Chcesz w komfortowych warunkach przygotować posiłki? Pomyśl o dobrym oświetleniu kuchennego blatu. Lampa sufitowa to nie wszystko. Potrzebne jest oświetlenie punktowe.
Tradycyjna lampa umieszczona centralnie na suficie w kuchni często nie wystarcza do odpowiedniego oświetlenia kuchennych stref roboczych. Meble w kuchni są ustawione pod ścianami, więc światło z lampy sufitowej mamy za plecami. Dlatego warto pomyśleć o wspomagającym oświetleniu kuchennego blatu.
Kolor blatu a moc oświetlenia
Dodatkowe oświetlenie zależy od koloru blatu i materiału, z jakiego został wykonany. Podstawowa zasada jest taka – im ciemniejszy blat, tym więcej światła potrzeba do jego oświetlenia. Jasny blat i komponujące się z nim lakierowane meble będą rozpraszać światło, rozjaśniając nie tylko strefę roboczą, ale i całe pomieszczenie. By uzyskać zbliżony efekt w przypadku ciemnego blatu i ciemnych mebli potrzebne będzie mocniejsze źródło światła.
Przy doborze oświetlenia, należy również uwzględnić rodzaj materiału, z którego wykonany jest blat. Od szklanych lub kamiennych blatów punktowe oświetlenie LED będzie się odbijać. Aby zniwelować męczący wzrok efekt, wystarczy zastosować mleczną pokrywę.
Jaki lepszy – blat laminowany czy kamienny
Blat warto tak oświetlić, by nie powstawały na nim duże cienie – najlepiej wykorzystując do tego celu kilka równomiernie rozmieszczonych opraw, skierowanych bezpośrednio na jego powierzchnię. Jeśli nad powierzchnią roboczą znajdują się szafki wiszące, możemy pod nimi zamontować oprawy LED o małej mocy. Optymalna odległość pomiędzy poszczególnymi punktami świetlnymi powinna wynosić 40-60 cm. Wykorzystanie opraw z jednej serii – identycznych pod względem designu i koloru – wprowadzi do naszej kuchni wrażenie ładu i spokoju.
Halogeny i LED-y w kuchni nad blatem
Popularnym rozwiązaniem jest również zastosowanie taśm LED, montowanych w profilu chroniącym taśmę przed uszkodzeniem lub zabrudzeniem. Warto tak dobrać kształt profilu, by światło padało tylko na kuchenny blat. Jeśli będzie ono sięgać dalej i oświetlać podłogę, efekt ostateczny będzie mało estetyczny.
Dekoracyjnym, a zarazem bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest zastosowanie aluminiowego profilu GLAX z regulowanym kątem świecenia nawet do 44˚. Dzięki możliwości obrotu dolnego profilu możemy doświetlić te miejsca na kuchennym blacie, które wymagają szczególnej uwagi. Dodatkowo, różnorodność kształtów profili pozwala na wiele zastosowań aranżacyjnych i umożliwia uzyskanie ciekawych efektów świetlnych – poleca ekspert firmy GTV.
Inną możliwością oświetlenia blatu kuchennego jest wykorzystanie systemów halogenów lub opraw LED na wysięgnikach, zamontowanych nad górnymi szafkami.
Projektując oświetlenie kuchenne warto również wziąć pod uwagę barwę światła.
Jak wybrać światło o odpowiedniej barwie
Bardzo często jest to kwestia indywidualnych upodobań i preferencji, jednak na ogół do nowoczesnych wnętrz wybiera się zimne, białe światło – choć może ono nieco przekłamywać kolory. Natomiast światło o ciepłej barwie ma żółtawy odcień – przez co zmienić się może cały kolor kuchni.
Strefy robocze w kuchni ze względu na ilość zakamarków i widzących szafek trudno jest odpowiednio oświetlić na pomocą jednego, głównego źródła światła. Dodatkowe oświetlenie blatu może pełnić nie tylko funkcję użytkową, ale i dekoracyjną – umiejętnie zaaranżowane stworzy wyjątkowy klimat i styl każdej kuchni.
Więcej o oświetleniu na gtv.com.pl
Zdjęcia Shuterstock