Strona główna » Targi w Mediolanie – świat designu i wyposażenia wnętrz

Salone del Mobile Milano, czyli targi iSaloni w Mediolanie to najważniejsze wydarzenie w świecie designu i wyposażenia wnętrz. Zobaczcie najważniejsze trendy z tegorocznych targów, które odbyły się w kwietniu.

Zacznijmy od tego, że według projektantów i producentów obecnie panuje dobra koniunktura w branży wnętrzarskiej. A to z kolei powoduje, że firmy znów nie boją się próbować, eksperymentować, szukać nowych rozwiązań. Dlatego tegoroczne targi w Mediolanie były mniej zachowawcze niż edycje w kilku ostatnich latach.

Spis treści porady

To dobry czas dla designu

Tak twierdzi znany polski projektant Tomek Rygalik – założyciel i szef RYGALIK STUDIO. Widać wyraźne ożywienie.

Panuje eklektyzm – z jednej strony mamy druk 3D, ale też powrót do rzemiosła. Na targach pojawiły się wspaniale obrobione drewno czy skóry – świetne prace rzemieślników i małych manufaktur.

Fotel Carl Hansen Kjaer_BK10; do kupienia w Domotece

Formy i kształty

Kształty w tym roku są bardzo przyjazne. Jest dużo łuków, dużo obłych elementów. Design przestaje być agresywny, Meble mają organiczne formy. Na przykład stoły przyjmują organiczne kształty – blaty są okrągłe lub owalne.

Stolik Kartell Shanghai
Stół z marmuru MisuraEmme Ala

Na niejednym stoisku widać było nawiązanie do stołów znanych z azjatyckich restauracji, z wewnętrznym kręgiem wyróżnionym kolorem lub materiałem, a niekiedy rzeczywiście stanowiącym odrębną, ruchomą część.

Materiały

Na iSaloni 2018 liczyły się przede wszystkim dwa naturalne materiały: kamień i drewno. Również szkło nabrało kolorów, laminaty coraz wierniej naśladowały naturę. Metal występował w wielu wcieleniach: złota, miedzi, w głębokim odcieniu tytanu, ale też w matowych tonacjach rdzy. Podczas targów iSaloni złoto miało zdecydowanie swoje pięć minut sławy. Widoczne jako dodatek, dekoracja, a nawet pełna forma, brylowało niemalże na każdym stoisku. Popularne tonacje to nie tylko żółte złoto, ale też odcienie miedzi i mosiądzu, jak również postarzane, spatynowane.

Fotele Kartell©TommasoGesuato; do kupienia w Domotece
Fotel Carl Hansen Kjaer_BK10; do kupienia w Domotece
Umywalka AXOR Starck Organic ; do kupienia - Domoteka
Fotel SMANIA Gatsby; do kupienia w Domotece
  • Naturalny kamień pojawiał się na blatach stołów, stolików oraz wysp kuchennych i szafek łazienkowych, w panelach na ścianach, a także na frontach mebli. Z kamienia może być wykonana wanna, a nawet szezlong.
  • Drewno nie wychodzi z mody, a producenci prezentują je w wersji niemalże sauté – nieoszlifowane, porowate, nierówne. Wszystko po to, by wydobyć jego naturalne piękno. W tym roku dominowały szlachetne gatunki drewna, jak dąb, orzech oraz palisander, głównie w satynowym wykończeniu. Widoczną tendencją jest także odejście od jasnych odcieni drewna, na rzecz miodowych, jak również ciemnych, czekoladowych tonacji.
  • Szkło transparentne, kolorowe, przybierające ciekawe formy. Szkło zastosowanie znajduje nie tylko jako dodatek do mebla, ale również jako jego część składowa. Przeszklone witryny, stoliki, lampy, półki widoczne były na wielu ekspozycjach.
  • Tkaniny – wciąż obecne są pluszowe welwety, jednak tkaniny nabierają więcej szorstkości i charakteru. Splot podkreślany jest kolorem, melanż jest wyrazisty, niekiedy wręcz przechodzi w kratkę. Choć nie widać tego gołym okiem, tkaniny wykorzystują technologię – na różne sposoby są zabezpieczone przed zabrudzeniami i łatwe do czyszczenia. Widoczna jest również, zwłaszcza w sypialniach, obecność tkanin naturalnych, np. gniecionych lnów.
  Szafa w roli głównej

Wzory i sploty

Towarzystwem dla organicznych kształtów były wzory w większości geometryczne, niekiedy w klimacie vintage.
Pojawiły się plecionki, siatki, ażury. W tym roku sploty są kolorowe, przeskalowane, wszechobecne.

Kolory

Wiodącym trendem jest czerwień, podana we wszelkich odcieniach – od bordo, po koral. Jest często dominantą całej aranżacji i doskonale prezentuje się towarzystwie szarości, czerni, a nawet pudrów.

Kartell 01 Cara - do kupienia w Domotece
Fotel Miloo Home Domoteka
Fotel Miloo Home Domoteka

Tegoroczna paleta barw prezentowana podczas iSaloni przywodzi na myśl słoneczną, ciepłą jesień. Mocno widoczne są soczyste oranże oraz żółty kolor w różnorodnym wydaniu.

Kolorowa łazienka

Łazienki przestały być monochromatyczne i sterylnie białe. Widać dużo koloru i to nie tylko w szafkach, które wyglądem mocno zbliżają się do mebli salonowych. Kolorowa bywa również ceramika, a także przyciemnione lub zabarwione szkło kabin prysznicowych. Warianty kolorystyczne baterii obejmują wiele metalicznych odcieni.

Metaliczne odcienie baterii łazienkowych Axor
Łazienka Scarabeo - do kupienia Domoteka salony Aleotti i BODO
Umywalka i szafka Cielo_Kyros; Domoteka salon Aleotti i Bodo

Raport przygotowany na podstawie materiałów agencji PROFUNDO oraz salonowi DOMOTEKA

Może Cię zainteresować: