Strona główna » Rolety zewnętrzne czy wewnętrzne? Które wybrać?

Rolety zewnętrzne czy wewnętrzne? Które wybrać?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Rolety zewnętrzne czy wewnętrzne? Podejmując decyzje o zakupie rolet, powinniśmy rozważyć, na jakich ich cechach zależy nam najbardziej. Czy interesuje nas głównie funkcja dekoracyjna i ochrona przed światłem, a może ważniejsze jest bezpieczeństwo i możliwość zachowania odpowiedniej temperatury? Jaki rodzaj rolet powinniśmy wybrać, aby spełniały nasze wymagania?

Dlaczego warto zdecydować się na zakup rolet? Powstawanie wielorodzinnych osiedli oraz budowa domów w bliskim sąsiedztwie powoduje, że uniknięcie ciekawskich spojrzeń sąsiadów jest trudne. Zamontowanie rolet zewnętrznych lub wewnętrznych to sposób na zachowanie prywatności. Nawet wieczorem, przy zapalonym świetle nie będzie widać co się u nas dzieje. W dzień rolety dadzą nam prywatność, gdy nie mamy w oknach firanek lub zasłon.

Rolety wewnętrzne dzień - noc
Plisy okienne i rolety zewnętrzne na oknie balkonowym - Dako

Niewątpliwą zaletą posiadania rolet jest możliwość ograniczenia ilości światła słonecznego, jakie wpada do wnętrz. Gdy słońce wpadające przez szyby może razić albo odbijać się na ekranie komputera czy telewizora, okna można skutecznie zasłonić. Jednocześnie wybierając materiały odbijające lub pochłaniające promienie słoneczne, zapobiegniemy nadmiernemu nagrzaniu pomieszczenia.

Czym kierować się przy wyborze rolet?

Nasłonecznienie, wielkość okien, wystrój wnętrza – wszystko to powinniśmy brać pod uwagę podczas wybierania odpowiednich rolet zewnętrznych lub wewnętrznych. Rolety zewnętrzne są montowane od strony elewacji budynku, co pozwala na dowolność w aranżacji wnętrz. W przypadku rolet wewnętrznych konieczne jest ich dopasowanie do reszty wystroju. Trzeba liczyć się z tym, że zmiana sposobu dekoracji pokoju, wymiana mebli lub przemalowanie ścian może spowodować, że osłony nie będą pasować do odmienionej stylizacji.

  Duży wybór pościeli

Dobierając rolety wewnętrzne powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim kształt okien, sposób w jaki się otwierają oraz kierunki świata, na jakie wychodzą nasze okna. Istotna jest również funkcja, jaką mają pełnić – czy będą służyć głównie jako osłona wieczorem, czy też planujemy opuszczać je także w dzień. Jeżeli szczególnie zależy nam zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa i termoizolacji, wybierzmy rolety zewnętrzne. Trzeba pamiętać, że instalację niektórych rodzajów rolet zewnętrznych warto planować na etapie projektowania budynku. Dodatkowo, należy przemyśleć kwestię lokalizacji skrzynki rolety oraz klapy rewizyjnej.

Rolety wewnętrzne – komfort i estetyczność

  • Do najczęściej wybieranych rolet wewnętrznych zaliczają się osłony tekstylne. Wykonane są z pojedynczego, zwiniętego pasa materiału. Doskonale chronią przed promieniami słońca i nadmiernym przegrzaniem. Sprawdzają się w szkołach, biurach, ale również w domu. Modele umieszczone w kasecie szczelnie przylegają do ramy okna.
  • Bardziej dekoracyjne i modne są rolety rzymskie. W odróżnieniu od tekstylnych (ekranowych), nie są nawijane na pojedynczą rolkę, lecz unoszą się falami do góry. Rozwiązanie to pozwala na dodanie okiennej aranżacji elegancji i dostosowanie ilości wpadającego światła do naszych potrzeb.
  • Rolety plisowane. Eksperci DAKO wskazują, iż rolety tego typu pozwalają na zasłonięcie dowolnego fragmentu szyby, nie powodując problemów z otwarciem okna. Szeroka gama dostępnych kolorów materiałów oraz mechanizmów sprawia, że możemy idealnie dopasować plisy do stylu wnętrza.
  • Rolety okienne typu dzień – noc. Osłony tego typu wykonane są z dwóch rodzajów materiału w formie pasów: transparentnego oraz zaciemniającego. Za pomocą mechanizmu oba możemy dowolnie przesuwać regulując w ten sposób stopień zaciemnienia lub oświetlenia pomieszczenia. Pozwala to na płynne dostosowanie ilości wpadającego światła. Oglądanie telewizji lub praca przy komputerze, bez promieni słonecznych odbijających się od powierzchni ekranu, są o wiele przyjemniejsze.
  Wentylacja okienna - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Rolety zewnętrzne – bezpieczeństwo i funkcjonalność

Rolety zewnętrze zapewniają lepszą termoizolację, więc latem jest w domu chłodniej, a zimą cieplej. Rolety zewnętrze obniżają również znacząco poziom hałasu docierającego z zewnątrz.

Jednocześnie rolety zewnętrze wpływają na bezpieczeństwo mieszkańców – stanowią dodatkową barierę do pokonania przez włamywacza. Nie należy również zapominać o tym, że rolety chronią stolarkę okienną przed działaniem czynników atmosferycznych. Różne warianty kolorystyczne rolet zewnętrznych pozwalają na dobranie barwy najlepiej komponującej się z elewacją.

Które rolety sprawdzą się w Twoim domu?

Jeżeli chcemy użyć rolet jako elementu dekoracji, warto wybrać rolety wewnętrzne. Większą swobodę w dobrze aranżacji dają rolety zewnętrzne. Dodatkowo ten rodzaj rolet może zostać zaopatrzony w moskitiery oraz automatyczne systemy otwierania oraz zamykania.

Niezależnie od tego jaki rodzaj rolet wybierzemy, będą one stanowić doskonałe dopełnienie wystroju, podniosą komfort życia oraz zwiększą poczucie bezpieczeństwa mieszkańców twojego domu.

Tekst i zdjęcia www.dako.eu

Może Cię zainteresować: