Strona główna » Ogrzewanie mieszkania klimatyzacją – czy jest możliwe?

Ogrzewanie mieszkania klimatyzacją – czy jest możliwe?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Ogrzewanie mieszkania klimatyzacją

Klimatyzacja kojarzy nam się z przyjemnym chłodem w pomieszczeniu lub w aucie w upalne dni. Tymczasem klimatyzatory umożliwiają nam ogrzewanie mieszkania lub domu w sezonie letnim oraz zimą. Pojawia się pytanie, jak działa ogrzewanie w klimatyzacji oraz jaki klimatyzator wybrać. Duże znacznie ma cena urządzenia. W obliczu rosnących rachunków za energię elektryczną istotne jest także, ile kosztuje ogrzewanie mieszkania klimatyzacją. Oto najważniejsze fakty!

Spis treści porady

Ogrzewanie mieszkania klimatyzacją

Jak działa funkcja grzania w klimatyzacji?

Klimatyzator to urządzenie będące rewersyjną pompą ciepła. Co zrobić, jeśli chcemy ogrzać mieszkania przy pomocy klimatyzacji? Wystarczy odwrócić proces chłodzenia, aby uzyskać funkcję grzania. Jednak nie wszystkie dostępne na rynku urządzenia to klimatyzatory z funkcją grzania.

Podczas zakupu urządzenia warto zwrócić uwagę również na inne funkcje. Nowoczesny klimatyzator posiada nie tylko funkcję chłodzenia oraz grzania. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych modeli, najlepiej poprosić o pomoc specjalistę.

Czy klimatyzacja ogrzeje mieszkanie?

Klimatyzacja używana najczęściej do chłodzenia może posłużyć nam jako źródło ciepła. Jak już wyżej wspomnieliśmy, wystarczy odwrócić proces chłodzenia, aby z klimatyzatora wydobywało się ciepłe powietrze. Jak włączyć ogrzewanie w klimatyzacji?

Urządzenia są proste w obsłudze. Aby zmienić tryb z chłodzenia na grzanie, wystarczy nacisnąć odpowiedni guzik na pilocie. Jaki jest koszt ogrzewania za pomocą klimatyzacji, dowiemy się w dalszej części artykułu.

Czy ogrzewanie mieszkania klimatyzatorem to dobre rozwiązanie?

Kilka dekad temu ogrzewanie za pomocą prądu należało do jednej z najdroższych możliwości. Wysokie rachunki za prąd skutecznie zniechęcały użytkowników do ogrzewania mieszkania za pomocą grzejników elektrycznych. Obecnie proporcje między ceną prądu, gazu oraz węgla uległy zmianie. W zaistniałych okolicznościach ogrzewanie mieszkania klimatyzacją to jedna z najciekawszych opcji. Jest to stosunkowo tanie oraz wydajne źródło ciepła.

  Zanim pomalujesz ścianę, przygotuj podłoże

Za pomocą klimatyzatora możemy ogrzewać mieszkanie późną jesienią oraz zimą. Klimatyzacja może stanowić również wsparcie naszego głównego źródła ogrzewania. Na przykład w sytuacji, gdy zastanawiamy się, kiedy zacznie się sezon grzewczy. Często nie możemy się doczekać, kiedy w naszym bloku zostanie włączone ogrzewanie. W takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem jest użycie klimatyzacji do ogrzewania mieszkania. W pomieszczeniu już po krótkim czasie odczujemy wzrost temperatury. Znacznie łatwiej i przyjemniej będzie nam się czekało na początek sezonu grzewczego.

dogrzewanie klimatyzatorem

Jaki klimatyzator do ogrzania domu kupić?

Decydując się na kupno klimatyzatora do ogrzania domu koniecznie powinniśmy uwzględnić powierzchnię, jaką chcemy ogrzać. Aby ogrzać dom, potrzebujemy kilka urządzeń – do każdego pomieszczenia osobne. Klimatyzator grzeje bowiem jedynie pomieszczenie, w którym się znajduje – w odróżnieniu do ogrzewania centralnego. Możemy oczywiście otworzyć drzwi. Jednak cyrkulacja powietrza nie będzie na tyle duża, aby za pomocą jednego urządzenia ogrzać kilka pomieszczeń. Znaczenie ma także wydajność urządzenia.

W sytuacji, gdy chcemy jedynie dogrzać poszczególne pomieszczenia, wystarczy jeden przenośny klimatyzator. Musielibyśmy umieszczać go na przemian w pokojach, w których konieczny jest niewielki wzrost temperatury. W ten sposób uzyskamy komfortową temperaturę jesienią, gdy pogoda jest jeszcze łaskawa. Klimatyzator naścienny wymagający montażu nie daje nam takiej możliwości.

Podczas zakupu powinniśmy sprawdzić, jakie funkcje posiada dane urządzenie. Na rynku dostępne są klimatyzatory przenośne oraz naścienne, które mogą posiadać następujące funkcje:

 • chłodzenie;
 • ogrzewanie;
 • oczyszczanie powietrza;
 • osuszanie powietrza;
 • jonizowanie powietrza.

Oprócz posiadanych funkcji istotne są:

 • typ – klimatyzator przenośny lub naścienny;
 • moc chłodzenia;
 • moc grzania;
 • zalecana maksymalna wielkość pomieszczenia;
 • klasa energetyczna;
 • tryb pracy nocnej.

Ogrzewanie mieszkania za pomocą klimatyzacji będzie skuteczne i opłacalne, gdy odpowiednio dobierzemy poszczególne parametry.

  Jaka płyta kuchenna?

koszty grzania klimatyzacją

Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzacją?

Koszt ogrzewania klimatyzacją zależy od wielu czynników tj.:

 • wysokości temperatury, jaką chcemy uzyskać w mieszkaniu;
 • wysokości temperatury na zewnątrz;
 • ocieplenie budynku;
 • szczelne okna oraz drzwi;
 • ilość godzin, podczas których klimatyzacja jest włączona.

Aby ogrzać lub schłodzić 10 metrów kwadratowych powierzchni za pomocą klimatyzatora, potrzebujemy około 1 kW mocy. Jeśli przeliczymy, ile będzie kosztowało nas ogrzewanie mieszkania za pomocą klimatyzatora, a ile wydamy na gaz lub węgiel, okazuje się, że jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie.

Warto mieć na uwadze, że klimatyzator można odliczyć w uldze termomodernizacyjnej.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.