Strona główna » Wyjątkowy salon – pomysły na aranżację

[paragraph]Salon jest wizytówką domu. Jednocześnie jest on jednym z najprzyjemniejszych pomieszczeń w procesie urządzania domu, ponieważ z reguły ma największą powierzchnię, co daje więcej możliwości aranżacyjnych w porównaniu z mniejszą sypialnią, niewielką łazienką czy ciasnym gabinetem. Wyjątkowość salonu może przejawiać się na różne sposoby. Czasem uzyskuje się ją ciekawym podziałem przestrzeni, czasami oryginalnym wyposażeniem lub dekoracjami wnętrza, a niekiedy nietypowymi zestawieniami łączącymi pozornie odległe tematy czy style…[/paragraph]

Urządzając salon, można kierować się ogólnymi zasadami aranżacji, które pozwalają uniknąć stylistycznego bałaganu i niezamierzonych efektów, ale pamiętajmy, że chcąc zaaranżować pomieszczenie wyjątkowe, niebanalne i zapadające w pamięć, wszystkie reguły powinniśmy traktować z przymrużeniem oka. W rezultacie łamania pewnych utartych schematów, możemy bowiem osiągnąć naprawdę interesujący efekt.

Podział przestrzeni w salonie

Tradycyjne ustawianie mebli i kanap pod ścianami skutkuje pozostawieniem wolnej przestrzeni w centralnej części salonu, z którą niewiele już można zrobić. Warto więc odsunąć kanapę nieco od ściany, zaakcentować strefę wypoczynkową z telewizorem, podręcznym stolikiem, kominkiem itp., a pozostałą część pomieszczenia przeznaczyć na inne aktywności, które realizujemy w swoim salonie: strefa jadalniania ze stołem, krzesłami, barkiem lub specjalny, zaciszny kąt do czytania z wygodnym fotelem, lampą itp. Wszystko zależy od naszych potrzeb.

Podział stref posunięty o krok dalej, ponieważ poziom podłogi rozdziela strefę jadalni i wypoczynkową, które - pomimo bliskiego sąsiedztwa - są wyraźnie oddzielone, również w sposobie ustawienia mebli (tyłem do siebie).W tym salonie kanapa w stylu Chesterfield przyciąga wzrok. Piękna podłoga z płytek tonalnych do złudzenia przypominających stare, przetarte deski, fotel hamakowy, oryginalny stolik do kawy czy regał ze starych walizek.Gdyby nie szafka z postarzonego, a jednocześnie bajecznie kolorowego drewna, wnętrze byłoby dość monotonne. W sąsiedztwie nowoczesnej kanapy i stolika ze szklanym blatem stary mebel odnajduje się świetnie!Nowoczesny blat i stołki barowe w połączeniu ze zużytymi skrzynkami po winie służącymi, jako regał lub miejsce do siedzenia? Dlaczego nie? Razem tworzą klimatyczny i funkcjonalny barek w wyodrębnionej części salonu.

Mocny akcent

Wyrazisty, przykuwający uwagę element aranżacji sprawia, że nasze wnętrze nabiera zdecydowanego charakteru, przestając być tylko poprawnie urządzonym pomieszczeniem. Warto postawić na duży mebel: kanapę, stół, bardzo dekoracyjną centralną lampę. W tym przypadku należy ostrożnie dobrać pozostałe wyposażenie tak, aby uniknąć wrażenia natłoku. Spójrzmy na zdjęcie powyżej – we wnętrzu z kanapą w stylu Chesterfield, to własnie ona przyciąga tu wzrok. Pozostałe meble nie są dla niej konkurencją, choć same w sobie stanowią oryginalna ozdobę: piękna podłoga z płytek tonalnych do złudzenia przypominających stare, przetarte deski, fotel hamakowy, oryginalny stolik do kawy czy regał ze starych walizek. Aranżacja świadcząca o wyrazistej osobowości projektanta.

  Luksus, czyli wnętrza w stylu Royal Chic

Stare z nowym w salonie

Mieszajmy style! Umiejętne ich zastawianie jest sztuką, ale warto pochylić się nad tym tematem, ponieważ daje zaskakujący i niemal zawsze oryginalny efekt. Trzeba mieć fantazję i odwagę, aby w modernistycznym salonie ustawić starą skrzynię albo wśród sterylnie białych mebli umieścić wiekowy, babciny regał lub zegar, jednak efekt może być wart zapamiętania.

 

Zdjęcia Paradyż

Może Cię zainteresować: