Strona główna » Jak urządzić pokój dziecka i jakie meble wybrać?

Jak urządzić pokój dziecka i jakie meble wybrać?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Wybór mebli do dziecięcego pokoju nie jest, wbrew pozorom, prostą rzeczą. Na rynku jest bowiem wiele propozycji kuszących kolorami i ceną, nie wszystkie są jednak warte polecenia. Rodzice powinni poświęcić szczególną uwagę wielu kwestiom. Ich dziecko będzie przecież spędzać dużo czasu w swym pokoju. Przedmioty, które maluch ma w zasięgu wzroku, co dzień wywierać będą na niego wpływ.

Dziecięcy pokój to miejsce szczególne. Tworzy najbliższe otoczenie malucha dzień po dniu, gdy ten dorasta, poznaje świat i kreuje swoje pojęcie na jego temat. Jest jego małym, własnym królestwem. Przedmioty, którym dziecko przygląda się codziennie wpływa na jego podejście do świata i w znacznym stopniu kształtują podejście do samego siebie.

Alergie

W dzisiejszych czasach alergie u dzieci są tak powszechne, że nie można przeoczyć takiego szczegółu jak to, czy farby i lakiery użyte do wykonania mebli są hipoalergiczne. Nie wszyscy producenci dbają o ten aspekt wykonania, trzeba więc dokładnie o to dopytać. Kolejnym miejscem, gdzie alergia może dać o sobie znać jest łóżko.

Materace dostępne w sklepowych ofertach, choć podobne z wyglądu, bardzo się od siebie różnią. Kupując materac, należy koniecznie sprawdzić, czy wyposażony jest w specjalny pokrowiec antyalergiczny. Oprócz wygody, liczy się przede wszystkim zdrowie naszego dziecka.

Bezpieczeństwo

Spokój rodziców o bezpieczeństwo ich pociech jest bezcenny. Mając to na uwadze należy wybierać meble tak, aby mieć pewność, że zakup spełnia normy wytrzymałości i bezpieczeństwa, które są wymagane w Polsce i Europie. Niby oczywistość, ale jak często o tym myślimy?

Poza normami bezpieczeństwa, są jeszcze takie aspekty funkcjonowania mebli, jak zawiasy, które nie przycinają rąk i bezszelestnie się zamykają czy prowadnice szuflad spowalniające domknięcie. Komody mogą być wyposażone w specjalny system, który zapobiega niepożądanym wyciągnięciem szuflady przez dziecko i wypadnięciem jej z korpusu mebla. Warto zwrócić uwagę, aby brzegi mebli były nieostre, a powierzchnie odporne na zarysowania.

  Ogrodowa sauna - jaką wybrać?

Kolor odgrywa rolę

Na przestrzeni wieków wielu naukowców udowadniało, że kolory inspirują różne myśli bez naszego pozwolenia czy nawet wiedzy. Podczas gdy jasne kolory mogą przyciągać szczęśliwe, przyjemne myśli, ciemne mogą nasunąć bardziej negatywne skojarzenia czy wspomnienia. Jeśli dodatkowo detale wykończenia będą inspirować dzieci do poznawania świata, tym lepiej. Można w tym względzie dać upust inspiracji własnej i wybrać takie elementy dodatkowe wyposażenia, które pasują do płci i temperamentu dziecka.

Tekst i zdjęcia: Meblik

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.