Strona główna » Metamorfoza małego mieszkania – zobacz przed i po remoncie

Mieszkanie dwupokojowe – tu zaszła zmiana 🙂 Przed remontem pokój dzienny był oddzielony od kuchni ścianą z luksferów. To była największa zmiana – wyburzenie tej ściany działowej i otworzenie kuchni na salon. Metamorfoza małego mieszkania udokumentowana na zdjęciach pokazuje, że nie trzeba ogromnych inwestycji, by poczuć się jak w nowym mieszkaniu.

Małe mieszkanie potrzebuje tak zwanego oddechu. Im mniej ścian i przegród, im jaśniejsze kolory, tym czujemy wokół więcej przestrzeni. Stąd nasz pomysł, by wyburzyć ścianę z luksferów, mimo że luksfery nieco światło przepuszczają. Jednak dzięki temu powstało miejsce na duży stół – a to mebel ważny i na jego rozmiarze oszczędzać nie należy.

Połączenie kuchni z pokojem

Pokój przed remontem - za luksferami jest kuchnia
Kuchnia oddzielona od pokoju - mieścił się mały stół
Beżowe cieniowane kafle, jasnoszary blat i wszystkie fronty szafek w kolorze calvados
Balkon przed zmianami - widok z kuchni

Ściana z luksferów oddzielała pokój od kuchni. Na jej tle stała duża kanapa z IKEA. W przedpokoju ściany były wyłożone tzw. marmolitem w rudym kolorze. Na podłodze deska barlinecka dąb lakierowana na wysoki połysk.

Ściany do remoncie są pomalowane szarą farbą – to farba marki Flugger – ten sam kolor S2005-R80B z próbnika NCS jest i na ścianach, i na glazurze.

Po wyburzeniu ściany z luksferów na granicy kuchni i pokoju stanął duży stół.

Biały stół (IKEA) i czarno-białe krzesła (IKEA) stworzyły ładną graficzną kompozycję. W tle jest kuchnia, która przed metamorfozą była cała w kolorze calvados. Blat był jasnoszary. Postanowiliśmy zmienić częściowo kolor szafek. Dół zabudowy kuchennej został przemalowany na czarno. Czym? Specjalistycznymi farbami do laminatu – skorzystaliśmy z usługi profesjonalnej lakierni.

  Dwupokojowe mieszkanie z ciemną kuchnią

Fronty zostały zdemontowane i zawiezione do lakierni. Blat jest także nowy, laminowany, imitujący czarną lawę. Przyznajemy, że w praktyce czarny blat nie jest łatwo utrzymać w czystości, bowiem widać każdy okruszek i plamę, ale efekt jest wart tego, by często przecierać tę ciekawą fakturę 🙂 Jeśli jednak ktoś z Was jest pedantem lub wręcz przeciwnie – nie lubi za często sprzątać, to na pewno czerni nie polecamy do kuchni.

Kafle w kuchni zostały pomalowane – na przeszlifowana glazurę nałożyliśmy małym gąbkowym wałeczkiem podkład Flugger Interior Fix Primer. Następnie po 12 godzinach – koniecznie trzeba tyle poczekać! – kafle zostały pomalowane farbą Flugger Dekso 25. To półmatowa farba akrylowa. Na kaflach i na ścianach w kuchni jest szary kolor z próbnika S2005-R80B

Blat kamienny czy laminowany? Najczęściej w kuchniach spotykamy blaty laminowane. Ich popularność wynika z ogromnego wyboru wzorów i kolorów. >>

W blat jest wpuszczony zlewozmywak Teka model Simpla z tegranitu – czarny kolor zlewu idealnie pasuje do blatu. Zlew jednokomorowy z ociekaczem

Przedpokój i pokój dzienny do metamorfozie – rola kolorów

W przedpokoju marmolit został usunięty ze ścian, była położona gładź i ściany są teraz pomalowane na biało. Dzięki temu jest większa jasna przestrzeń, hol stał się optycznie zdecydowanie większy. W szafie we wnęce mieszczą się u ubrania i obuwie, więc wystarcza wolno stojący wieszak stalowy na podręczne kurtki czy torby.

Widok na przedpokój z salonu – białe ściany, biały stół i szafki biało-czarne tworzą spójną kompozycję kolorystyczną

Ważnym elementem tego remontu jest podłoga – nie była wymieniana, a jedynie cyklinowana. To dębowa deska barlinecka – wcześniej lakierowana na wysoki połysk, teraz po cyklinowaniu pokryta matowym lakierem.

Jak samemu polakierować drewnianą podłogę? Decydując się na samodzielne lakierowanie podłóg drewnianych, możemy sporo zaoszczędzić. >>

Pokój dzienny przed metamorfozą
Aneks wypoczynkowy - odnowiona podłoga wygląda szlachetniej i dobrze współgra z czarno-białą kompozycją
Narożna kanapa i mebel modułowy z szafek Besta (IKEA)

Balkon – nowa podłoga, nowe meble

Na balkonie była smutno po prostu – dość pusto, kolory bure – szczególnie płytki ceramiczne na podłodze miały kolor tzw. nijaki i bury. Co zrobiliśmy ? Położyliśmy panele tarasowe, kwadratowe, z tworzywa sztucznego, w ciemnoszarym kolorze (IKEA). Nie trzeba więc było zrywać starej podłogi z kafli. Do tego meble ogrodowe bejcowane na ciemny kolor oraz kupione w Leroy Merlin dwie ogrodowe osłony drewniane – były z surowego drewna, więc zabejcowaliśmy je tą samą bejcą, którą są zabezpieczone meble na balkonie. Teraz jest miło!

Balkon przed zmianami - widok z kuchni
Po metamorfozie - nowe panele podłogowe, fotele, składany stolik...

Może Cię zainteresować: