Strona główna » Lampy sufitowe LED – dlaczego warto postawić na tę technologię?

Lampy sufitowe LED – dlaczego warto postawić na tę technologię?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
oświetlenie LED

Lampy sufitowe LED – dlaczego warto postawić na tę technologię?O ile wcześniej na rynku oświetleniowym dominowały żarówki halogenowe, dziś zostały one całkowicie wyparte przez technologię LED. Jest ona w stanie rozświetlić najciemniejsze zakamarki domu, a nawet wypełnić wnętrze prawdziwą feerią barw. Czym jest technologia LED i jakie są zalety i wady tego rozwiązania? W tym artykule doradzimy też, jakie oświetlenie sufitowe LED wybrać do danych pomieszczeń.

Słowo LED to akronim wyrazów Light Emitting Diode – diod elektroluminescencyjnych. W technologii LED zastosowano drobne elementy, czyli diody, które połączone razem dają wiązkę światła o imponującej mocy przy jednoczesnym niskim poborze energii. Poznaj wszystkie zalety tego typu oświetlenia i przekonaj się, dlaczego warto wymienić stare lampy sufitowe na nowoczesną technologię LED.

Lampy sufitowe LED – porozmawiajmy o liczbach

Lampy LED zużywają do 90% mniej energii niż dawne żarówki halogenowe, generując jednocześnie pięciokrotnie większy strumień świetlny. Gwarantują większą energooszczędność także dzięki temu, że wymagają minimalnego poboru prądu. Nowoczesne lampy sufitowe LED mogą świecić od 30 000 do 50 000 godzin. Jak to rozumieć? Jeśli lampa sufitowa w twoim salonie świeci średnio 5 godzin dziennie, to żarówkę wymienisz dopiero za 10 lat!

Oprócz tego żarówki LED mają niewielki wpływ na środowisko: ponieważ wymagają niewielkiej mocy, przyczyniają się do zmniejszenia emisji CO2. Do produkcji potrzebne są mniejsze nakłady energii, a dodatkowo możliwość recyklingowania 99% komponentów niesie ze sobą dalsze istotne korzyści dla środowiska. Żarówki te nie nagrzewają się, dlatego można je montować w kontakcie ze wszystkimi materiałami, nawet wrażliwymi na działanie nadmiernego ciepła, jak drewno czy plastik.

  Jak wykonać fresk na ścianie?

Co więcej, światło z żarówek LED potrafi emitować różną temperaturę barwową, a dzięki zastosowaniu kolorowych diod sprawić, że w twoim domu zabłyśnie prawdziwy spektakl kolorów. Taki, którym będziesz sterował z pilota lub z poziomu własnego smartfona. Zastanawiasz się, jaka lampa sufitowa będzie najlepsza do sypialni? Taka, którą wyłączysz, nie wychodząc spod ciepłej kołdry!

lampy LED do salonu

Jakie lampy LED wybrać do pomieszczenia?

Jak tłumaczy pracownik działu oświetlenia w Salonach Agata, „wybierając lampy sufitowe LED sugerujemy się nie – jak dawniej – watami, a lumenami. Im więcej lumenów, tym więcej światła. Natomiast barwa światła jest wyrażona w kelwinach. Im wyższa liczba, tym zimniejsze będzie to oświetlenie”.

Każde pomieszczenie pełni w naszym domu nieco inną funkcję, dlatego wymaga odmiennego natężenia światła. Jaką ilość lumenów wybrać do jakiego pomieszczenia?

  • 200 lm / 1 m2 wystarczy, by oświetlić wejście, korytarz i łazienkę;
  • do kuchni, salonu czy biura wybierajmy oświetlenie sufitowe o mocy ok. 400-500 lm / 1 m2 ;
  • w sypialni i pokoju gościnnym wystarczy lampa sufitowa o mocy ok. 250 lm /1 m2 ;
  • oświetlenie sufitowe kierunkowe – np. w łazience nad lustrem, w jadalni nad stołem czy w kuchni nad wyspą powinno być mocniejsze i wynosić ok. 500-700 lm / 1 m2 .

Zakres temperatury barwowej oświetlenia LED z kolei wygląda następująco:

  • do 3000 K barwa światła jest biała ciepła;
  • między 3300 a 5000 K barwa światła jest neutralna biała;
  • powyżej 5000 K barwa światła jest biała zimna.

Czy oświetlenie sufitowe LED ma jakieś wady?

Tak – cenę. Za oświetlenie sufitowe z żarówkami LED zapłacisz nieco więcej, jednak wysokie nakłady finansowe poniesiesz tylko na początku. Za to przez długie lata będziesz mógł cieszyć się bezawaryjnym użytkowaniem, dlatego w długofalowej perspektywie jest to bardzo korzystne rozwiązanie.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.