Strona główna » Samodzielne lakierowanie podłóg drewnianych

Samodzielne lakierowanie podłóg drewnianych

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Decydując się na samodzielne lakierowanie podłóg drewnianych, możemy sporo zaoszczędzić. Choć jest to czynność wymagająca precyzji, to jednak przy zachowaniu kilku podstawowych zasad i wykorzystaniu dobrych lakierów nie sprawi ona większego problemu.

Tradycyjne podłogi drewniane wracają do łask – coraz więcej osób docenia ich trwałość i komfort. Intensywnie użytkowane podłogi drewniane najlepiej pokryć warstwą lakieru. Taka forma ochrony nie tylko zapewni odporność na ślady codziennej eksploatacji, ale również podkreśli wyjątkowy urok naturalnego surowca. Lakierowanie jest czynnością, która wymaga sporo uwagi i precyzyjnych przygotowań, ale dobrze wykonana daje poczucie satysfakcji.

Dokładne przygotowanie
Bez różnicy, czy będziemy lakierować nową podłogę, czy wcześniej używaną, musimy przygotować drewno na przyjęcie nowych powłok ochronnych. Aby osiągnąć równe i pozbawione wszelkich zanieczyszczeń podłoże, najlepiej jest je wycyklinować. Jeżeli mamy do czynienia z pierwszym lakierowaniem nowo położonej podłogi drewnianej, zaczynamy od dokładnego posprzątania powierzchni. Lakierowanie powinno być ostatnią z czynności wykończeniowych, a na pewno nie powinno się zbiegać z innymi pracami, które odbywają się w pobliżu.
– Podstawową kwestią jest całkowite odpylenie podłogi. Należy ją dokładnie zamieść i odkurzyć. Podczas czyszczenia niezmiernie ważne jest także usunięcie wszelkich pozostałości, które mogły pojawić się w trakcie montażu, takich jak np. plamy kleju.
– Istotne jest także przygotowanie wnętrza. Optymalna temperatura powietrza podczas lakierowania to 15 – 25°C, a jego wilgotność musi mieścić się w granicach 40–60 %. Przekroczenie tych zakresów może spowodować, że lakier nie odpowietrzy się odpowiednio i po wyschnięciu mogą pojawić się pęcherzyki na jego powierzchni.
– Natomiast w przypadku podłogi starej, ewentualne cyklinowanie i gruntowne czyszczenie przed lakierowaniem ma na celu usunięcie nie tylko samych zabrudzeń i pyłu, ale także wszelkich pozostałości po warstwach ochronno – pielęgnacyjnych, takich jak pasty woskowe czy środki nabłyszczające.
– Przygotowaną podłogę drewnianą lakierujemy tylko w uszczelnionym wnętrzu. Zabezpieczenie przed przeciągami pozwoli na uniknięcie ryzyka naniesienia kurzu bądź innych nieczystości, które mogłyby przykleić się do świeżej warstwy lakieru. Dlatego ważne jest oklejenie wejść np. folią malarską. Izolacja dodatkowo zapewni równomierne wysychanie. Cały czas należy utrzymywać odpowiednią temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu.

  Czy warto śledzić trendy kolorystyczne we wnętrzach?

Precyzyjne lakierowanie
Jeżeli chcemy wykonać lakierowanie szybko i uniknąć kontaktu ze specyficznym zapachem lakieru, to warto zastosować ekologiczny, szybko schnący lakier akrylowo–poliuretanowy na bazie wody (np. Bondex Eco Parguet Varnish). Takie same właściwości ochronne gwarantuje również lakier poliuretanowy na bazie rozpuszczalników (np. Bondex Urethane Parquet Varnish).
– Podczas lakierowania trzeba też zadbać o odpowiedni stan narzędzi. Wałki i pędzle muszą być czyste. Najlepiej je wyczesać i odkurzyć, co zapobiegnie wypadaniu runa i włosia podczas lakierowania.
– Przed użyciem lakier musi zostać dokładnie wymieszany. Jest to szczególnie ważne w przypadku lakierów matowych i półmatowych, które zawierają środek matujący. W naturalnym procesie osadza się on na dnie i aby osiągnąć równomierny połysk na całej powierzchni należy go dokładnie wymieszać przy pomocy czystego mieszadła. W przeciwnym razie może się okazać, że stopień matowienia będzie nierówny (będzie rósł wraz z ubytkiem lakieru w opakowaniu). Po wymieszaniu lakier musi odstać, by się odgazował i odpienił.
– Lakierowanie wymaga zazwyczaj naniesienia 2–3 warstw w zależności od tego, czy podłoga była wcześniej lakierowana. Nowa posadzka drewniana potrzebuje większej liczby powłok ochronnych. Wszystkie warstwy lakieru (oprócz ostatniej) po wyschnięciu można zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym, po czym ponownie oczyścić.
– Przed nałożeniem końcowej warstwy warto użyć dodatkowo ściereczek antystatycznych, które niemal całkowicie usuną kurz. Prace lakiernicze muszą być przeprowadzane w równym tempie, a nakładana ilość lakieru taka sama na każdej części powierzchni. Dzięki temu ostateczny efekt wizualny będzie jednolity i nie pozostawi widocznych łączeń. Zachowanie powyższych zasad pozwoli na dokładne wykonanie prac, których efektem będzie wytrzymała i piękna podłoga drewniana.

Konsultacja i zdjęcia Dyrup

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.