Strona główna » Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie

Urządzenie małego mieszkania to nie lada wyzwanie. Na wymarzonym, często niewielkim metrażu musimy zmieścić wiele niezbędnych mebli i przedmiotów. Jednocześnie nie chcemy utracić wolnej przestrzeni. Jak to zrobić? Zdradzamy kilka prostych zasad jak urządzić małe wnętrze tak, by było funkcjonalne i sprawiało wrażenie większego niż jest w rzeczywistości.

Przy urządzaniu własnych czterech kątów bardzo istotne są decyzje podjęte już na etapie planowania przestrzeni, niezależnie od tego czy mieszkanie jest nowe i urządzamy je od podstaw czy też właśnie przystępujemy do gruntownego remontu.

Jasne barwy i gładkie powierzchnie
W przypadku małych przestrzeni zawsze doskonale sprawdzają się jasne kolory. Warto mieć to na uwadze nie tylko przy doborze kolorów ścian, zasada ta sprawdza się także kiedy wybieramy wykończenie podłóg. – Jasne i jednobarwne, z jak najmniej widocznymi łączeniami i słojami, dzięki efektowi gładkiej tafli podłogi optycznie powiększą każde pomieszczenie. Zasada ta dotyczy także miejsc, w których układany będzie gres lub innego rodzaju posadzka ceramiczna. W tym przypadku warto zdecydować się na płyty rektyfikowane. Układajmy je bezfugowo bądź z zastosowaniem wąskiej spoiny tak, by osiągnąć efekt gładkiej powierzchni.

Równie istotny jest dobór koloru ścian. Jasne barwy optycznie powiększają wnętrze, jeśli jednak mamy ochotę na odrobinę szaleństwa i zastosowanie w swoim mieszkaniu intensywnego, ciemniejszego koloru, najlepiej pomalować nim tylko jedną ścianę. W ten sposób zyskamy ciekawy akcent, który znacząco nie wpłynie optycznie na wielkość pomieszczenia, a jednocześnie nada wnętrzu zamierzony oryginalny charakter.

Drzwi wewnetrzne na miarę potrzeb
To detal, o którym często zapominamy planując przestrzeń. W niewielkich mieszkaniach doskonale sprawdzają się drzwi przesuwne. – Wizualnie zajmują mniej miejsca niż zwykłe skrzydła, dzięki czemu wnętrze wygląda na przestronniejsze. Na rynku są dostępne dwa rodzaje systemów drzwi przesuwnych: naścienne i wewnątrzścienne.
Czynnikiem doboru drzwi w małych pomieszczeniach bywa także ograniczona dostępność światła. . Dlatego wybierając skrzydła drzwi, warto wybrać te z dużą ilością przeszkleń. Po pierwsze zapewnią one odpowiednie doświetlenie, po drugie – będą sprawiać wrażenie lżejszych i mniejszych. Drugim interesującym wariantem będą drzwi z lustrami, które odbijając widok, jednocześnie stworzą złudzenie większej niż w rzeczywistości przestrzeni.
W przypadku drzwi, podobnie jak przy wyborze kolorów podłóg i ścian, lepiej postawić na barwy jasne, naturalne, dobrze wpasowujące się do aranżacji wnętrza. W tym sezonie zdecydowanie królują drzwi w kolorze bieli, więc przy okazji znajdziemy się na bezwzględnym designersko-modowym „topie”!
O wyborze tych a nie innych drzwi najczęściej decyduje ich estetyka oraz dopasowanie do pozostałych elementów wnętrza. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie dostępne na rynku rozwiązania odpowiadają naszym konkretnym potrzebom oraz funkcjom pomieszczeń.

  Brak kabli rewolucją w sterowaniu ogrzewaniem domu

Meble w małym mieszkaniu
Ostatnim etapem urządzania małego mieszkania jest wybór i zakup mebli. Jeśli na co dzień mieszkamy we dwoje, a gości przyjmujemy raczej okazjonalnie i nie organizujemy dużych przyjęć, nie ma potrzeby, aby w salonie znalazło się aż sześć krzeseł i wielki stół. Warto rozejrzeć się za niezwykle praktycznymi meblami rozkładanymi – dotyczy to zarówno stołów, jak i krzeseł, które na co dzień można składać i chować.
Kupując meble, wybierajmy te wyposażone w dodatkowe schowki, ukryte na przykład w pufach.
Meble przeznaczone do małych pomieszczeń nie mogą być zbyt masywne i rozbudowane. Zdecydowanie lepiej postawić na prostotę i minimalizm. Wrażenia lekkości i optycznego powiększenia dodadzą również przeszklenia, połyskujące laminaty i lustra.

Efektowne dodatki, byle nie w nadmiarze
Aby małe wnętrze sprawiało wrażenie przestronnego, bezwzględnie musimy zadbać w nim o porządek przestrzeni. Zdecydowanie odradzamy gromadzenie dużej ilości bibelotów czy ekspozycji innych niepotrzebnych przedmiotów. Możemy je przecież ukryć wewnątrz mebli lub w praktycznych schowkach. Warto zagospodarować każdą możliwą przestrzeń w mieszkaniu i rozejrzeć się za dodatkowymi miejscami do przechowywania.
Jeśli urządziliśmy wnętrze w jasnych i stonowanych barwach, właśnie dzięki ciekawym dodatkom możemy nadać mu indywidualny charakter. Na tym etapie organizowania naszej wymarzonej, choć małej przestrzeni nie musimy już obawiać się ani wzorów ani kolorów.

Zdjęcia Porta

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.