Dziecięca sypialnia to kraina wyobraźni i bezpieczne miejsce do zabawy oraz snu. Aby sypialnia dziecka była funkcjonalna, a jednocześnie dawała dziecku przestrzeń do rozwoju i zabawy, warto pamiętać o kilku zasadach przy projektowaniu pokoju najmłodszego członka rodziny. W tym artykule dowiesz się, jak funkcjonalnie urządzić sypialnię malucha.
Spis treści porady
Motyw przewodni
Aby uatrakcyjnić przestrzeń dla dziecka rodzice często decydują się na wybór konkretnego motywu przewodniego. Mogą to być bohaterowie ulubionej kreskówki malucha czy ogólne motywy, takie jak kosmos, łąka lub samochody. Ważne jest, by w miarę możliwości zaangażować dziecko w projektowanie jego sypialni. To ono musi czuć się dobrze w pomieszczeniu, a pomoc w wyborze motywu pozwoli mu na ćwiczenie samodzielności i sprawczości. W pokojach dla najmłodszych powinniśmy jednak unikać jaskrawych kolorów na ścianach. Pstrokacizna nie sprzyja wyciszeniu się dziecka, może działać denerwująco (jak na przykład mocne róże czy pomarańcze) lub przygnębiająco (jak często wybierany niebieski). Na ścianach powinny pojawić się łagodne, jasne kolory, które wprowadzają nieco spokoju w i tak kolorową przestrzeń pokoju pełnego zabawek.
Meble
W pokoju najmłodszego nie powinno zabraknąć takich mebli, jak łóżko, biurko oraz regały i meble do przechowywania zabawek. Przy wyborze mebli należy zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych i wybierać te, które posiadają zaokrąglone rogi.
Biurko i odpowiednie krzesło jest szczególnie istotne w momencie, gdy tworzymy pokój dla ucznia. Zachowanie właściwej pozycji ciała przy odrabianiu lekcji ma ogromne znaczenie. Również samo łóżko jest bardzo ważne. Możemy postawić na zintegrowane łóżko piętrowe z biurkiem, lub zdecydować się na zakup łóżka standardowego. Pamiętajmy o wyborze wygodnego materaca, który zapewni dobre podparcie dla kręgosłupa naszego dziecka.
Źródło: JYSK
W sklepach znajdziemy meble, które „rosną” razem z naszym dzieckiem, czyli posiadają możliwość rozbudowy i regulowania wysokości. Takie meble to z pewnością inwestycja na kilka lat.
Kącik zabaw
Oczywiście, w pokoju dziecka nie może zabraknąć kącika do zabaw. Mały stolik, regały czy pudła na przechowywanie zabawek, miękka wykładzina i tablica (lub ściany pokryte specjalną farbą imitującą tablicę, po której można bez przeszkód malować) będą z pewnością świetnym miejscem do rozwijania pasji, odkrywania świata i zabawy. Warto zapewnić dziecku taką przestrzeń, do której, jako rodzice, nie wkraczamy zbyt często. Dzięki temu, dziecko zyskuje pewność siebie i buduje swoje poczucie odpowiedzialności czy samodzielności. A poza tym, posiada bezpieczne miejsce do zabawy.