Strona główna » Meble w okleinie – zobacz jak i czym je pomalować

Meble w okleinie – zobacz jak i czym je pomalować

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
farby Annie Sloan do malowania drewna, metalu, laminatu

Czy odnowienie i malowanie mebli w okleinie jest możliwe? Jakiej farby użyć do pomalowania takich mebli? Jak to zrobić?

Malowanie mebli okleinowanych, laminowanych jest możliwe, aczkolwiek wymaga sporo pracy, precyzji, cierpliwości i specjalnych farb. Na meble z płyty wiórowej w okleinie mamy dwa rozwiązania.

Malowanie forniru – metoda 1

Jeżeli płyta meblowa jest pokryta fornirem (okleina z naturalnego drewna), mebel należy zmatowić papierem ściernym, oczyścić z pyłu, a następnie malować go wodorozcieńczalną emalią akrylową do drewna.

Farby Annie Sloan do malowania drewna, metalu, laminatu

Oczyszczoną drewnianą powierzchnię malujemy farbami kredowymi bez konieczności użycia podkładu

Farby do drewna Gotowe farby do drewna w 19 kolorach >>

Farby kredowe – bardzo proste w użyciu Na płytę laminowaną, na drewno, na metal nawet – farby kredowe Annie Sloan >>

Do malowania forniru polecam produkt marki Beckers Designer Aqua Lackfarg [40] lub farbę Advance Satin Benjamin Moore Farba szybko schnie i ma dobrą przyczepność do podłoża. Mebel możemy zabarwić na dowolnie wybrany kolor, ponieważ farba jest sprzedawana w wielu kolorach. Dodatkowo produkt ten rekomendowany jest przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

Malowanie mebli laminowanych – metoda 2

Meble laminowane (w sztucznej, drewnopodobnej okleinie – tzw. laminacie) można pomalować lakierem przemysłowym. Najpierw jednak trzeba je zmatowić papierem ściernym, dokładnie oczyścić, następnie nałożyć podkład dwuskładnikowy (podkład przemysłowy stosowany na płyty MDF, HDF, drewno, sklejki, płyty laminowane). To produkt, który charakteryzuje się niezwykłą przyczepnością do każdego rodzaju powierzchni.

Farby do mebli Annie Sloan

Sekretarzyk pomalowany farbami kredowymi

Na rynku pojawiła się też farba kredowa do malowania różnych powierzchni, między innymi właśnie mebli laminowanych. To farby marki Annie Sloan, które można już kupić w Polsce np. na www.patynowy.pl

Wymagają one jedynie umycia i odtłuszczenia powierzchni, są łatwe w użyciu. Potem, kiedy farba już wyschnie, należy mebel pokryć woskiem (również marki Annie Sloan). Tymi farbami można malować laminat, drewno, a nawet metal.

Podkład gruntujący Flugger Interior zwiększa przyczepność farb

Mamy także sprawdzoną metodę na użycie farb Flugger do laminatu. Na przykład szafka IKEA Malm jak najbardziej daje się przemalować na inny kolor – najpierw odtłuszczamy ją benzyną ekstrakcyjną lub denaturatem, a kiedy wyschnie malujemy podkładem Interior marki Flugger – Interior Fix Primer (na zdjęciu obok).

  Budowa tarasu przy domu krok po kroku

Farbę do malowania mebli można kłaść dopiero po 12 godzinach i z własnego doświadczenia radzimy nie skracać tego czasu.

Kolejne warstwy to farba Interior Hight Finish również marki Flugger – kolor można zamówić dowolny – zostanie zrobiony dla nas w mieszalnika. Te farby są sprzedawane w salonach firmowych Flugger.

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Klaudia

Bardzo ciekawa metoda na odświeżenie i zmianę stylu starych i niechcianych już mebli. Jeśli ma się czas, chęci i przede wszystkim dryg do takich rzeczy – czemu nie!

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.