Strona główna » Doświetlenie mieszkania, a samopoczucie – dlaczego w domu powinno być dużo światła?

Doświetlenie mieszkania, a samopoczucie – dlaczego w domu powinno być dużo światła?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Niedobór światła utrudnia wykonywanie domowych czynności, czytanie czy pracę przed monitorem i negatywnie odbija się na wzroku. Może mieć jednak także niekorzystny wpływ także na… samopoczucie. Dlaczego powinniśmy zadbać o prawidłowe oświetlenie w domu oraz na co należy przy tej okazji zwrócić uwagę?

Wpływ światła na samopoczucie i rytm dobowy

Niedobory światła u wielu ludzi mogą doprowadzić do zmian nastroju albo nawet rozregulowania rytmu dobowego. Wielu psychologów zaznacza, że zimą wzrasta liczba osób zmagających się z depresją. Popularnym terminem stała się tak zwana „zimowa depresja” – jedną z jej przyczyn ma być właśnie niewystarczająca ilość światła. Niewłaściwe oświetlenie często potęguje zmęczenie, może wzbudzać apatie, zaburzyć rytm dobowy, co również utrudnia funkcjonowanie. Potwierdzają to chociażby badania Marie Engwall na szpitalnych pacjentach – osoby, w których salach dbano o to, by natężenie oświetlenia pasowało do pory dnia, cieszyły się lepszym samopoczuciem.

Dodatkowo, światło jest jednym ze źródeł witaminy D – ta wyzwala się na skutek syntezy skórnej, do której dochodzi pod wpływem promieniowania UVB. Nieprawidłowe oświetlenie może też utrudniać codzienne zajęcia i powodować problemy ze wzrokiem.

Dostęp do naturalnego światła

Latem rzadko pojawia się problem z dostępem do odpowiedniej ilości naturalnego światła. Słońce nie tylko wcześnie wschodzi i późno zachodzi, dzięki czemu więcej światła wpada do domów przez szyby, ale też pogoda i długi dzień sprzyjają spacerom. Problem zaczyna pojawiać się jesienią, a swoje apogeum osiąga w zimie.

Na to, że słońca jest mniej, niewiele można poradzić. Projektując dom można jednak zadbać o zaplanowanie w nim okien w taki sposób, aby jak najlepiej doświetlały wnętrza. Dzięki temu w pokojach będzie nie tylko jaśniej i bardziej komfortowo, ale też – łatwiej będzie zoptymalizować zużycie prądu później włączając światło elektryczne.

przeszklone drzwi tarasowedrzwi na tarasdrzwi tarasowe

Na co dobrze zwrócić uwagę pod tym względem?

  Kolory nowoczesnej kuchni

– Szczególnie ważna jest, oczywiście, wielkość okna – mówi specjalista DAKO, producenta okien i drzwi. – Duże przeszklenia są bardzo popularne zarówno ze względu na swój wygląd, jak i to, że dobrze doświetlają pomieszczenia. Warto jednak zwrócić uwagę także na takie kwestie, jak odpowiednie usytuowane okien i mebli względem nich oraz ekspozycja okien względem stron świata. Trzeba pamiętać, że na przykład, jeśli biurko stanie bardzo daleko od okna, osoba przy biurku pracująca, może potrzebować dodatkowego oświetlenia. Rzadko też dobrym pomysłem jest montowanie okien z ekspozycją północą – wpada przez nie stosunkowo niewiele światła.

Elektryczne oświetlenie w domu

W przypadku oświetlenia elektrycznego, kluczowe są: właściwe rozmieszczenie źródeł światła oraz stosowanie odpowiednich żarówek. Warto – zwłaszcza zimą, gdy słońca jest mniej – wybierać żarówki o mocniejszym, ciepłym świetle. Dobrym pomysłem jest zastosowanie kilku punktów oświetlenia zamiast np. jednego żyrandola umieszczonego w centralnym punkcie sufitu. Dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń dużych czy takich jak kuchnia oraz sypialnia. W kuchni na przykład przydatne może być dodatkowe oświetlenie nad blatami, w sypialni – dobrze mieć zarówno oświetlenie górne, jak i lampkę koło łóżka. Kolejna dobra praktyka to zadbanie o to, aby móc różne źródła światła zapalać „osobno” – a więc: aby istniała możliwość odpalenia na przykład dwóch z trzech żarówek zamontowanych pod sufitem, a nie wszystkich na raz. Pozwala to lepiej kontrolować natężenie światła, dostosowując je do pory dnia, roku oraz podejmowanych czynności. Osoby, które szczególnie dotkliwie odczuwają zimą brak słonecznego światła, często wykorzystują także specjalne lampy antydepresyjne (to swego rodzaju terapia przez naświetlanie).

Zadbanie o właściwe oświetlenie w domu to sposób na podniesienie codziennego komfortu oraz inwestycja w zdrowie i samopoczucie.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.