Strona główna » Kuchnia w stylu rustykalnym
Kuchnia rustykalna w bieli

Ci, którzy urządzają dom czy mieszkanie mają do dyspozycji dużą paletę możliwości w wyborze aranżacji. Najlepiej, gdyby styl był spójny dla całego mieszkania. Zacznijmy od kuchni i stylu rustykalnego, który jest modny nieprzerwanie od kilku sezonów.
Styl rustykalny jest jednym z najchętniej wybieranych stylów do kuchni. Jednak są też inne style – styl nowoczesny, skandynawski i prowansalski.

Na jaki styl w aranżacji kuchni postawić?

Styl skandynawski charakteryzujący się minimalizmem i prostotą podbił serca właścicieli mieszkań. Wnętrze w stylu skandynawskim jest jasne i przestronne. Podstawy kolorystyczne to biel, błękity i odcienie szarości. Bywa, że dla kontrastu stosowany jest granat czy czerwień. Materiały wykończeniowe charakterystyczne dla takich wnętrz to: drewno, juta, len, bambus.

Dużo bogatszy w motywy i drobiazgi wykończeniowe jest styl prowansalski, który kojarzy się z polami lawendy i pękami ziół. Dominującym materiałem, podobnie jak w stylu skandynawskim, jest drewno, często uzupełnione stylistycznie przez kamień. Dekoracyjność i romantyzm tego stylu trafia przede wszystkim w gusta kobiet. Wygięcia, bogate zdobienia, malowane talerze, donice z ziołami, bielony, przecierany kredens – to wszystko można znaleźć w stylu prowansalskim.

Styl nowoczesny jest zupełnie odmienny od pozostałych – dominuje w nim minimalizm, meble na wysoki połysk, jednolitość kolorystyczna, metalowe i szklane dodatki oraz designerskie, zaawansowane technologicznie sprzęty.

Kuchnia – styl rustykalny

Styl rustykalny jest często wybierany przez architektów wnętrz. Jego popularność wynika z wrażenia swojskości, ciepła i sielskości jakie odczuwa się w takim otoczeniu (rustykalizm to zamiłowanie do życia wiejskiego). Wiklinowe kosze, drewniane skrzynie – sprzęty w tym stylu są zarówno funkcjonalne, jak i dekoracyjne.
Jeśli istnieje taka możliwość, najlepiej już na etapie budowy domu wkomponować we wnętrza drewniane belki i słupy.

  Jakim kolorem ożywić czarno-białą kuchnię?
Cechy stylu rustykalnego:

1. Dominujący materiał to stare (bądź sztucznie postarzane) drewno (podłoga, boazeria, meble, belki sufitowe), zabezpieczone woskiem bądź olejem, dla podkreślenia słojów. Uzupełnione o ocynkowaną blachę, len, wiklinę, ceramikę, miedź i glinę.
2. Solidne meble o prostych kształtach; w kuchni rustykalnej często pojawiają się szafy czy komody o przedwojennym charakterze – mogą być autentyczne, stare bądź na takie stylizowane.
3. Beż, brązy i biel jako kolory dominujące, dopełnione przez błękity, zielenie, żółcie i czerwienie oraz kolory jesieni: rudości i brązy.
4. Ludowe rękodzieło (makatki, figurki świętych, kapy) wykorzystane jako uzupełnienie swojskiego charakteru wnętrza.
5. Naczynia z grubej ceramiki, gliniane
6. Tkaniny w pasy bądź kraty, uzupełniane o elementy roślinne lub zwierzęce. Charakterystyczne dla tego stylu są także koronki, które można znaleźć na obrusach, abażurach, zazdrostkach.
7. Idealnym motywem zdobniczym stylu rustykalnego jest piec kaflowy (w środku może być zainstalowany piec z najwyższą technologią grzewczą).
8. Murki ceglane bądź bielone, pomiędzy które wstawia się szafki. Może pojawić się też ceglana ściana (zwłaszcza nad płytą kuchenną).
9. Duży masywny zlew, wychodzący poza linię blatów kuchennych.
10. W rustykalnej kuchni nie musimy chować garnków czy patelni. Te żeliwne czy miedziane są jednocześnie ozdobą kuchni.
11. Nowoczesne AGD jest tak zamontowane i ustawione, by nie rzucało się w oczy.
12. Dopełnieniem wnętrza są suszone kwiaty i zioła w prostych, glinianych dzbanach.

Meble w stylu rustykalnym

Patrząc na mebel w stylu rustykalnym ma się jednoznaczne skojarzenie z praktycznym sprzętem wiejskim. Są one wykonane z masywnego drewna o naturalnej barwie. Często są to skrzynie stojące w rogu pokoju, w których można przechowywać pościel, a jednocześnie używać ich jako stolika kawowego.

Drewniane meble są uzupełnione dodatkami z kutego żelaza: uchwyty do mebli, relingi na łyżki, zawiasy szafek. Drewno może być różnych gatunków, niejednolitym zabarwieniu, a mimo to w kuchni stylizowanej na rustykalną, będzie wyglądać harmonijnie. Kuchnia powinna być koniecznie wyposażona w stolik kuchenny do krojenia warzyw – to również charakterystyczne dla stylu rustykalnego.

  Urządzamy pokój w stylu filmowym

Pozostałe meble powinny być częściowo otwarte, tak, by było widać co się w nich przechowuje. Mile widziane są też kredensy czy szafki, na których ustawione są talerze.

Dekoracje kuchni w stylu rustykalnym

Styl rustykalny dopuszcza zdobnictwo, choć głównie w detalach. Podstawą tego stylu są zarówno meble, jak i dekoracje wykonane za pomocą prostych narzędzi i pracy ludzkich rąk, przy wykorzystaniu naturalnych materiałów. Dlatego warto poświęcić trochę czasu by wybrać odpowiedni zegar na komodę czy oryginalną mosiężną baterię kuchenną.

Dobrym dopełnieniem wnętrza rustykalnego będą: bukoliczny obraz, przedstawiający sceny rodzajowe z życia wsi, haftowana makatka nad kuchnią czy pleciony dywanik na podłodze, a także rośliny w ocynkowanych doniczkach bądź starych kankach, lampy naftowe bądź na takie stylizowane, miedziane lampiony, szydełkowane obrusy, żeliwny stojak do wina.

Styl ten wydaje się dość łatwy do zaaranżowania, ale trzeba pamiętać, że prawdziwe rustykalne wnętrze wymaga wiele pracy i rozwagi, a przede wszystkim konsekwencji. Inspiracji można szukać tutaj: www.leroymerlin.pl

Może Cię zainteresować: