Strona główna » Odkurzacz dla alergika

Odkurzacz dla alergika

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Wiele osób kupując odkurzacz zwraca uwagę na jego moc. Klienci rozróżniają jeszcze odkurzacze z filtrem wodnym od „pozostałych”. Tymczasem tak naprawdę istotnymi cechami odkurzaczy jest siła ssania, od której zależy dokładność sprzątania oraz system filtracji, czyli zdolność zatrzymywania przez urządzenie zebranego kurzu.

Siła ssania jest w pewnym stopniu uzależniona od mocy, ale większa moc wcale nie musi oznaczać większej siły ssania. Na siłę ssania ma także wpływ budowa odkurzacza oraz szczelność jego poszczególnych elementów. Informacji na temat siły ssania należy szukać w instrukcji obsługi.

System filtracji, to zainstalowane w odkurzaczu filtry oraz worek (pojemnik) na kurz. Na rynku można spotkać odkurzacze z różnymi systemami filtracji. Wiele osób uważa, że dla ludzi cierpiących na alergie najlepszym rozwiązaniem są odkurzacze z filtrem wodnym. Okazuje się jednak, że odkurzacze z filtrem wodnym mają przeważnie mniejszą siłę ssania od tradycyjnych, a więc gorzej zbierają kurz. Ponadto zwiększają wilgotność powietrza. A w wilgotnym powietrzu łatwiej rozmnażają się bakterie i roztocza. Dlatego dla alergika znacznie lepszy jest tradycyjny odkurzacz z wysokiej jakości filtrem HEPA i dobrym workiem.

Co to znaczy HEPA?
Skrót HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air) określa skuteczność filtra. Im wyższy numer w standardzie HEPA ma dany filtr, tym lepiej zatrzymuje zanieczyszczenia. I tak filtr H10 zatrzymuje 85% cząsteczek większych od 0,3 mikrona, filtr H11 – 95%, filtr H12 –99,5% a filtr H13 –99,95%. Filtrów H12 i H13 używa się między innymi w szpitalach, w salach operacyjnych.

Uwaga! kupowanie tanich worków do odkurzaczy, to pozorna oszczędność. Takie worki są z reguły mniej szczelne i grożą rozerwaniem, co może nawet doprowadzić do zniszczenia odkurzacza. Zaleca się stosowanie worków rekomendowanych przez producenta. Należy też pamiętać o wymianie worków. Zapchany worek znacznie obniża skuteczność odkurzania.

  Jaki piekarnik wybrać?

zdjęcie i konsultacja:

 

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.