Styl skandynawski wykształcił się na północy Europy, szybko stając się receptą na panujące tam niedobory słońca. Doskonale łączy się zarówno nowoczesnym designem, jak i elementami stylu retro. I co ważne, skandynawskie wnętrze możemy stworzyć przy stosunkowo niedużym budżecie – zarówno w wiejskiej chacie, jak i nowoczesnym apartamencie. Poznajmy jego podstawowe elementy:
Spis treści porady
Królowa biel w mieszkaniach w stylu skandynawskim
Główna bohaterka skandynawskich aranżacji. Dzięki jej zastosowaniu wnętrza są jasne i czyste oraz sprawiają wrażenie większych i bardziej przestronnych niż są w rzeczywistości. Wykorzystujemy jej wszystkie odcienie, przełamujemy akcentami w szarościach i beżach, bielimy drewniane elementy wnętrza.
Podłoga w jasnych wnętrzach
Do wnętrz skandynawskich pasują tylko jasne podłogi! Mogą być w naturalnym odcieniu drewna, ale równie często występują w wersji bielonej lub w odcieniach szarości czy beżu.
Szeroki wybór podłóg do wnętrz w stylu skandynawskim oferuje KOMFORT. Na rynku pojawiła się właśnie kolekcja “Skandinavian Style” zawierająca 24 wzory paneli wyselekcjonowanych do wnętrz inspirowanych Skandynawią.
Jasna podłoga nie tylko efektownie wygląda, ale również jest bardzo praktyczna:mniej widac na niej kurz, a także rozświetla i powiększa wnętrze optycznie, dlatego świetnie sprawdzi się w małych i ciemnych pomieszczeniach.
Lekkie meble w mieszkaniu w stylu skandynawskim
Styl skandynawski stawia na lekkie meble o prostych formach. Utrzymane są oczywiście w odcieniach bieli i szarości, ale mogą mieć również naturalny kolor drewna. Poszczególne elementy nie muszą, a wręcz nie powinny być „od kompletu”, gdyż styl skandynawski lubi dowolność i twórcze połączenia – również starego z nowym.
Proste oświetlenie
Oświetlenie w skandynawskim stylu jest oczywiście proste, choć z radością przyjmuje designerskie formy. Doskonale sprawdzą się lampy w stylu industrialnym: metalowe, wyglądające jak żywcem przeniesione ze starej fabryki, minimalistyczne lampy-żarówki, ale też lampy zbudowane z kawałka drewna. Surowość i proste formy miejscami nawiązują do klimatu retro.
Moc dodatków
Delikatną surowość stylu skandynawskiego przełamują dodatki. Zazwyczaj wykonane są one z naturalnych materiałów: drewna, ceramiki, szkła, tkaniny. Ciężkie narzuty, pledy o grubym splocie, miękkie poduchy oraz lampiony i świeczniki, sprawiają, że wnętrze staje się przytulne i ciepłe. Na ścianach i na półkach eksponujemy kolekcje zdjęć i obrazków w prostych ramkach. Popularne jest również stosowanie dekoracyjnych literek, używanych jako ozdoba lub podpórka na książki.