Styl skandynawski, loftowy, glamour czy nowoczesny pojawia się w naszych wnętrzach szczególnie często. Ich popularność to zasługa dostępności produktów i częstego pojawiania się w katalogach lub na wielkim ekranie. Mało kto pamięta, że nasze wnętrza zaaranżować może na wiele, innych sposobów. Z pewnością mnogość tych dostępnych nurtów może być przytłaczająca, dlatego w poniższym materiale poznasz te zapomniane, wyraziste, inspirujące i wyjątkowe style, które mogą być poważną konkurencją dla innych, niezwykle popularnych nurtów.
Maksymalizm hedonizmem naszych wnętrz
Hedonizm we wnętrzach jest znany od tysięcy lat – to głównie pod te założenia zaaranżowano najsłynniejsze pałace czy sale bankietowe. Następnie, na skutek nowych wizji, trend maksymalizmu popadł w zapomnienie. Stopniowo kolory zastąpiono jasnym drewnem, a proste kształty wyparły bogate zdobienia. Nie da się ukryć, że w ostatnich latach w naszych wnętrzach zagościła skromność i pewna doza powściągliwości.
O ile minimalizm ogranicza liczbę komponentów i dodatków, o tyle w maksymaliźmie najcenniejsze są dekory, ozdoby, kolory i szalone połączenia. Ostatecznie jednak nie ma jednego, dominującego stylu, a same założenia opierają się na miksowaniu najpopularniejszych nurtów – loftowego, prowansalskiego czy nowoczesnego. Wizja na tak szalone eksperymentowanie coraz częściej inspiruje projektantów i architektów. Jeśli więc szukasz rozwiązania stojącego w opozycji do stonowanych aranżacji, wykorzystaj w swoich wnętrzach:
- produkty w rozmiarach i formatach XXL. Przykładem takiej formy może być duża fototapeta rozwieszona nad łóżkiem, kolaże z kolorowych zdjęć, czy oryginalne dodatki w złocie.
- kolory – zarówno stonowane i pastelowe, jak i mocne, wyraziste, eleganckie i romantyczne. Szczególnie popularne jest połączenie granatu ze złotem lub lawendy z beżem.
- wybierz ozdabiane lub żłobione toaletki, wzorowane na np. stylu wiktoriańskim,
- tapety – wzorzyste i jednobarwne – np. liście monstery czy motywy patchwork,
- sztukaterię – np. w postaci dekorowanej stolarki,
- dodatki – zdobione, wysadzane, ręcznie robione czy żłobione.
Dobierając dodatki pamiętaj jednak, że wszystkie decyzje powinny być przemyślane. Nie sztuką jest wybrać tysiąc różnorodnych produktów, licząc, że w ten sposób magicznie zaczną ze sobą współgrać. Podobnie jak w każdym innym stylu – dobieraj dodatki rozważnie, aby zmniejszyć ryzyko “przeładowania” wnętrza.
Chesterfield tłem dla gorącej herbaty
Styl Chesterfield, nazywany zamiennie stylem angielskim, łączy w sobie nieco staroświeckiej elegancji z charakterystycznymi, wiktoriańskimi posiadłościami. O ile mieszanka ta wydaje się być dość kontrowersyjna, o tyle w rezultacie udało nam się osiągnąć niezwykle ciekawą i inspirującą formę.
Mówiąc o stylu Chesterfield musimy odnieść się do pewnych, nieco stereotypowych wizji. Pod szyldem tego nurtu rozumiemy przeważnie niewielkie, rodzinne domki na przedmieściach, które łączą w sobie luksus, historię i klasę. Co to oznacza? W pomieszczeniach angielskich z pewnością znajdziemy wysokiej jakości materiały, liczne wzory, luksus i nawiązanie do największych, światowych trendów. Estetyka wzorowana jest na zarówno stylu shabby chic, na motywach roślinnych i na przytulności, z których słyną angielskie, wiejskie chaty.
Przepych, mnogość dodatków i brak oszczędności w dodatkach ma podkreślić wyższą klasę społeczną i angielską arystokrację. Chesterfield bardzo często utożsamiany jest z eleganckimi dżentelmenami w meloniku, którzy popijają popołudniowego Earl Greya – najlepiej w porcelanowych i ręcznie zdobionych filiżankach.
Jakich zasad warto przestrzegać we wnętrzach angielskich?
- wybierz słynną kanapę w stypie Chesterfield. Jej krój wywodzi się bezpośrednio z terenów Wielkiej Brytanii i od lat cieszy się ogromną popularnością wśród wnętrz designerskich. Sofę w tym typie wyróżnia wysoka jakość, pikowanie, wysadzane guzikami, niskie oparcie i wywinięte podłokietniki. Krój kanapy wywodził się z XVIII wiecznych klubów dla dżentelmenów i dam, a z czasem pojawił się także w aranżacjach codziennych.
- wybieraj motywy kwiatowe – zarówno w formie dodatków i tekstyliów, jak i wiodących form,
- wykorzystaj angielską kratę,
- postaw na dodatki dodające domowego ciepła – dobrym rozwiązaniem będzie kominek, grube koce, poduszki i świeczki,
- postaw na naturalne materiały – ze szczególnym naciskiem na drewno,
- wybierz ozdabiane lub nowoczesne toaletki (idealna będzie masywna, elegancka toaletka do sypialni – np. z ozdobnym lustrem i wąskimi szufladami),
- uważaj na kolory – we wnętrzu powinny dominować dwie – trzy barwy.