Strona główna » Wzory na ścianie – zrób to sam

Wzory na ścianie – zrób to sam

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

W jaki sposób ożywić klasyczną, matową ścianę? Rozwiązaniem może okazać się wykorzystanie dekoracyjnych efektów oraz wzorów, które wbrew pozorom możemy stworzyć samodzielnie: – Jeśli znudziły nam się tradycyjne ściany, zastosowanie efektów dekoracyjnych okaże się strzałem w dziesiątkę.

Spis treści porady

Wzory na ścianach – nie tylko efekt dekoracyjny

W zależności od wybranego przez nas motywu możemy w ten sposób bardzo skutecznie zmienić wygląd i charakter pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że efektów dekoracyjnych lepiej nie stosować w małych i ciemnych pomieszczeniach, gdyż rezultat będzie mało przyjemny, a czasem nawet przytłaczający.

W dużych pomieszczeniach również unikajmy nadmiaru ozdobnych motywów – wystarczy, że wybranym wzorem udekorujemy pojedynczą ścianę, jej fragment lub np. kolumnę lub inny element, który chcemy podkreślić.

Wzory na ścianie ukrywają mankamenty

Funkcja zdobnicza to nie jedyna zaleta efektów dekoracyjnych. Odpowiednio wykorzystane potrafią skutecznie ukryć niedoskonałości ścian, a nawet i wizualnie skorygować kształt pomieszczenia. Na przykład zastosowanie pionowych pasów sprawi, że wnętrze będzie optycznie wyższe, a z kolei wykorzystanie poziomych linii da efekt „poszerzenia” pokoju.

Poznajmy zatem kilka prostych w realizacji wzorów i efektów dekoracyjnych. Do ich wykonania potrzebować będziemy dobrej emulsji do ścian (np. Malfarb Pastel Color) oraz narzędzi.

Proste wzory na ścianie – zrób sam

Proste pasy na ścianie lub nieskomplikowane, geometryczne wzory (np. romby, okręgi lub trójkąty) to pomysł dobry w nowoczesnych ascetycznych wnętrzach – szczególnie, jeśli do stworzenia motywu wykorzystamy kolor kontrastujący z barwą ściany. Jednakże podobne motywy z powodzeniem sprawdzą się także w bardziej klasycznych aranżacjach np. kompozycja beżowych i brązowych barw stworzy przyjemną, spokojną atmosferę w pomieszczeniu.

Przygotowanie tego efektu jest naprawdę proste. Najpierw na wybrany kolor malujemy powierzchnię całej ściany. Następnie za pomocą taśmy malarskiej wytyczamy wybrany przez nas wzór. Powstały w ten sposób szablon pokrywamy inną barwą. Po zakończeniu malowania pozostaje nam delikatne oderwanie taśmy.

Geometryczna kompozycja na ścianę

Jeśli nie brakuje nam wprawy i czasu, możemy pokusić się też o bardziej skomplikowaną, geometryczną kompozycję, zbudowaną z niewielkich kwadratów. Końcowy efekt przestrzenności na pewno zrobi wrażenie.
Jak zrobić wzory geometryczne?
1, Pierwszy krok to przygotowanie podkładu kolorystycznego i pomalowanie ściany wybranym kolorem.
2. Następnie za pomocą ołówka wyznaczamy krawędzie kwadratów.
3. Tak przygotowany szablon wypełniamy innym kolorem niż barwa ścian.
4. Na koniec zostaje nam najtrudniejsze zadanie czyli narysowanie konturów. Możemy zrobić to pędzelkiem z długim włosiem, ale wymagać to będzie sporej wprawy i „pewnej ręki”. Najlepiej więc pomóc sobie taśmą malarską. Przyklejanie, malowanie i odklejanie taśmy będzie czasochłonne, ale efekt jest tego naprawdę wart zachodu.

  Przeciekający brodzik; jak naprawić

Wzory na ścianę rodem z natury

Motywy florystyczne – m.in. kwiaty lub liście – sprawdzą się przede wszystkim w kameralnych, tradycyjnych wnętrzach. Będą także dobrym wyborem do pomieszczeń utrzymanych w rustykalnej stylistyce. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyśmy wykorzystali je także w pokoju dziecka. Radosne, zielone kwiaty na zielonym tle zdecydowanie poprawią humor maluchowi.
Aby stworzyć taki efekt, możemy wykorzystać np. gotowy szablon malarski. Pracę rozpocznijmy od przygotowania podkładu kolorystycznego. Następnie do wyschniętej powierzchni przyłóżmy szablon, wypełnijmy go wybraną barwą, a następnie odejmijmy od ściany. Czynność trzeba powtórzyć co najmniej kilka razy, pamiętając o równomiernym rozmieszczeniu wzoru.

Pogodne kompozycje na ścianę dla malucha

Od pewnego czasu bardzo modne są także pojedyncze, wyraziste motywy, prowadzone na długości całej ściany – np. załamujące się linie, motywy roślinne lub inne dowolnie wybrane wzory. Jeśli sięgniemy po pogodową tematykę – np. chmury lub tęczę – takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się w pokoju malucha.

Aby uzyskać podobny efekt, najpierw malujemy ścianę jednym kolorem i czekamy aż całość przeschnie. Następnie za pomocą miękkiego ołówka delikatnie wyznaczamy kontury tęczy oraz chmur. Tak powstały wzór ostrożnie wypełniamy wybranym przez nas kolorem. Praca ta wymaga nieco wysiłku i wprawy, ale efekt końcowy z pewnością nas zadowoli.

Impresyjny dekor

Jeśli jesteśmy miłośnikami malarstwa mistrzów impresjonizmu takich, jak np. Seurat, możemy pokusić się o wprowadzenie do pomieszczenia bardzo fantazyjnego wzoru. Żeby go uzyskać, potrzebować będziemy dwóch pędzli okrągłych o średnicy około 50 cm. Pracę rozpoczynamy od przygotowana podkładu, czyli pomalowania ściany na wybrany kolor. Następnie końcówki pędzli okrągłych moczymy w dwóch różnych barwach, a następnie przykładamy do ściany pod kątem 90 stopni (technika ta nazywana jest fachowo tepowaniem) i systematycznie pokrywany wybraną powierzchnię ściany. Podczas malowania należy pamiętać o odświeżaniu kolorów.

  Kolory ścian do małego przedpokoju

Kamienne tarasy

Efekt ten polecany jest przede wszystkim do gustownych, klasycznych wnętrz. Sprawdzi się jednak także np. w pomieszczeniach utrzymanych w stylu eko.

Do jego przygotowania potrzebować będziemy poza farbą także płaskiego pędzelka oraz plastikowej szpachelki, tzw. japonka. Pierwszym zadaniem jest oczywiście stworzenie podkładu kolorystycznego. Następnie na przesunięte podłoże nanosimy płaskim pędzelkiem farbę w innym kolorze, po czym – zanim emulsja wyschnie – rozcieramy ją szpachelką w taki sposób, aby powstały przeplatające się, kamienne żyłki.

Wzory na ścianie – zrób sam

W ostatnim czasie malowanie wzorów na ścianie zyskuje na popularności. Dekoracyjne malowanie ścian to nie tylko sposób na nadanie wnętrzom charakteru i indywidualnego stylu, ale także metoda na zamaskowanie różnego typu niedoskonałości. Dekoracyjne wzory bez problemu możemy zrobić samodzielnie i nie będą one wymagać od nas zbyt wielkiego nakładu czasu i środków.

Nie masz pomysłu na oryginalną dekorację wnętrza? Malowanie wzorów może być trafionym pomysłem. Geometryczne kształty, poziome paski, pionowe pasy w różnych kolorach i inne ciekawe wzory to w dzisiejszych czasach nie problem. Dostępne są szablony malarskie i gotowe wzory, dzięki którym możesz stworzyć ciekawą kompozycję. Czasami wystarczy po prostu namalować pasy używając kontrastowych kolorów lub wybrać odpowiedni szablon, aby uzyskać ciekawy efekt. Możesz ozdobić całą ścianę lub jej część. Wszystko zależy od Ciebie.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.