Tapety od wielu lat są często wykorzystywaną formą zdobienia ścian i doskonałą alternatywa dla farb ściennych. Dzięki tapetowaniu można zupełnie odmienić wnętrze albo subtelnie podkreślić jego charakter. Tapety na ścianę należy wybierać nie tylko ze względu na ich wzór, ale także w zależności od rodzaju pomieszczenia. Dzięki temu, przez długie lata przetrwają na ścianach w niezmienionej formie i będą pełnić swoją funkcję dekoracyjną.
Spis treści porady
Jak dobrać tapetę do rodzaju pomieszczenia?
Tapety do pomieszczeń wilgotnych
Pomieszczenia wilgotne to fachowe określenie kuchni i łazienki, czyli tych przestrzeni, w których panuje wilgoć i wysoka temperatura, a ściany często są narażone na bezpośredni kontakt z wodą. W związku z tym, do wykończenia należy używać materiałów, które mają właściwości wodoodporne i niski stopień nasiąkliwości. Dzięki temu, w pomieszczeniach nie pojawi się pleśń, grzyb oraz nieestetyczne plamy. Tapety powinny być również łatwe do utrzymania w czystości, co jest szczególnie istotne w przypadku kuchni.
Jeszcze do niedawna najpopularniejszym rozwiązaniem wykorzystywanym przy pracach wykończeniowych kuchni i łazienek były płytki, którymi pokrywało się całe ściany, aż do sufitu. Obecnie, na rynku dekoratorskim dostępnych jest wiele innych rozwiązań. Dużą popularnością cieszą się tapety na ścianę, które, do tej pory, kojarzone były wyłączenie z urządzaniem pokoi. Teraz, tapety są tworzone z różnych materiałów, również takich, które doskonale nadają się do pomieszczeń wilgotnych.
Najlepszym wyborem są:
• tapety winylowe, które na całej swojej powierzchni są pokryte warstwą winylu. Dzięki temu bardzo łatwo jest utrzymać je w czystości, ponieważ bez przeszkód można zmywać z nich wszelkie zabrudzenia, a nawet je szorować. Ponadto, tapety winylowe charakteryzują się bardzo wysokim stopniem wodoodporności. W zależności od grubości warstwy winylu wyróżnia się dwa rodzaje takich tapet. Pierwszy z nich to tapety pokryte winylem płaskim, które mają cienką warstwę, przez co mogą uwidocznić wszelkie nierówności na ścianach. Nadają się więc na powierzchnie, które są całkowicie równe i płaskie. Drugi rodzaj to tapety pokryte winylem spienionym, który tworzy na ich powierzchni grubą warstwę. Takimi tapetami można wyklejać nawet nierówne ściany;
• tapety z włókna szklanego są odporne na wilgoć, a także mają duży stopień twardości i sztywności, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Zupełnie odradzanym rodzajem tapet do pomieszczeń wilgotnych są klasyczne tapety papierowe oraz rauhfaser. Tworzy je jedna lub dwie warstwy papieru, a w przypadku rauhfaser dodatkowym elementem są drewniane wiórki, dzięki czemu powstaje ciekawa faktura. Takie tapety są dostępne w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Niestety nie są odporne na wilgoć, zabrudzenia oraz mycie.
Tapety do pokoju dziecka
Pokój dziecięcy, podobnie jak kuchnia i łazienka, to wymagające pomieszczenie pod względem utrzymania czystości. Ściany powinny być nie tylko wodoodporne, ale przede wszystkim łatwo zmywalne. Zabrudzenia w postaci plam od jedzenia, rysunków, śladów po brudnych zabawkach, butach i rękach to norma w pokoju dziecka.
W celu skutecznego i szybkiego wyczyszczenia ścian można je pomalować specjalnymi farbami, jednak dużo ciekawszym rozwiązaniem będą tapety na ścianę, ponieważ są dostępne w wielu wzorach i kolorach. Wystrój dziecięcego pokoju nie powinien być nudny, dlatego warto wybrać wielobarwne dekoracje, które będą podobać się najmłodszemu lokatorowi.
Tapetami, które spełniają wszystkie tego rodzaju wymagania są:
• tapety winylowe, które mają te same właściwości jak w przypadku pomieszczeń wilgotnych, czyli są odporne na wodę, mycie i szorowanie, ale także na ogień;
• tapety na fizelinie są papierowe lub winylowe, ale pod spodem mają warstwę fizeliny, dzięki czemu tworzą warstwę izolacyjną, która tłumi hałas i zapewnia większe ciepło w pomieszczeniu. Ponadto, ze względu na swoją grubość, tapety na fizelinie doskonale kryją nierówności ścian. Dodatkową zaletą tego rodzaju tapet jest łatwość z jaką się je przykleja oraz odkleja od ścian. W przypadku pokojów dla dzieci, w których co kilka lat zmienia się wystrój, jest to bardzo przydatna cecha.
Odradza się dekorowanie pokojów dziecięcych zwykłymi tapetami papierowymi oraz rauhfaser, ponieważ nie są odporne na brud i częste mycie. Ponadto, np. tapety na fizelinie mają więcej właściwości przydatnych w przypadku pokoju dziecka.
Tapeta na ścianę w sypialni i salonie
Salon oraz sypialna to najmniej wymagające pomieszczenia jeśli chodzi o wybór tapety. Tego rodzaju pokoje nie są narażone na dużą wilgoć oraz intensywne zabrudzenia. Skoro tapety do pokoju dziennego i sypialni nie muszą mieć właściwości wodoodpornych oraz umożliwiających częste mycie, z powodzeniem można wybierać spośród różnego rodzaju tapet ściennych:
• tapeta papierowa choć jest najtańsza i nie ma żadnych specjalnych właściwości, to sprawdzi się w salonie i sypialni. Dużą zaletą jest możliwość wybierania spośród wielu wzorów i kolorów takich tapet;
• tapeta na fizelnie umożliwia częste zmiany dzięki łatwemu usuwaniu ze ścian, ale też jest odporna na mycie i ścieranie. Fakt, że warstwa fizeliny tłumi hałasy oraz stanowi warstwę izolacyjną zwieszającą ciepło w pomieszczeniu, może być przydatny w przypadku sypialni;
• rauhfaser to rodzaj tapety o ciekawej fakturze, która dodatkowo zakrywa wszelkie nierówności na ścianach, dlatego świetnie sprawdza się jako element dekoracyjny w pokoju dziennym. Dodatkową zaletą jest możliwość malowania farbami tapet rauhfaser, dzięki czemu szybko można odmienić wnętrze;
• tapeta winylowa zapewnia czystość, ponieważ jest odporna na mycie, wodę, ale także ogień.
Wybierając tapety na ścianę do salonu i sypialni warto kierować się przede wszystkim walorami estetycznymi, ponieważ w tego rodzaju pomieszczeniach tapeta ma pełnić przede wszystkim funkcję dekoracyjną.