Strona główna » Suszarka wywiewowa czy kondensacyjna

Suszarka wywiewowa czy kondensacyjna

przez pytanieomieszkanie

[paragraph]Czym różni się suszarka wywiewowa od kondensacyjnej? Jaką wybrać do mieszkania? Która lepsza? Każda z nich ma swoje wady i zalety[/paragraph]

Są 2 typy suszarek: wywiewowe (zwane też ewakuacyjnymi) oraz kondensacyjne.

Suszarki wywiewowe

W wywiewowych suszenie polega na tym, że gorące powietrze dostaje się do bębna i przenika wilgotne tkaniny susząc je. Na koniec powietrze wydostaje się na zewnątrz. W związku z tym, iż zawiera ono dużo pary wodnej suszarka wywiewowa musi być podłączona rurą (dł. od 150 cm) do przewodu kominowego lub innego szybu wentylacyjnego.
Dlatego wybierając ten typ suszarki trzeba dokładnie zaplanować miejsce jej ustawienia (najlepiej bezpośrednio pod kratką wentylacyjną). Przy odprowadzaniu do przewodu kominowego trzeba sprawdzić, czy w budynku jest taka możliwość i podłączenie suszarki nie zakłóci wymiany powietrza w pomieszczeniu. Zaletą tego rozwiązania jest cena, suszarka wywiewna jest tańsza, najprostszy model kosztuje około 850 zł.

Suszarki kondensacyjne

Kondensacyjne wymagają tylko podłączenia do prądu, ponieważ para wodna jest schładzana, skraplana i zbiera się w specjalnym pojemniku. Trzeba pamiętać, by po każdym suszeniu opróżnić pojemnik. Zużywają więcej energii niż wywiewowe, ponieważ muszą schłodzić i skroplić parę wodną. Jest też możliwość podłączenia takiej suszarki do kanalizacji za pomocą specjalnej rurki. Kondensacyjne są też nieco głośniejsze (mają dodatkowy silnik/wentylator schładzający), no i droższe.

  Pierze i prasuje

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.