Strona główna » Moskitiery na komary – czym się różnią i jak wybrać najlepszą?

Moskitiery na komary – czym się różnią i jak wybrać najlepszą?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Moskitiery na komary

Moskitiera to siatka na okno, która chroni wnętrza przed owadami. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje moskitier, np. na ramce, rolowane bądź na rzepy. Montaż moskitier okiennych jest bardzo prosty i znacząco poprawia komfort życia domowników, szczególnie latem.

Ochrona przed owadami nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Najtańsze są siatki na okno mocowane na rzepy. Droższe, ale jednocześnie trwalsze, są te na ramce, które sprawdzą się także w oknach dachowych i balkonowych.

Moskitiery na komary ‒ rodzaje

Siatka na okno do ochrony przed owadami jest dostępna w wersji mocowanej na rzepy lub na ramkach. Oba rozwiązania są łatwo dostępne i szybkie w montażu. Siatkę na rzepy można dowolnie przyciąć, dzięki czemu bez trudno dopasuje się do okien o niestandardowych kształtach i wymiarach. Docięty materiał wystarczy przyczepić do rzepów, które znajdują się w zestawie. Siatki na ramkach są droższe, ale też bardziej solidne. Ich zewnętrzne listwy są najczęściej wykonane z aluminium lub materiałów drewnopodobnych. Można je wielokrotnie zakładać i zdejmować z wnęk okiennych. Moskitiera na ramce może przypominać dwie pary drzwi połączonych zawiasami. Jest to rozwiązanie przeznaczone głównie do drzwi balkonowych. Ten typ siatek na okno może mieć system zawiasów stałych (wymagających użycia siły, żeby je otworzyć i zamknąć) lub ruchomych (samoistnie zamykających się pod wpływem łagodnego pchnięcia).

Na rynku można też znaleźć moskitiery plisowane i rolowane. Są to najbardziej funkcjonalne i komfortowe w użytkowaniu typy siatek. Mechanizm ich działania przypomina klasyczne rolety. Nie ma potrzeby zdejmowania ich poza sezonem letnim. Zwinięty materiał chowa się w obudowie kasety, która chroni go przed zniszczeniem. Rolowane siatki najczęściej mają też na wyposażeniu specjalne zaczepy. Umożliwiają one utrzymanie moskitiery we właściwym miejscu po rozwinięciu i sprawiają, że materiał jest równo rozłożony na powierzchni całego okna. Siatki rolowane mogą rozwijać się w pionie lub poziomie.

  Czas na pasy - tapety

Z czego zrobiona jest siatka na okno i jak ją pielęgnować?

Moskitiery na komary z reguły są wykonywane z włókien szklanych lub cienkiej warstwy PVC. Dzięki temu są lekkie i niemal niezauważalne w oknach. Nie zaciemniają pomieszczeń i są trwałe. Wyróżnia je duża odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale są podatne rozdarcia. Mimo tolerancji na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych siatki na owady powinny być zdemontowane przed sezonem jesienno-zimowym, aby nie uległy uszkodzeniu.

Montowane w oknach siatki na owady są łatwe w utrzymaniu czystości i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Od czasu do czasu wystarczy je dokładnie umyć gąbką zwilżoną w wodzie z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego, np. mydła.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.