W roku 2013 było ich aż 118 tys. w całej Polsce. Choć łupem złodziei pada dobytek, to straty są o wiele większe, gdyż ofiary włamań często tracą poczucie bezpieczeństwa. Nie jesteśmy jednak bezbronni.

To co powinniśmy zrobić, to przede wszystkim rozważyć wymianę okien na bezpieczniejsze, wymianę drzwi na przeciwwłamaniowe – skutecznie stawią opór intruzom, założenie alarmu i dogadanie się z sąsiadami, aby na czas naszego wyjazdu „mieli oko” na nasze mieszkanie i zwracali uwagę na ewentualny ruch pod naszymi drzwiami.Żadna technologia przeciwwłamaniowa nie będzie tak skuteczna jak życzliwy sąsiad.

Drzwi antywłamaniowe, rolety, kraty

Jeśli dysponujemy większym budżetem możemy pokusić się o montaż antywłamaniowych rolet lub mało eleganckich, ale również skutecznych krat. Absolutnym minimum jest jednak założenie dobrych, metalowych przeciwwłamaniowych drzwi wyposażonych w metalowe ościeżnice.

Wewnętrzna konstrukcja powinna tworzyć coś w rodzaju metalowej kratownicy z prętów. Takie solidne drzwi uniemożliwią lub chociaż opóźnią wejście złodziei do naszego mieszkania i dodatkowo dadzą nam zniżkę na ubezpieczenie mieszkania. Zadbajmy również o to, aby wolna przestrzeń w drzwiach wypełniona była przez producenta materiałem izolacyjnym (wełna mineralna, pianka poliuretanowa lub styropian). Dzięki temu nasze drzwi będą stanowić barierę akustyczną i chronić przed stratami ciepła.

Zabezpieczenie antywłamaniowe – dobre drzwi

Dobre drzwi antywłamaniowe mają minimum 3 zawiasy a od dołu zabezpiecza je metalowy próg, który uniemożliwia wyważenie drzwi od dołu. Ważnym elementem, podnoszącym skuteczność drzwi, jest zamek i antywyważeniowe bolce, które w razie przecięcia zawiasów uniemożliwią złodziejom wyjęcie drzwi z ościeżnicy. Zamek powinien bezwzględnie posiadać zabezpieczenie przed rozwierceniem. Im bardziej skomplikowany, tym bardziej czasochłonne będzie jego siłowe otwarcie. Najlepsze zamki posiadają nawet kilkanaście rygli, które wysuwają się w kilku kierunkach i blokują drzwi.

  Ozdoby bożonarodzeniowe - stroiki i światło LED

Rozważając zakup drzwi antywłamaniowych pytajmy producentów lub dostawców drzwi o atest – tzw. Aprobatę Techniczną wydaną przez Instytut Techniki Budowlanej, która dopuszcza produkt do sprzedaży, o ewentualne certyfikaty (np. Centralnego Laboratorium Kryminalistyki Komendy Głównej Policji, Instytutu Mechaniki Precyzyjnej czy Instytutu Techniki Budowlanej). Warto zapytać również o atest zamka gdyż ten element wyposażenia certyfikowany jest odrębnie.

Drzwi antywłamaniowe nie muszą jednak oznaczać brzydkiego, topornego wzornictwa. Obecnie mamy do wyboru nie tylko pełne drzwi, pokryte folią PVC, okładziną lub malowane proszkowo, ale również takie, które mogą być wyposażone w ozdobne przeszklenia, jak modele drzwi antywłamaniowe tutaj. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe światło w przedpokoju czy korytarzu. Ważne abyśmy mieli pewność, że przeszklenia wykonane są z antywłamaniowej szyby z klasą odporności minimum P4.

Sporo obecnie jest na rynku drzwi produkowanych w Chinach. Są sporo tańsze, ale jednocześnie gorszej jakości. Co prawda z opisu wynika, że są odporne na warunki atmosferyczne, ale czy i na ile, przekonamy się dopiero po pierwszej zimie. Warto zatem rozważyć zakup drzwi nawet na raty, ale jednak renomowanego krajowego producenta – to da nam gwarancję odpowiedniego montażu, wsparcie serwisowe i satysfakcję z użytkowania.

Może Cię zainteresować: