W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o konieczności ochrony środowiska, między innymi poprzez redukcję emitowanych przez gospodarstwa domowe zanieczyszczeń. Wszechobecny smog zagraża bowiem nie tylko planecie, ale też życiu i zdrowi ludzi, przyczyniając się do rozwoju poważnych chorób i schorzeń. Troska o czyste powietrze staje się więc koniecznością.
Tymczasem większość pieców znajdujących się w gospodarstwach domowych nie spełnia wymogów w zakresie emisji zanieczyszczeń, stając się przysłowiowymi „kopciuchami”. Do ich opalania najczęściej wykorzystuje się materiał opałowy o niskiej wartości spalania, co skutkuje powstawaniem duszącego dymu. Aby zachęcić mieszkańców do wymiany tego rodzaju pieców, oferuje im się atrakcyjne formy dofinansowania zakupu nowych, ekologicznych pieców. Czy warto z nich skorzystać?
Bycie „eko” się opłaca
Zwiększona świadomość co do zagrożeń związanych z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza to zdecydowanie za mało. Aby zahamować niebezpieczny proces jego pogłębiania, potrzeba działań, zarówno na polu globalnym, jak i przysłowiowym „własnym podwórku”. Swój wkład w ochronę powietrza przed zanieczyszczeniami warto rozpocząć od wymiany pieca.
Stare, często kilkuletnie piece nie spełniają norm emisji zanieczyszczeń. W wyniku spalania materiałów opałowych o niskiej wartości wydobywają się z nich każdego dnia ogromne ilości zanieczyszczeń. To właśnie one przyczyniają się do gęstych, trujących i z daleka widocznych kłębów dymu zalegającego nad miastami i wsiami w całej Polsce. To popularny smog, który można z łatwością poczuć, wychodząc chociażby na spacer jesienią i zimą, kiedy to rusza sezon grzewczy. Cena, jaką płaci każdy za jego obecność, jest bardzo wysoka. Lekarze biją na alarm, gdyż każdego roku skala rozwoju chorób układu oddechowego u dorosłych i dzieci gwałtownie rośnie.
Wymiana pieca na nowy, ekologiczny pomaga zredukować ilość emitowanych gazów cieplarnianych, co realnie wypływa na ochronę środowiska. Nowoczesne kotły nie tylko emitują mniej zanieczyszczeń, ale także przyczyniają się do większej efektywności spalania materiałów opałowych. Dzięki temu korzystanie z nich jest ekonomiczne. Pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu, i to w znaczny sposób. Poza tym ich zakup może zostać w dużej mierze sfinansowany za pomocą środków pochodzących z programów takich jak np. program „Czyste powietrze”. To z kolei pozwala nabyć nowy piec (np. piec na pellet, piec na ekogroszek) za naprawdę rozsądną kwotę. Warunkiem pozyskania dofinansowania na zakup nowego pieca jest jednak spełnienie kilku prostych wymogów. Warto się pospieszyć i skorzystać z takiej możliwości, póki jest ona dostępna.
Dofinansowanie do wymiany pieca – co trzeba zrobić, aby otrzymać środki?
Dofinansowanie do wymiany pieca może otrzymać każdy właściciel lub współwłaściciel budynku mieszkalnego, który spełni kilka prostych warunków. Pierwszym z nich jest zapoznanie się z zasadami programu dostępnymi na przykład na stronie programu „Czyste powietrze”.
Drugim – poprawne wypełnienie i złożenie wniosku wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami. Następnie należy wyrazić zgodę na kontrolę przeprowadzaną przez Urząd Miasta lub Gminy. Ma ona na celu ustalenie obecności starego pieca, który służy do ogrzewania danego domu.
Kolejnym krokiem jest podpisanie stosownej umowy i zakup pieca nowej generacji. Ostatni etap to potwierdzenie inwestycji. Dokonuje się tego poprzez złożenie tzw. wniosku rozliczeniowego, do którego należy dołączyć fakturę za zakup pieca i jego montaż. Dopiero po akceptacji wniosku rozliczeniowego można otrzymać stosowną kwotę dofinansowania.
Informacji na temat warunków przyznawania dofinansowania oraz prowadzonego przez Urząd Miasta lub Gminy programu można szukać w stosownej instytucji (1,2).
Źródło:
- „6 kroków do uzyskania nawet 20 tysięcy złotych dofinansowania na wymianę pieca”, (https://www.ecocomfort.pl/strefa-specjalisty/artykul/6-krokow-do-uzyskania-nawet-20-000-zl-dofinansowania-do-wymiany-pieca/), data dostępu: 05.12.2021.
- „Program Czyste Powietrze”, (https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/), data dostępu: 05.12.2021.