Strona główna » Szafa na wymiar czy tradycyjna?
szafy i ich rodzaje

Właściwe urządzenie domu ma wpływ na komfort jego mieszkańców. Remonty, przemeblowania, czy wręcz zmiana mieszkania to czynności, których nie podejmuje się zbyt często. Dlatego właśnie tak istotne jest, aby każdy krok przy remoncie, czy urządzaniu wnętrz mieszkalnych i użytkowych podejmować z głową.

Właściwe planowanie

Zanim przystąpi się do zakupów i zatrudni ekipę, warto zaplanować co i jak chce się zrobić. Kolorystyka wnętrz, jakość materiałów i wreszcie urządzenia i meble – właściwy wybór tych wszystkich aspektów to często spore wyzwanie.

Warto też pamiętać, że zwłaszcza dobór mebli powinien być dostosowany do metrażu poszczególnych części mieszkania lub domu oraz kształtu pomieszczeń. Zdarza się bowiem, że niektóre pokoje, czy przedpokoje nie są standardowymi kwadratami, czy prostokątami. Do tego czasem spotyka się wnęki w ścianach i je także trzeba z głową urządzić, aby wykorzystać każdy metr kwadratowy.

Kiedy szafa bywa wyzwaniem

Niezależnie od wielkości pomieszczeń to czasem szafy bywają problematycznymi meblami. Dlaczego? Mają mieścić w sobie to, co nie powinno znajdować się na widoku. W środku szafy powinny być dostosowane do tego, co mają skrywać. Co to oznacza? Że powinny w nich być: miejsce na powieszenie ubrań, półki, szuflady, czy kosze. To samo dotyczy szaf nie służących jako garderoba, a do przechowywania innych przedmiotów przydatnych w domu.

Jeśli chodzi o szafy, na rynku jest dostępnych mnóstwo wzorów. Różnią się one stylem, wielkością, zastosowanym materiałem i kolorystyką. Najczęściej osoby zainteresowane są w stanie wybrać z tego bogactwa coś dla siebie. Są jednak sytuacje, gdy żadna szafa po prostu nie pasuje do wnętrza, a przy tym środek żadnej nie zapewnia warunków do właściwego przechowywania rzeczy. I wtedy właśnie powstaje pytanie: szafa tradycyjna czy na wymiar?

  Meble do jadalni i do pokoju dziennego

szafa we wnęce

Kiedy przydaje się szafa na wymiar?

Przewaga szafy na wymiar nad tradycyjną wychodzi przede wszystkim wtedy, gdy trzeba zagospodarować dosłownie każdy centymetr kwadratowy pomieszczenia, a właściciel mieszkania chce nabyć mebel dobrej jakości i w odpowiednim stylu. Czasem trudno to wszystko pogodzić, mając do dyspozycji szafy gotowe, sprzedawane od ręki w sklepach.
Decydując się na szafę na wymiar, klient sam decyduje o:

  • zastosowanych materiałach,
  • wymiarach,
  • kolorystyce,
  • urządzeniu wnętrza szafy – to bardzo istotne, jeśli chodzi o funkcjonalność samego mebla, jak i danego pomieszczenia!

W odpowiedzi na te wymagania, można otrzymać dokładnie to, czego się od szafy oczekuje. Do tego dochodzi na pewno jakość samego wykonania szafy – a z tym bywa różnie w przypadku szaf gotowych.

szafa w sypialni

A o co chodzi z szafami tradycyjnymi?

O ile w przypadku szafy na zamówienie, można jej nadać nowoczesny design, tak szafa tradycyjna wygląda przeważnie tak, jak znamy to z domów naszych rodziców, czy nawet dziadków. Szafy takie mogą jednak powstać z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań i zgodnie z aktualną modą. Sprawdzą się we wnętrzu o tradycyjnych kształtach, w salonach, sypialniach i biurach.

Jednak pod warunkiem, że przy ich użytkowaniu nie będzie problemów z poruszaniem się po pomieszczeniu przez inne osoby. Odpowiednio wyprofilowane i o konkretnej głębokości zapewnią użytkowy charakter całego wnętrza i będą też miały pozytywny wpływ na styl jego urządzenia.

Wszystko można ze sobą pogodzić

To, jaka szafa będzie w danej sytuacji najlepsza, zależy od danego wnętrza. ale też od oczekiwań konkretnej osoby oraz jej poczucia estetyki. Często zdarza się, że wypadkową tych warunków będzie konkretna szafa tradycyjna. Jeśli nie, pozostaje zamówić mebel na wymiar.

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Daria

Na wymiar, mimo iż jest droższa to dużo bardziej pojemna i praktyczna.

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.