Strona główna » Kuchnia w stylu industrialnym
okap ciarko cube

Duże pomieszczenia przypominające magazyny, chłodna kolorystyka, surowe materiały, tj. cegła, beton, stal i drewno – to elementy aranżacji wnętrz charakterystyczne dla stylu industrialnego. Dzięki modzie na lofty, ten surowy trend przeżywa w ostatnich latach drugą młodość. Podpowiadamy jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym.

Surowość formy w stylu industrialnym

Styl industrialny pojawił się w Polsce pod koniec lat 90-tych i z początku został doceniony w środowisku osób związanych ze sztuką. Jego główne wyróżniki to surowa forma, duża ilość wolnej przestrzeni, wysokie sufity, funkcjonalność i estetyka nawiązująca do wnętrz hal, fabryk i magazynów.

W industrialnie urządzonej kuchni warto postawić na ściany w kolorze zimnej bieli lub jej „przybrudzonych” odcieniach – wszystko po to, aby nie przesłonić surowych dodatków. Jeśli chodzi o materiały, które dominują w takim wnętrzu, wybierzmy te o charakterze przemysłowym: beton, stal i szkło. Poza minimalistycznym wystrojem, w takich pomieszczeniach bardzo istotna jest także duża ilość naturalnego światła, stąd zaleca się ograniczenie do minimum dekoracji okiennych.

Tomasz Karolak wybrał loft

Stalowy połysk AGD

Przy tak oszczędnej, wręcz surowej estetyce, bardzo istotny jest odpowiedni dobór wyposażenia. Jeśli to możliwe, meble i sprzęt powinny znajdować się na zbliżonej wysokości, aby tworzyły jedną linię – ujednolicenie to jedna z cech wyróżniających ten styl. Z kolei urządzenia AGD powinny charakteryzować się prostą, geometryczną formą, rozmiarami XXL i stalową kolorystyką.

Wybierając sprzęt AGD do industrialnej kuchni, należy zwrócić uwagę na urządzenia wykonane ze stali nierdzewnej lub w jej kolorze, o surowej, minimalistycznej formie. Ostro zarysowane kształty i oszczędne wzornictwo – to klucz przy wyborze urządzeń, takich jak okapy kuchenne. Co więcej, podstawą stylu industrialnego jest w dużej mierze funkcjonalność, dlatego urządzenia muszą być wydajne, zaawansowane technologicznie i jednocześnie intuicyjne w obsłudze.

  Lampy do mieszkania w stylu loft

Funkcjonalność w przypadku okapów kuchennych, a tym samym ich wydajność, jest ściśle związana z kubaturą pomieszczenia – im większa powierzchnia, tym wyższa wydajność okapu. Pamiętajmy, że w przypadku loftów pomieszczenia kuchenne występują najczęściej w postaci aneksów kuchennych, są przestronne, zatem wydajność urządzenia ma w tym przypadku ogromne znaczenie.

Jak obliczyć potrzebną wydajność okapu

Jeśli nie loft, to…

Nawet jeśli nie mieszkamy w lofcie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kuchnię urządzić w stylu industrialnym. Bardzo ciekawy efekt uzyskamy pokrywając ścianę dekoracyjną cegłą. Wybierając meble, zwróćmy uwagę na te wykonane ze starego drewna. Jeśli jesteśmy posiadaczami małej kuchni – za pomocą luster możemy zwiększyć optycznie jej przestrzeń.

Warto przeszukać piwnice i dobrać wyjątkowe drobiazgi: blaszane pojemniki, miedziane części maszyn, stare skrzynie, świeczniki czy stalowe szafki na narzędzia – takie akcenty idealnie podkreślają charakter pomieszczenia. W tradycyjnej kuchni praktycznie zawsze staramy się ukryć okablowanie oraz rury. Styl industrialny charakteryzuje się tym, że nie tylko nie chowamy elementów instalacji, ale wręcz staramy się je wyeksponować.

zdjęcia Ciarko

Może Cię zainteresować: