Strona główna » Metalowe listwy przypodłogowe – praktyczne rozwiązanie

Metalowe listwy przypodłogowe – praktyczne rozwiązanie

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
listwa z metalu

Na ostateczny wygląd wnętrza wpływa wiele czynników. Okazuje się, że stylowe i modnie urządzone pomieszczenie powinno być wykończone w każdym, nawet najmniejszym szczególe. Ogromną rolę odgrywają więc takie dodatki, jak choćby listwy przypodłogowe metalowe. Mają one nie tylko praktyczne zastosowanie, ale jednocześnie nadają wnętrzom charakter i styl.

Listwa cokołowa – czym jest?

O listwach cokołowych wciąż mówi się zbyt mało. Są one nie tylko niezwykle funkcjonalne, ale jednocześnie są tym elementem w pomieszczeniu, który może nie jest zauważany w pierwszej kolejności, ale wciąż odgrywa bardzo ważną rolę. Jeżeli zapomnimy o zastosowaniu tego rodzaju dodatku, to przestrzeń między podłogą a ścianą przestaje prezentować się estetycznie. Powstające podczas remontu szczeliny dylatacyjne nie są pożądane, a żeby je zasłonić, używa się właśnie tego rodzaju listew. Każdy, kto chce, by urządzane wnętrze prezentowało się naprawdę dobrze, powinien wiedzieć, czym jest profil cokołowy i jakie są jego podstawowe zalety.

Profil cokołowy – zalety

Warto wspomnieć, że profil cokołowy (a już zwłaszcza ten wykonany z metalu) sprawdzi się we wszystkich możliwych pomieszczeniach. Mogą być to zarówno wnętrza domowe, jak i biurowe czy miejsca użytku publicznego. Uniwersalność jest tutaj kluczowa. Za każdym razem listwa cokołowa do płytek czy paneli będzie pasowała idealnie. Kolejną, niezwykle ważną zaletą jest jej wytrzymałość.

Metalowe listwy przypodłogowe – dlaczego warto je zastosować?

Oprócz samego wyglądu listwy ważne jest także, z jakiego materiału została ona wykonana. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele wariantów, ale warto wiedzieć, jakie widoczne różnice występują między wykorzystywanymi w produkcji materiałami. Listwy przypodłogowe metalowe (https://listwy.online/listwy-przypodlogowe-metalowe-cokolowe/) charakteryzują się niezwykle dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Jest to jednocześnie jedna z głównych ról listew przypodłogowych – powinny one chronić ścianę w najlepszy możliwy sposób. Wersje z tworzyw sztucznych również mogą prezentować się dobrze, ale nie są tak wytrzymałe. Należy je często wymieniać, co generuje dodatkowe, zupełnie niepotrzebne koszta, a co nie jest konieczne, jeżeli wybrana zostanie metalowa listwa cokołowa. Cena początkowa może być co prawda wyższa, ale wciąż jest to znacznie lepszy wybór.

  Jakich materiałów użyć zamiast płytek nad blatem w kuchni?

Z tego powodu wykonawcy i projektanci zalecają wybór listew wykonanych właśnie z metalu. Mają one najwięcej zalet i są też najbardziej opłacalnie – jeżeli zostaną zamontowane w odpowiedni sposób, to mogą chronić ściany i podłoże przez wiele długich lat.

Listwa cokołowa – do płytek oraz paneli

Metalowe listwy przypodłogowe stosowane są zarówno w przypadku płytek, jak i paneli podłogowych. Dlaczego? Są to najczęściej stosowane materiały, które chętnie wykorzystywane są w przypadku bardzo różnych miejsc. Wyróżniają się uniwersalnością i funkcjonalnością. Dobrej jakości panele wyglądają świetnie zarówno w domowym zaciszu, jak i biurach. Są łatwe w czyszczeniu, a ich producenci oferują przeróżne wzory i kolory zastosowanych do ich produkcji materiałów. To samo tyczy się płytek, które może są trudniejsze w montażu oraz wymianie, ale dają przyjemny chłód oraz są odporne na wilgoć.

Żadna podłoga nie wygląda jednak doskonale, jeżeli przy szczelinach dylatacyjnych nie umieścimy listew. Są one doskonałym dopełnieniem, a ponadto tworzą ochronę dla zastosowanego podłoża oraz ściany. Zdarza się bowiem, że na miejscu łączeń gromadzi się brud oraz wilgoć. W takim przypadku listwy metalowe przypodłogowe tworzą znakomitą barierę, ponieważ ściśle przylegają do powierzchni. Można je czyścić w bardzo prosty sposób – wystarczy użyć wilgotnej szmatki i delikatnego detergentu.

Niektóre modele posiadają także dodatkową zaletę – pozwalają na ukrycie nieestetycznych kabli, które często są nam niezbędne w mieszkaniu czy biurowych pomieszczeniach. Zamiast używać dodatkowych maskownic, możemy po prostu przeprowadzić je wewnątrz wybranych listew. Sprawia to, że utrzymany zostaje porządek, a jednocześnie nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo innych osób – szczególnie dzieci często sięgają po leżące na podłodze kable i przewody.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.