Ciemność, widzę ciemność! Ile razy zdarzyło się nam zacytować te znaną kwestię z „Seksmisji”? Póki co światem nie rządzą jeszcze całkiem kobiety, a odpowiednie oświetlenie jest na wyciągnięcie ręki. Od czego więc zacząć? Od oświetlenia salonu. Proste? Jasne? Oczywiście, że tak.
Urządzając mieszkanie, wiele osób koncentruje się na kolorach ścian i meblach, a zapomina o kropce nad „i”, czyli oświetleniu – rozmieszczeniu lamp. To błąd, zwłaszcza że dobór oświetlenia nie jest trudny.
Spis treści porady
Dlaczego oświetlenie salonu ma znaczenie?
Oświetlenie wpływa na nasze samopoczucie. Jeśli chcesz, żeby Twój salon był przytulny i umożliwiał domownikom odpoczynek, wybierz świetlówki lub lampy led, które dają ciepłe światło (o temperaturze
barwowej poniżej 3300 K). Zimne lepiej sprawdzi się w pokojach do pracy i nauki, ponieważ pozytywnie wpływa na koncentrację.
Jaka lampa do salonu?
Przyda się, i to niejedna. Oprócz tzw. oświetlenia ogólnego potrzebne będzie również punktowe, które oświetli określone miejsce czy przedmiot w pokoju. Jeżeli Twój salon jest przestronny i wysoki, wybierz lampę wiszącą, a ta dodatkowo ozdobi wnętrze. Zamontuj ją w centralnym punkcie sufitu, dzięki czemu równomiernie oświetlisz cały pokój.
Możesz też wybrać plafon przylegający do sufitu, który sprawdzi się w niższych salonach. Oprócz sufitowej niezbędna będzie też lampa podłogowa. Modele wyposażone w ściemniacze z płynną regulacją doceni każdy, kto lubi usiąść wieczorem w fotelu z książką lub popracować przy komputerze, przez co potrzebuje punktowego oświetlenia.
Wybierając lampy do salonu, zwróć uwagę, żeby pasowały kolorem i designem do całego pomieszczenia. Poznaj dostępne modele Black Red White i wybierz nową lampę do swojego salonu
Świetlówka czy led?
Obecnie odchodzi się od stosowania zwykłych żarówek, które zastępuje się nowoczesnymi źródłami światła – diodami led i świetlówkami. W porównaniu do tradycyjnych żarówek ledy zużywają 80 proc. mniej energii elektrycznej, a świecą min. 15 tys. godzin. Oświetlenie tego typu jest także najkorzystniejsze dla naszego wzroku, ponieważ skutecznie imituje naturalne, dzienne światło.
Świetlówki natomiast świecą dłużej niż zwykłe żarówki, ale krócej niż ledy (8-12 tys. godzin). Są energooszczędne, jednak lepiej sprawdzą się w pomieszczeniach, w których nie będą często włączane i wyłączane. Na rynku dostępne są również żarówki halogenowe, które nie są tak energooszczędne i żywotne jak świetlówki czy diody led, ponieważ świecą zaledwie 2 tys. godzin.
To jasne, że każda lampa – ta duża i mała potrzebuje światła. Sięgnij po sprawdzone źródło i wybierz odpowiednie.
Światło ma moc
Wybierając źródło światła, sprawdź jego moc. Zbyt intensywne światło lampy na suficie w salonie nie będzie korzystne dla wzroku przebywających w pokoju domowników i nie stworzy przytulnej atmosfery. Dobre rozwiązanie to lampa, która daje możliwość regulowania natężenia światła i ściemniania w zależności od indywidualnych potrzeb i nastoju. Lampy podłogowe lub stołowe mogą świecić intensywniej, zwłaszcza jeśli będą wykorzystywane jako jedyne źródło światła w danej chwili w salonie (np. podczas czytania).