Strona główna » Kolor żółty w mieszkaniu

Kolor żółty w mieszkaniu

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Różne są opinie na temat tego czy kolor żółty jest dobrym kolorem na ściany w mieszkaniu. Niektórym kojarzy się z epoką "kanarka", czyli jaskrawego, męczącego odcienia, który był w wielu mieszkaniach w latach 70-tych, 80-tych. A jednak żółty to pogoda ducha i energia. Warto więc zobaczyć jak użyć go we wnętrzu.

Żółty uznaje się za jeden z najbardziej pobudzających i energetycznych kolorów. Najlepiej prezentuje się w zestawieniu z szarościami, czernią, bielą, ale i błękitem.

Żółty i nasza psychika
W psychologii barw żółty wiąże się z pogodnym nastrojem, z ożywieniem, pragnieniem zmian i rozwijania się, przekraczaniem granic, dążeniem do radości i szczęścia. Żółty ma ożywczy i „młodzieńczy” charakter. Wybór koloru żółtego wyraża potrzebę odprężenia oraz otwarcia się na nowe doznania.
Diagnostyka kolorów wg Lüschera (1998 r.) łączy kolor żółtozielony z potrzebą unikania konfliktów, utrzymaniem równowagi, a także z obserwacją sytuacji. Połączenie tonu jasnozielonego i jasnożółtego oznacza nadzieję na lepszą przyszłość, odprężenie oraz ulgę. Mocne rozbielenie tego koloru zwiększa jego delikatność, zmniejsza siłę oddziaływania na psychikę.
W wielu kręgach kulturowych żółty ma szczególną pozycję pośród kolorów. W starożytnej Grecji w żółtą szatę odziany był bóg słońca Helios, a kolor ten symbolizował jego mądrość. W Egipcie żółty symbolizuje szczęście, pomyślność. Indianki zaś zakładają podczas ceremonii ślubnej żółte stroje, które mają za zadanie odgonić od młodej pary złe duchy. Dla Japończyków kolor żółty to synonim odwagi.

Żółty i nasze mieszkanie
Żółty to kolor, który ma w sobie bardzo dużą dawkę dobrej energii. Zastosowany we wnętrzu może pobudzać do działania albo działać odprężająco. Wszystko zależy od wybranego odcienia oraz od tego, w jakim sądsiedztwie będzie. Zawsze wywołuje pozytywny nastrój.
Całościowe wykończenie pokoju intensywnymi żółcieniami rekomendowane jest osobom odważnym, dynamicznym, które otwarte są na liczne zmiany. Bardzo energetyczne i pobudzające zmysły jest połączenie żółtego z intensywnymi pomarańczami i czerwieniami. Jeżeli żółty ma wpływać na nas relaksująco lepszym rozwiązaniem będzie zestawienie go z kolorami z innych rodzin kolorystycznych. W tej roli doskonale sprawdzą się lekko zgaszone błękity, szarości i brązy.
Kompromis pomiędzy pobudzeniem a odprężeniem osiągniemy łącząc delikatne żółcienie z intensywnymi odcieniami koloru niebieskiego. Jasna tonacja żółtego potęguje wrażenie przestronności i swobody.

  Industrialna kuzynka stolicy – Łódź

Zdjęcia Benjamin Moore, Dulux, Tikkurila

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.