Strona główna » Tkaniny obiciowe – jakie wybrać

Materiały obiciowe to tkaniny do zadań specjalnych. Muszą wiele wytrzymać – nacisk, tarcie, rozciąganie. W końcu gdy siadamy na sofie czy w fotelu, nie odpoczywamy cały czas w jednej pozycji, lecz się przesuwamy, wiercimy, poprawiamy. Dlatego tkaniny obiciowe na meblach wypoczynkowych np. firmy Bizzarto, zanim zostaną wprowadzone na rynek, muszą przejść wiele testów potwierdzających ich odporność na wycieranie, przecieranie, ścieranie, blaknięcie.

Wzory tkanin obiciowych

Pierwszym kryterium wyboru kanapy czy fotela, tuż za funkcjonalnością i wymiarami, jest właśnie kolor i wzór tkaniny obiciowej. Od tkaniny zależy czy mebel będzie się nam podobał i czy będzie pasował do aranżacji pokoju. Dlatego też firmy takie jak Bizzarto zatrudniają designerów, którzy projektują tkaniny.

Decydują jak dobrać kolory nici, by współgrały ze sobą, tworząc piękne zestawienia barw – przyjrzyjcie się Państwo tkaninom meblowym – jak wiele barw tworzy dany wzór i odcień.

Czy lepszy jest jednolity kolor czy jednak wzór? Jednolite są bardzo eleganckie, świetnie pasują do pokoju gdzie jest wiele kolorów i wzorów (np. wzorzyste zasłony, dywan, obrus czy serwety). Jednokolorowa kanap uspokoi wystrój. Ale trzeba przyznać, że na takiej tkaninie obiciowej bardziej widać wszelkie zabrudzenia. Jednak wzorzysty materiał jest bardziej „maskujący”. Przy dzieciach czy tez domowych zwierzakach lepiej zda egzamin tkanina wzorzysta, tzw. melanż lub jełsi jednokolorowa to raczej ciemna.

Tkaniny obiciowe zaimpregnowane

By ułatwić nam utrzymanie kanapy czy fotela w czystości, producenci materiałów obiciowych prześcigają się w pomysłach jak poprawić funkcjonalność oferowanych przez siebie tkanin. Wiele z nich pokrywanych jest specjalną apreturą (warstwa zabezpieczająca, rodzaj impregnatu, uszlachetniacza), która utrudnia zabrudzeniom wnikanie w głąb włókien, a tym samym ułatwia czyszczenie materiału.

  Fotopety we wzory - cegła, drewno, bambus, trawa...

Jeżeli np. wyleje nam się czerwone wino czy sok na kanapę, wystarczy położyć na plamie papierowy ręcznik, który wciągnie płyn, a mebel w ogóle nie ucierpi. To doskonałe rozwiązanie, gdy w domu są małe dzieci, zwierzęta lub gdy po prostu lubimy organizować spotkania towarzyskie.

Tkaniny komfortowe

Są także tkaniny, które zapewniają tzw. komfort klimatyczny – od spodu są podszyte tkaniną polarową, która sprawia, że zimą czujemy przyjemne ciepło, gdy siedzimy na meblu, latem zaś miły chłód. Polar sprawia też, że nie pocimy się nawet w najgorętsze dni, oddając się błogiemu lenistwu.

Obicia z tkanin naturalnych

Producenci tkanin mają także coś specjalnego dla osób, które cenią naturę – materiały z dużymi domieszkami naturalnych włókien – lnu, bawełny, jedwabiu, wełny. Bywają także tkaniny w 100% naturalne – z wełny alpak (bardzo drogie) lub bawełniane. Wybierając tkaniny naturalne musimy się jednak liczyć z tym, że z takich materiałów dużo trudniej usuwa się zabrudzenia, są mniej odporne na plamy.
Zdjęcia i konsultacja Bizzarto

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.