Strona główna » Podłoga malowana farbami

Podłoga malowana farbami

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Kolor podłogi jest równie ważny jak ścian. Nie trzeba podłogi wymieniać ani cyklinować, by wyglądała, jak nowa. Rozwiązaniem jest podłoga malowana farbami. To nie tylko tańsze rozwiązanie, ale też daje więcej możliwości. Można użyć jednego lub kilku kolorów, wymalować różne kształty i wzory.

Farbami można malować nie tylko podłogę drewnianą, ale również betonową. Zobaczmy zatem jak przygotować podłogę do malowania, jakie narzędzia będą potrzebne i jak możemy podłogę udekorować, by nie była zwyczajna.

Jak i czym malować podłogę?

Przed liftingiem podłogi należy ją dokładnie umyć i oczyścić z wszelkich zabrudzeń. Podłogi lakierowane, czy już wcześniej malowane, trzeba zmatowić papierem ściernym. Następnie odpylić i odtłuścić.

Kolejny etap to aplikacja dekoracyjnej emalii. Musi się ona wyróżniać dobrą siłą krycia, wytrzymałością na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne oraz działanie detergentów. Taki produkt w swojej ofercie posiada producent farb – marka Benjamin Moore. Nowa wersja wodorozcieńczalnej emalii Floor&Patio Enamel N122. Produkt nadaje się zarówno do malowania surowych (po zagruntowaniu), jak i malowanych podłóg drewnianych oraz betonowych.

Można go użyć wewnątrz i na zewnątrz, dlatego sprawdzi się też w renowacji tarasów. Emalia występuje w pełnej palecie barw marki Benjamin Moore. Jest niezwykle odporna – łączy zalety żywicy akrylowej z wytrzymałością spoiwa epoksydowego.

Przed malowaniem zasadniczym:

  • cała powierzchnia podłogi musi być nie tylko zmatowiona papierem ściernym, ale i odpylona, odtłuszczona
  • trzeba zagruntować
  • izolującą farbą gruntującą (np. Fresh Start Primer 046” marki Benjamin Moore)
    W przypadku podłogi betonowej przygotowanie powierzchni jest takie same – zmatowienie papierem ściernym, odpylenie, odtłuszczenie i zagruntowanie, ale emalią Floor & Patio Enamel N122 Benjamin Moore rozcieńczoną wodą.
  Oświetlenie do małych pomieszczeń

Wzór malowany na drewnianej podłodze

Pokazaną na zdjęciach podłogę drewnianą pomalowano dwukrotnie emalią Floor & Patio Enamel N122 marki Benjamin Moore w podstawowym kolorze. Do malowania podłogi wykorzystano wałek malarski (najlepiej kanadyjskiej marki Richard).

Następnie po wyschnięciu wymalowania, nakleja się taśmę malarską tak, by osiągnąć określony wzór. Wzór maluje się mniejszym wałkiem malarskim.

Jeżeli wzór to nie tylko pasy i linie, ale coś bardziej skomplikowanego, to warto użyć specjalnego szablonu z folii samoprzylepnej z wyciętym drobnym wzorem geometrycznym (można zamówić dowolny wzór w firmie wykonującej reklamy z folii; wzór wycinany jest specjalnym ploterem).

Zdjęcia Benjami Moore

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.