Strona główna » Wyjątkowy salon – pomysły na aranżację
aranżacja salonu

Salon jest wizytówką domu. Jednocześnie jest on jednym z najprzyjemniejszych pomieszczeń w procesie urządzania domu, ponieważ z reguły ma największą powierzchnię, co daje więcej możliwości aranżacyjnych w porównaniu z mniejszą sypialnią, niewielką łazienką czy ciasnym gabinetem. Wyjątkowość salonu może przejawiać się na różne sposoby. Czasem uzyskuje się ją ciekawym podziałem przestrzeni, czasami oryginalnym wyposażeniem lub dekoracjami wnętrza, a niekiedy nietypowymi zestawieniami łączącymi pozornie odległe tematy czy style…

Jak zaaranżować salon? Oto kilka wskazówek

Urządzając salon, można kierować się ogólnymi zasadami aranżacji, które pozwalają uniknąć stylistycznego bałaganu i niezamierzonych efektów, ale pamiętajmy, że chcąc zaaranżować pomieszczenie wyjątkowe, niebanalne i zapadające w pamięć, wszystkie reguły powinniśmy traktować z przymrużeniem oka. W rezultacie łamania pewnych utartych schematów, możemy bowiem osiągnąć naprawdę interesujący efekt.

Podział przestrzeni w salonie

Tradycyjne ustawianie mebli i kanap pod ścianami skutkuje pozostawieniem wolnej przestrzeni w centralnej części salonu, z którą niewiele już można zrobić. Warto więc odsunąć kanapę nieco od ściany, zaakcentować strefę wypoczynkową z telewizorem, podręcznym stolikiem, kominkiem itp.

Pozostałą część pomieszczenia przeznaczyć na inne aktywności, które realizujemy w swoim salonie: strefa jadalniania ze stołem, krzesłami, barkiem lub specjalny, zaciszny kąt do czytania z wygodnym fotelem, lampą itp. Wszystko zależy od naszych potrzeb.

Mocny akcent

Wyrazisty, przykuwający uwagę element aranżacji sprawia, że nasze wnętrze nabiera zdecydowanego charakteru, przestając być tylko poprawnie urządzonym pomieszczeniem. Warto postawić na duży mebel: kanapę, stół, bardzo dekoracyjną centralną lampę. W tym przypadku należy ostrożnie dobrać pozostałe wyposażenie tak, aby uniknąć wrażenia natłoku.

Spójrzmy na zdjęcie powyżej – we wnętrzu z kanapą w stylu Chesterfield, to własnie ona przyciąga tu wzrok. Pozostałe meble nie są dla niej konkurencją, choć same w sobie stanowią oryginalna ozdobę: piękna podłoga z płytek tonalnych do złudzenia przypominających stare, przetarte deski, fotel hamakowy, oryginalny stolik do kawy czy regał ze starych walizek. Aranżacja świadcząca o wyrazistej osobowości projektanta.

  Trawertyn i piaskowiec w łazience

Stare z nowym w salonie

Mieszajmy style! Umiejętne ich zastawianie jest sztuką, ale warto pochylić się nad tym tematem, ponieważ daje zaskakujący i niemal zawsze oryginalny efekt. Trzeba mieć fantazję i odwagę, aby w modernistycznym salonie ustawić starą skrzynię albo wśród sterylnie białych mebli umieścić wiekowy, babciny regał lub zegar, jednak efekt może być wart zapamiętania.

Może Cię zainteresować: