Podłoga drewniana jest powszechnie uważana za trwałą i niezawodną, ale trudną w montażu i utrzymaniu, zaś panelom laminowanym często przypina się łatkę rozwiązania taniego, lecz jednocześnie niskiej jakości.
Jednak technologie produkcji spowodowały, że nowoczesne panele pod wieloma względami przewyższają deskę funkcjonalnością i starannością wykonania.
Spis treści porady
Czy parkiet jest lepszy od paneli?
Wielowarstwowa budowa paneli laminowanych sprawia, że wykonana z nich podłoga jest bardzo odporna na uszkodzenia, czasem nawet bardziej niż parkiet. Paneli nie trzeba też poddawać zabiegom, których wymaga drewno.
– Decydując się na drewno musimy przygotować się na okresowe cyklinowanie i lakierowanie podłogi. Jest to zabieg dość kosztowny i uciążliwy dla domowników, a jednocześnie konieczny, jeśli chcemy utrzymać podłogę w dobrej kondycji. Z praktycznego punktu widzenia panele podłogowe są dobrym rozwiązaniem, m.in. z uwagi na szybszy i tańszy montaż oraz nieskomplikowaną pielęgnację.
Jako dużą zaletę parkietu wyróżnia się ekologię – wykonanie go z drewna ma zapewnić trwałość na lata. I tak rzeczywiście jest, jednak nowoczesne panele laminowane sa wykonywane z drewna pozyskanego w ramach tzw. przecinek selektywnych. To prace pielęgnacyjne dbające o prawidłowy wzrost drzew w lesie i chroniące przed szkodnikami. Na ok. 8 tysięcy sadzonek, po 50 latach jedynie ok. 500 zostaje dorosłymi drzewami. Pozostałe służą jako materiał do wykonania podłóg panelowych i innych materiałów drewnopochodnych.
Zalety paneli laminowanych
Podłogi laminowane są powszechnie nazywane panelami. Sympatię użytkowników zdobyły przede wszystkim dzięki łatwemu systemowi montażu, trwałości i niekłopotliwej pielęgnacji. Warto też dodać, że proces ewentualnego demontażu nie przysporzy nam większych problemów. Argument ten zyskuje na znaczeniu w przypadku remontu: usunięcie klasycznego parkietu jest czaso- i pracochłonne, zaś panele po prostu się demontuje.
Co sprawia, że panele znajdują zastosowanie właściwie w każdym pomieszczeniu? Poza bogatym wyborem kolorów i wzorów, producenci podłóg laminowanych oferują także liczne dodatkowe funkcjonalności pozwalające wybrać podłogę idealną. Jednym z kluczowych elementów, na jaki warto zwrócić uwagę przy doborze paneli jest klasa ścieralności wierzchniej warstwy (tzw. overlay).
Początkowo podłogi panelowe produkowano z przeznaczeniem wyłącznie do mieszkań i domów, jednak dziś są stosowanie nawet w miejscach o bardzo wysokim natężeniu ruchu: biurach, sklepach i hotelach.
Bez pomocy fachowca się nie obejdzie?
Montaż parkietu jawi się nam jako duże przedsięwzięcie, wymagające pomocy wykwalifikowanych montażystów. Towarzyszący temu pył, intensywny zapach lakieru i skomplikowana technika układania podłogi potrafią zniechęcić.
Montaż paneli podłogowych jest znacznie prostszy, można go zrobić samodzielnie bez pomocy fachowca. Zanim rozpoczniemy pracę musimy jednak pamiętać o zastosowaniu się do kilku bardzo ważnych zasad układania paneli:
• Wylewki lub inne podłoże, na którym układamy panele, powinny być suche, równe i stabilne, aby nie uszkodzić łączenia. Jeśli 2 metrowa poziomica ułożona na podłodze wykaże nierówności większe niż 2 mm na 1 m długości, należy je zniwelować.
• Panele podłogowe przed montażem powinny leżeć nierozpakowane w pokoju, w którym będą zakładane przez około 1-2 dni w sezonie letnim i od 2 do 5 dni zimą. Jest to czas potrzebny panelom do dostosowania się do temperatury i wilgotności pomieszczenia.
Co jest potrzebne do układania podłogi z paneli laminowanych
Przy układaniu paneli przydadzą się:
• Listwy przypodłogowe
• Folia paroizolacyjna o grubości 0.2 mm
• Pianka podkładowa, najlepiej o grubości 3 mm
• Klocek odbojowy
• Kliny dystansowe
• Piła o drobnych zębach lub wyrzynarka
• Młotek, ołówek i miara
– Folia i pianka są elementami niezbędnymi do prawidłowego ułożenia podłogi, zaś pozostałe narzędzia powinny znaleźć się w większości domowych skrzynek narzędziowych. Co ważne, do przycięcia paneli nie jest konieczny profesjonalny sprzęt: wystarczy jedynie ostra ręczna piła. Montaż podłogi panelowej jest więc praktycznie bezgłośny – wyjaśnia Adam Stachów z firmy Kronopol.
Panele laminowane mogą leżeć na ogrzewaniu podłogowym
Nowoczesne podłogi laminowane nadają się doskonale do wodnego ogrzewania podłogowego. Panele podłogowe zachowują swoje właściwości pod wpływem temperatury, zaś prawidłowy montaż umożliwia użytkowanie podłogi przez długie lata.
Samo układanie paneli na ogrzewaniu podłogowym nie różni się od standardowego. Główna różnica polega na właściwym przygotowaniu podłoża. Oto kilka wskazówek:
• Wylewka podłogowa musi być ogrzana bez względu na porę roku według poniższego schematu:
-Zwiększanie temperatury codziennie o 5oC aż do osiągnięcia maksimum
-Przez pięć dni ogrzewanie musi działać przy maksymalnej temperaturze
-Następnie zmniejszanie codziennie o 5oC aż do osiągnięcia wartości użytkowej
-Ogrzewanie należy wyłączyć dwa dni przed rozpoczęciem montażu.
• Temperaturę na początku sezonu grzewczego należy zwiększać stopniowo, aby nie dopuścić do przegrzania podłogi.
Konsultacja i zdjęcia Kronopol