Strona główna » Szezlong czy fotel – co lepiej sprawdzi się w salonie?

Szezlong czy fotel – co lepiej sprawdzi się w salonie?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
meble do salonu

Szukasz pomysłu na ciekawą aranżację salonu lub pokoju dziennego? Jeśli w aranżacji swoich wnętrz chętnie sięgasz po nieco mniej szablonowe rozwiązania, dobrym wyborem może okazać się szezlong. Nie jest to jednak mebel, który sprawdzi się w absolutnie każdym wnętrzu – czasem bardziej wskazany jest klasyczny fotel. Co będzie lepsze dla ciebie i twojego salonu? Mamy kilka wskazówek, które pozwolą ci podjąć tę decyzję…

Metraż i kształt pomieszczenia – kluczowe kryteria, których nie należy lekceważyć

Zastanawiasz się, czy lepszy będzie oryginalny szezlong, czy tradycyjny fotel? Przy podejmowaniu tej decyzji, powinieneś w pierwszej kolejności uwzględnić ewentualne ograniczenia, które może narzucić pomieszczenie, z myślą o którym mebel jest kupowany. Metraż i kształt salonu to kwestie, na które powinieneś szczególnie zwrócić uwagę. Jeśli pokój jest nieduży, szezlong może okazać się nie najlepszym pomysłem – to chyba oczywiste, że jest znacznie większy od fotela, w związku z czym zajmie odpowiednio większą powierzchnię. Z szezlongiem warto również uważać, jeśli pomieszczenie jest wąskie – tak duży mebel może skutecznie utrudnić swobodne przemieszczanie się po takim salonie.

salon meble

Zasada właściwych proporcji – warto o niej pamiętać!

Nie tylko metraż i kształt, ale i odpowiednie proporcje – nimi również powinieneś kierować się przy wyborze pomiędzy szezlongiem a fotelem. Zasada właściwych proporcji nie bez powodu uznawana jest za jedną z kluczowych w aranżacji wnętrz. Co tak właściwie skrywa się pod tym pojęciem? Tak właściwie to kilka pomniejszych zasad składających się w spójną całość. Po pierwsze ilość mebli powinna być dopasowana do wielkości wnętrza. Jeśli będzie ich za dużo, wnętrze będzie nie tylko sprawiać wrażenie chaotycznego, ale i optycznie wyda się mniejsze niż w rzeczywistości jest; jeśli w zbyt dużym pomieszczeniu znajdzie się zbyt mało elementów wystroju, wnętrze będzie sprawiać wrażenie pustego, a co za tym idzie – nieprzytulnego. Po drugie meble znajdujące się w pomieszczeniu powinny być proporcjonalne względem siebie, w przeciwnym razie duże elementy nadmiernie zdominują te mniejsze, sprawiając, że te drugie zupełnie zaginą na ich tle. Wiedząc o tych regułach, przez chwilę zastanów się, czy w twoim salonie lepiej sprawdzi się większy szezlong, czy jednak lepszym wyborem okaże się mniejszy fotel.

  Idealny komplet wypoczynkowy do twojego mieszkania

W jakich stylach aranżacji wnętrz najlepiej odnajdzie się szezlong?

Twoje wnętrze, jego rozmiar oraz kształt, jak i pozostałe znajdujące się w nim meble, pozwalają na to, aby w salonie znalazł się szezlong? Świetnie, wcześniej jednak upewnij się, czy ten mebel dobrze wkomponuje się w preferowany przez ciebie styl aranżacji wnętrz. Nie bez przyczyny tak często pojawia się w salonach glamour – wyszukana elegancja szezlongu idealnie komponuje się w nie mniej wyrafinowanymi wnętrzami glamour. Podobnie jest zresztą z aranżacjami w stylu nowojorskim, jak i Hamptons. Szczególnie dobrze w tych stylach zaprezentują się szezlongi tapicerowane welurem, również szezlongi pikowane. Z kolei tapicerki skórzane w odcieniu brązu lub koniaku świetnie wypadną w postarzanych klimatach vintage, jak również w wystroju inspirowanym stylem kolonialnym.

szezlong

Jaką tapicerkę wybrać?

Choć pluszowe tapicerki, jak welur, welwet czy aksamit, cieszą się obecnie ogromną wręcz popularnością, warto mieć na względzie, że nie w każdym domu będzie to wskazany wybór. Plusze co prawda pięknie współpracują ze znajdującym się w pomieszczeniu światłem, ma to jednak również pewną wadę – dzięki przyciąganiu światła, widoczne na nich zabrudzenia lub sierść mogą stać się jeszcze bardziej widoczne, co w mieszkaniu z małymi dziećmi i zwierzętami może okazać się nieco problematyczne. W takiej sytuacji znacznie lepiej sprawdzą się melanżowe tkaniny obiciowe. Dzięki zastosowanemu w nich splotowi składającemu się z włókien w kilku różnych odcieniach, ewentualne zabrudzenia są znacznie mniej widoczne.

Czy meble wypoczynkowe muszą być w jednym kolorze?

To stereotyp, że zarówno sofa, jak i towarzyszące jej fotele czy szezlong powinny być w tym samym kolorze. To nawet lepiej, jeśli przynajmniej nieco będą się od siebie odróżniać. Nie lubisz ostrych kontrastów? W takim razie wybierz dwa różne odcienie, ciemniejszy i jaśniejszy, z tego samego koloru. Nie obawiasz się mocnych akcentów kolorystycznych? Zdecyduj się na coś bardziej kontrastowego. Możesz też pójść o krok dalej – niech tapicerka jednego mebla będzie jednokolorowa, drugiego natomiast wzorzysta. W tym wariancie dobrze sprawdza się scenariusz, w którym tapicerka jednokolorowa jest idealnie dopasowana do jednego z kolorów pojawiających się w deseniu drugiej.

  Urządzamy pokój dzienny - 17 metrowy

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Paulina

Oczywiście, że szezlongi. Obecnie ich wybór jest naprawdę spory i każdy znajdzie coś dla siebie i swojego wnętrza.

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.