Strona główna » Rzeczy potrzebne do malowania mieszkania

Planujesz malowanie mieszkania? Zastanawiasz się jakie rzeczy są potrzebne? Jeżeli ściany są w dobrym stanie i nie trzeba naprawiać tynku, możemy prosto i szybko sami pomalować ściany.

Określenie budżetu i lista zakupów bez wątpienia jest pierwszym etapem prac remontowych. Dobra lista potrzebnych produktów pozwoli uniknąć nam straty czasu na kilkakrotne jeżdżenie do sklepu. O czym zatem należy pamiętać?

Spis treści porady

Farby – numer jeden na liście rzeczy do malowania mieszkania

Na wybór farb z pewnością wpływa: kolor, jakość i cena. Jeżeli lubimy mieć wiele możliwości wyboru i chcemy mieć kolor idealnie dobrany do naszego wnętrza, powinniśmy skorzystać z farb z mieszalnika. W przeciwieństwie do gotowych farb marketowych umożliwiają nam stworzenie indywidualnej barwy, idealnie dopasowanej do naszych oczekiwań. Możemy wybierać wśród kolorów z palety kilku tysięcy odcieni.
Poza kolorem musimy też zdecydować o rodzaju farby. Nie bez znaczenia jest też miejsce, do którego kupujemy farbę. Ściana w kuchni wymaga innej farby niż ściana w sypialni.

Jak wybrać farbę do kuchni

Niektóre pomieszczenia są bardziej narażone na zabrudzenia, dlatego warto zainwestować w farbę, którą bez obaw można czyścić. Ściana pomalowana produktem dobrej jakości może posłużyć nam na lata. Dlatego warto poszukiwać najlepszej jakościowo farby w przystępnej dla nas cenie.
Taka farbą jest np. PARA Elite Ceramic 4090 oparta jest na technologii mikrokuleczek ceramicznych – absorbuje mniejszą ilość kurzu i można ją bez problemu szorować. Produktem z niższej półki, ale także bardzo wysokiej jakości, jest farba PARA Proffesional 260. Emalia lateksowa jest odporna na zmywanie.

Farba gruntująca – numer dwa na liście rzeczy do malowania mieszkania

Dobra farba to nie wszystko. Aby uzyskać trwałą powłokę należy ją wcześniej odpowiednio przygotować. Ścianę należy pokryć warstwą farby gruntującej. Grunt wzmacnia podłoże, przyczepność farby nawierzchniowej, wyrównuje chłonność podłoża oraz zmniejsza zużycie farby nawierzchniowej. Dzięki temu malowanie staję się szybsze i przyjemniejsze, a uzyskany efekt lepszy. Na ogół na opakowaniu farby producent informuje, jaki grunt zaleca do stosowania ze określona farba kryjącą. Bardzo dobrym produktem gruntującym jest SCALA Ultra Primer 08. Farba została stworzona na bazie wody, dzięki czemu jest ekologiczna i przyjazna naszemu zdrowiu.

  Farby Śnieżka - kolory

Narzędzia malarskie – numer dwa na liście rzeczy do malowania mieszkania

Przede wszystkim, żeby uczynić jak najmniej szkód na podłodze oraz framugach drzwi i okien powinniśmy zaopatrzyć się w folie malarską oraz taśmy papierowe, najlepiej w dwóch szerokościach. Z pewnością przyda się też drabinka malarska i stołek.
Do malowania trudno dostępnych miejsc oraz tzw. odcięć będziemy potrzebować różnych rodzajów pędzla. Miejsca przy framugach drzwi, w okolicach okien czy odcięciu przy suficie pomalujemy za pomocą małego pędzla. Pędzel zakrzywiony wykorzystamy w przypadku powierzchni za kaloryferem. Duży pędzel przyda się do malowania rogów pomieszczeń Profesjonaliści polecają do malowania dużych powierzchni wałek. Umożliwia nam uzyskania faktury na ścianie, wszystko zależy od rodzaju i długości włosia wałka. W przeciwieństwie do pędzla nie pozostawia śladów, ani zacieków. Przy jego pomocy nawet duże i wysokie ściany można pomalować szybko i równomiernie. O ile, w przypadku pędzla nie potrzebujemy dodatkowych pojemników, to w przypadku wałka powinniśmy zaopatrzyć się w kuwetę.

Ile kosztuje malowanie ścian?

Doradcy z Salonu Dekorian obliczyli, że pomalowanie 20 metrowego pokoju za pomocą dobrej jakości, ekonomicznej farby PARA Professional 260, farby gruntującej SCALA Ultra Primer 08, wałka DYNAMIC, pędzla DYNAMIC w przybliżeniu kosztuje 534 zł.
Przykładowe koszty remontu pokoju ( 20 m2)
Farba PARA Proffesional 260 – 330 zł
10 litrów gruntu SCALA Ultra Primer 06 – 112 zł
Komplet rączka + wałek DYNAMIC 1770 15 mm – 37 zł
Pędzle DYNAMIC – 8,22 zł (mały), 39 zł (duży)
Taśmy papierowe, folia – 2,71 zł (taśma), 5 zł (folia)
Zdjęcia: www.dekorian.pl; www.para.pl; www.farbyscala.pl

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.