Co to jest temperatura barwowa światła?

Mówi się, że kupując świetlówki i LED-y trzeba zwracać uwagę na ich temperaturę barwową. Co to jest temperatura światła? Jakie ma dla nas znaczenie?

Ogólnie można powiedzieć, że jest to nasze wrażenie, odbiór barwy danego światła. Podaje się je w Kelwinach (K). To ważny parametr, kiedy kupujemy świetlówki, halogeny czy LED do naszego mieszkania. Z kolei jasność światła (jego moc) to lumeny.

Określa się, że światło o temperaturze barwowe poniżej 3300 K jest światłem ciepłym. W praktyce oznacza to, że świetlówka energooszczędna o temperaturze barwowej np. 2850 K daje światło podobne jak tradycyjna żarówka.

Lampa MAKEUP LED marki Nowodvorski Lighting temperatura barwowa 4000 K

Temperatura barwowa od 3300  do 5300 K to barwa neutralna; powyżej 5300 K barwa chłodna światła.

Dla porównania – światło dzienne ma 6500 K. Ważne – żarówki o chłodnej barwie – ok. 4000 K są odpowiednie do oświetlania miejsca do pracy. To światło jest dla nas stymulujące. Również idealnie nadaje się na przykład do wykonywania makijażu.

Drugim ważnym parametrem jest strumień światła, który oznacza jak jasne światło daje dany LED, czy halogen. Określa się go w lumenach (w skrócie lm). Lumen to jednostka strumienia świetlnego. Im więcej jest lumenów, tym więcej mamy światła.

W tradycyjnych żarówkach moc oświetlenia określana była w Watach, dziś coraz częściej w lumenach. Dla przykładu:

 • 25 W to około 220-250 lm
 • 40 W to około 410-470 lm
 • 60 W to około 920-1060 lm
 • 100 W to koło 1300-1530 lm

 

 

 

zdjęcia: Pracownia Architektury Wnętrz Studio Zero oraz Nowodvorski Lighting

0 komentarzy

  Brak komentarzy!

  Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tej porady!

  Pozostaw odpowiedź

  Only registered users can comment.