Strona główna » Ile kosztuje projekt mieszkania – projektowanie wnętrz?

Ile kosztuje projekt mieszkania – projektowanie wnętrz?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
ile kosztuje projekt mieszkania?

Aranżowanie wnętrza nowego domu lub mieszkania może być tak samo przyjemne i satysfakcjonujące, jak również trudne i wymagające podejmowania wielu trudnych decyzji. Zaprojektowanie całej przestrzeni w taki sposób, aby była przede wszystkim funkcjonalna i stylowa wymaga pewnej wiedzy i sporej wyobraźni. Nie każdy potrafi wyobrazić sobie wcześniej wymarzoną aranżację nieruchomości, dlatego doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej usługi projektanta.Ile kosztuje projekt mieszkania i czy warto zlecić projektowanie wnętrz?

Pozwoli to zaoszczędzić wiele czasu i zapewni stworzenie wystroju wnętrza bez popełnienia podstawowych błędów. Koszt usługi wykonania profesjonalnego projektu wnętrz często pozwala zaoszczędzić wiele pieniędzy podczas urządzania i wyposażania mieszkania.

Profesjonalne projektowanie wnętrz – ile kosztuje i czy warto skorzystać?

Zaprojektowanie jednego pomieszczenia w domu lub mieszkaniu to stosunkowo niewielki koszt, około 2 – 3 tysięcy. Ostateczna cena zależy oczywiście od metrażu pomieszczenia, stopnia trudności jego zaaranżowania, a także usług dodatkowych wybranych podczas sporządzania umowy.

Do najczęściej wybieranych dodatkowych usług zalicza się szczegółowy spis zalecanych elementów wyposażenia. Projektant umieszczając konkretny rodzaj mebli oraz wszystkich innych elementów zapisuje ich specyfikacje oraz orientacyjną cenę w osobnym dokumencie. Dzięki temu stworzenie pomieszczenia bazując na wykonanym projekcie jest naprawdę ułatwione.

Wielu klientów decyduje się również na dodatkowe wykonanie przez projektanta specjalnej wizualizacji. Projekt przedstawiony wyłącznie w dokumentacji papierowej może być dla wielu osób nieczytelny i trudny do rozszyfrowania. Możliwość zobaczenia propozycji w formie wizualizacji 3D to szansa na wprowadzenie poprawek i ewentualnych modyfikacji w odpowiednim momencie.

Poza zamówieniem stworzenia samego projektu można również umówić się z architektem wnętrz na wizyty w domu lub mieszkaniu, dzięki którym będzie mógł pomóc podjąć wiele decyzji. Pozwoli to odtworzyć wykonany wcześniej projekt z dużą dokładnością i dbałością nawet o najmniejsze szczegóły.

  Biała kuchnia - jaki blat?

ile kosztuje projekt mieszkania?

Ile kosztuje projekt wnętrza całego mieszkania?

Decydując się na usługę zaprojektowania wnętrz do całego domu należy świadomie wybrać formę rozliczenia z architektem. Najczęściej wybieranym i stosowanym sposobem rozliczania się pomiędzy klientem, a projektantem jest płatność za każdy metr kwadratowy. Pozwala to już na wstępie podczas pierwszych rozmów dokonać szczegółowego wyliczenia wszystkich prognozowanych kosztów.

Innym rodzajem rozliczenia mogą być stawki godzinowe za pracę biura projektowego. Ten rodzaj opłaty stosowany jest w przypadku dużych firm, w których w wykonanie projektu aranżacji najczęściej zaangażowanych jest kilku specjalistów. Biura projektowe oferują taką formę rozliczenia klientom, z którymi spędzają wiele czasu na konsultacjach, rozmowach oraz spotkaniach dotyczących wykonania aranżacji na bazie projektu.

Najrzadziej spotykanym, lecz również możliwym sposobem uiszczenia opłaty za zaprojektowanie wnętrz do całego domu jest wyliczenie procentu całej inwestycji. Ta forma jednak nie jest specjalnie funkcjonalna i korzystna w przypadku projektów wnętrz domów jednorodzinnych dla prywatnych inwestorów.

Ile kosztuje projekt mieszkania za m²?

Projekt wnętrz mieszkania zdecydowanie najczęściej rozliczany jest według powierzchni aranżowanych pomieszczeń. Widełki cenowe za profesjonalną usługę wahają się w granicach 200 – 300 zł/m². Cena uzależniona jest od ogólnej wielkości mieszkania, rodzaju projektu, trudności oraz dobrania dodatkowych usług.

Cena za metr kwadratowy jest nieco mniejsza w przypadku projektów dużych mieszkań. Ponadto na cenę wpływa również doświadczenie architekta i jego kwalifikacje. Najlepsi specjaliści z wieloletnim doświadczeniem zawodowym policzą nieco więcej za metr kwadratowy, lecz z pewnością wykonają usługę wysokiej jakości. Projektanci posiadający własne biura w dużych miastach są nieco drożsi od tych stacjonujących w niewielkich miejscowościach.

Poszukując architekta, który wykona dla nas projekt wnętrz wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu warto pamiętać o najważniejszych kryteriach. Niska cena nie powinna być jedynym powodem wyboru konkretnej osoby. Bardzo ważne jest między innymi sprawdzenie wszystkich wcześniejszych realizacji projektanta, a także kierowanie się przede wszystkim własnym, indywidualnym gustem.

  Małe mieszkanie 36 metrów z motywem Warszawa

projektowanie wnętrz

Jakie są rodzaje projektów wnętrz?

Każdy klient poszukujący projektanta do stworzenia wizualizacji aranżacji wnętrz może podjąć decyzję o wyborze rodzaju projektu.

  • Konsultacja – rodzaj spotkania, na którym omawia się na przykład projekt i pomysły na jedno pomieszczenie. Podczas konsultacji nie zostaje sporządzona raczej żadna szczegółowa konsultacja lub projekt zawierający szczegółowe opisy każdego z elementów.
  • Projekt koncepcyjny – jest to jedynie wizualizacja kolorystyki i stylu wnętrza, lecz niezbyt dokładna i szczegółowa. Pozwala zweryfikować pomysły i własne wizje klienta oraz naprowadzić go na samodzielne aranżowanie i dopasowywanie całego wyposażenia.
  • Kompleksowy projekt – architekt przygotowuje pełną dokumentację, najczęściej wraz z dokładnym spisem wszystkich elementów i materiałów do wykorzystania. Możliwe jest skorzystanie z usługi nadzoru nad wykonaniem projektu kompleksowego w mieszkaniu.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.