Wzory na ścianie

Ciekawym pomysłem na udekorowanie domu i zmianę jego wyglądu są wzory, które przy pomocy szablonu możemy namalować na ścianie.

Możemy pokusić się o drobne wzory, które będziemy wielokrotnie powtarzać np. w formie paska wzdłuż ściany lub nieregularnego, twórczego wzoru. Wykorzystać do tego możemy np. wzory celtyckie,  litery japońskie lub nawet zwykłe gwiazdki, które namalowane w fantazyjny sposób stworzą nad łóżkiem ciekawą konstelację. Można też skorzystać z szablonów większego rozmiaru, które tworzą pojedynczy obraz.

Szablony – sposób na wzór na ścianie

Technika malowania przy pomocy szablonu jest stosunkowo prosta. Szablon przytwierdza się do powierzchni taśmą malarską, a farbę nakłada albo pędzlem szablonowym, albo jeśli farba jest gęsta – gąbką. Do malowania przy pomocy szablonów nadają się farby bez rozpuszczalników, muszą być gęste i dobrze kryć. Np. Optiva 5 marki Tikkurila szybko schnie i nie podcieka pod szablon, co znacznie ułatwia malowanie.

Jest kilka sposobów na zestawienie koloru ścian i wzorów na nich. * Po pierwsze zastosowanie kontrastów – łączenie bardzo jasnych kolorów z ciemnymi w wyraźny sposób zaakcentuje wzór szablonu. * Po drugie dekoracje monochromatyczne. Szablon należy wypełnić kolorem o kilka tonów ciemniejszym lub jaśniejszym od tego użytego na ścianie.  * Po trzecie wykorzystanie różnicy połysku farb. Takie farby i laserunki proponuje Tikkurila. Seria farb Taika ma perłowy blask.  Propozycja wzoru kwiatowego na zdjęciu powyżej to: ściana w kolorze białym pomalowana farbą Optiva 5; jasny kwiat w odcieniu X484; ciemny kwiat pomalowano farbą Taika Pearl Paint w kolorze złotym. Propozycja bardzo delikatnego wzoru nad łóżkiem (na zdjęciu powyżej)  – farbą Optiva 5 pomalowano ścianę w kolorze X037. Dekoracyjny wzór został wykonany laserunkiem Taika Pearl Glaze w odcieniu 2083 Bianca.

Gotowe naklejki – szybkie wzory na ścianie

Osoby, które nie lubią się brudzić, zamiast szablonu i farby mogą kupić naklejki ozdobne wykonane z matowej folii samoprzylepnej. Efekt znakomity i do tego uzyskiwany błyskawicznie. Naklejenie wzoru na ścianie nie jest pracochłonne. Polega na odklejeniu papieru podkładowego, przyłożeniu arkusza do ściany, dociśnięciu wzoru do podłoża ręką przy pomocy miękkiej szmatki i oderwaniu przezroczystego arkusza folii transportowej z wierzchu. Na ścianie zostanie wybrany wzór.

Szablony, naklejki, farby, pędzle i gąbki można kupić w sklepie internetowym www.szabloneria.pl

Zdjęcia: Szabloneria.pl oraz Tikkurila

0 komentarzy

    Brak komentarzy!

    Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tej porady!

    Pozostaw odpowiedź

    Only registered users can comment.