Strona główna » Jak wykonać fresk na ścianie?

Jak wykonać fresk na ścianie?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Marzy mi się prawdziwy fresk na ścianie w łazience. Przygotowałem już podłoże cementowe – wodoodporne (ponieważ ściana ma kontakt bezpośredni z wodą). Proszę o radę jak wykonać fresk, aby był trwały. Jakie tematy pasują do łazienki o rustykalnym wnętrzu?

Klasyczny "fresk" dotyczy techniki "al fresco/buon fresco" (tzw. fresk mokry), czyli wykonanej na mokrej, niezwiązanej do końca zaprawie. W tej technice tynk zakładamy tylko na taki obszar, jaki jesteśmy w stanie pomalować w ciągu jednego dnia (system dniówkowy). Fresk malowany jest specjalnymi farbami odpornymi na alkaliczne działanie wapna. Jest trwały, bo farba nie tworzy powłoki na powierzchni ściany, lecz wnika w głąb zaprawy i spaja się z podłożem. W ten sposób uzyskuje się trwałe, intensywne barwy. Jest to technika dość droga i pracochłonna.
Bardzo często określenie "fresk" odnosi się także do techniki zwanej "fresco secco" (fresk suchy). Malujemy na podłożu przygotowanym już wcześniej, mocząc i gruntując je tuż przed malowaniem. Spoiwem jest tu mleko wapienne, dlatego też kolory nie są tak świetliste i tak trwałe.
Bardzo trwałą, nowoczesną techniką jest tzw. Technika Silikatowa Keima (farby silikatowe, dyspersyjno-silikatowe). Dużym jej plusem jest brak konieczności stosowania dniówkowego systemu pracy, a podłożemmoże być oprócz zaprawy wapiennej, zaprawa cementowo-wapienna i inne podłoża.
Jeśli chodzi o tematy fresków – myślę, że to jest indywidualna kwestia. Myślę, że powinien to być motyw, z którym właściciel ściany będzie się po prostu "dobrze czuł" na co dzień. Najczęściej wybierane motywy przy rustykalnych wnętrzach to ornamenty, wzory florystyczne, pejzaże, czasem malarstwo iluzjonistyczne.

Porada Pracownia www.murmur.pl

  Co lepsze - kuchnia otwarta czy oddzielna?

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.