Planując remont mieszkania często zastanawiamy się, które z zadań wykonać samodzielnie, a które prace pozostawić specjalistom. Przemalowanie ścian czy wymiana podłogi laminowanej nie powinna sprawić większego problemu, zwłaszcza, że nowoczesne produkty dostępne na rynku, cechują się bardzo intuicyjnym i łatwym sposobem montażu. Jeśli jednak planujesz generalny remont i chcesz wykonać ogrzewanie podłogowe lub konieczne jest wyrównanie podłoża, wtedy pomoc ekipy będzie niezastąpiona.
Drobne prace remontowe, jak chociażby wymiana podłogi laminowanej, mogą w znaczący sposób wpłynąć na wygląd całego wnętrza. Wystarczy dobrać nowy kolor i wzór, by całe pomieszczenie wyglądało zupełnie inaczej. Wymiana podłogi wcale nie jest tak trudnym zadaniem, jak może się wydawać, a do jej wykonania wystarczy jedynie kilka narzędzi, którymi każdy majsterkowicz powinien dysponować. Jeśli chcesz zmienić wygląd swojego mieszkania, eksperci ze SWISS KRONO i sieci sklepów Fachowiec podpowiadają w jaki sposób na własną rękę wymienić podłogę.
Spis treści porady
Samodzielny montaż podłogi – krok po kroku
Krok pierwszy – skompletuj niezbędne narzędzia i materiały
Jeśli chcesz samodzielnie wymienić podłogę laminowaną, będziesz potrzebował kilku prostych narzędzi i materiałów, dzięki którym praca przebiegnie szybko i bez problemu, a uzyskany efekt będzie cieszył wszystkich domowników. To Ci się przyda:
- atestowana folia paroizolacyjna
- podkład wyrównujący przeznaczony do stosowania pod podłogę pływającą (np. pianka wyrównująca o grubości maksymalnie 3 mm)
- zestaw montażowy (łyżka-dźwignia, kliny dystansowe)
- piła o drobnych zębach
- poziomica o minimalnej długości 1,5 m
- ołówek, miara, taśma klejąca odporna na wilgoć
- listwy przypodłogowe i akcesoria
Krok drugi – przygotuj podłoże i materiały
Powierzchnię, na której zamierzamy ułożyć nową podłogę laminowaną należy wypoziomować, wyrównać, oczyścić z kurzu i zanieczyszczeń. Gdy przygotujemy podłoże możemy ułożyć na nim folię oraz izolację akustyczną. By ułatwić sobie to zadanie, folię można przykleić do podłoża taśmą dwustronną. Zanim jednak przystąpimy do układania, paczki z panelami należy przenieść do pomieszczenia, w którym będziemy wymieniać podłogę. Ten zabieg pozwoli na wyrównanie poziomu wilgotności i temperatury materiału z otoczeniem. Dzięki czemu nie będą się wyginały w trakcie użytkowania.
Krok trzeci – zaplanuj ułożenie paneli i przystąp do działania
Gdy podłoże jest już gotowe, możemy przystąpić do układania podłogi laminowanej. By to zadanie poszło sprawnie i bez konieczności ciągłego poprawiania układu paneli, warto przed przystąpieniem do pracy rozplanować ułożenie podłogi. Na poszczególnych paczkach paneli w sklepach Fachowiec można znaleźć kody QR, które przekierowują do filmów instruktarzowych – samodzielne układanie paneli jest zatem bardzo proste!
– Instrukcja układania paneli podpowiada nam, by układać deski zgodnie z kierunkiem padania promieni słonecznych. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, w którą stronę rozpocząć układanie podłogi, należy zrobić to równolegle względem najdłuższego boku pomieszczenia – wyjaśnia Marcin Wrana, Dyrektor ds. sprzedaży detalicznej sklepów Fachowiec, ogólnopolskiej sieć salonów z artykułami wyposażenia wnętrz.
Zaczynając układanie podłogi laminowanej należy pamiętać, by pozostawić szczeliny dylatacyjne o szerokości ok. 1 cm przy samych ścianach oraz każdym stałym elemencie np. słupach. – Układanie zaczynamy od rogu pomieszczenia, a pierwszą deskę umieszczamy piórem do ściany. Kolejne panele kładziemy wzdłuż krótszego boku pierwszej deski. Gdy dojdziemy do ściany lub progu w drzwiach, możemy rozpocząć kolejny pas. Warto pamiętać, że panele układamy „na zakładkę” z wyraźnym przesunięciem a nie, równolegle jeden za drugim. Może się okazać, że ostatni rząd paneli będzie wymagał docięcia. Warto pamiętać by dokonać dokładnego pomiaru na całej długości paneli, ponieważ często zdarza się tak, że ściany w mieszkaniu są nierówne – dodaje Marcin Wrana.
Krok czwarty – wykończenie
Gdy ułożymy ostatni rząd paneli i dotniemy deski, możemy przystąpić do montażu listwy przypodłogowej. W przypadku tzw. podłóg pływających, listwy mocowane są bezpośrednio do ściany. Listwy można zarówno przykleić, co polecane jest w przypadku nierównych ścian, można również użyć kołków rozporowych lub wkrętów.
Kiedy warto poprosić ekipę o pomoc?
Zdarzają się również sytuacje, gdy planujemy więcej zmian w naszym mieszkaniu, a niektóre z przewidzianych zadań wymagają pomocy fachowców. Do bardziej wymagających zadań związanych z wymianą podłogi należy montaż ogrzewania podłogowego lub wykonanie wylewki. Jeśli marzysz o podłodze, po której bez obaw będziesz mógł chodzić na boso, zdecydowanie powinieneś zainwestować w ogrzewanie podłogowe. To rozwiązanie jest niezwykle wygodne i komfortowe, jednak wymaga pomocy specjalistów. Jednak jeśli masz już ułożone instalacje, a jedynym zadaniem, które musisz wykonać jest ułożenie podłogi, możesz być pewien, że z łatwością zrobisz to samodzielnie. – Nowoczesne podłogi laminowane marki SWISS KRONO doskonale nadają się do układania na ogrzewaniu podłogowym. Jedyne o czym warto pamiętać, to obliczenie oporu cieplnego całej przegrody tj. podłogi wraz z podkładem. Wartość ta nie powinna przekraczać 0,15 m²K/W – wyjaśnia Jarosław Masina, Kierownik Działu Marketingu SWISS KRONO sp. z o. o., producenta podłóg laminowanych, płyt meblowych i OSB.
Niezależnie, czy chcesz jedynie odświeżyć swoje wnętrze, czy może szykujesz się do generalnego remontu, możesz mieć pewność, że proces układania podłogi laminowanej nie powinien sprawić żadnych trudności.