Strona główna » Kołdry z naturalnym wypełnieniem – jaką wybrać?

Kołdry z naturalnym wypełnieniem – jaką wybrać?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Komfort snu o każdej porze roku zależy przede wszystkim od pościeli i kołder, których zadaniem jest zapewnienie naszemu ciału odpowiedniej temperatury. W chłodniejsze noce warto zmienić kołdrę na taką, która nas ogrzeje nawet w czasie dużych mrozów. Kołdry z naturalnym wypełnieniem, czyli puchowe są mile widziane!

Świetnym wyborem jest kołdra puchowa całoroczna, która za sprawą swoich właściwości zapewnia komfort zarówno latem, jak i zimą. Jakie wymagania powinniśmy stawiać dobrej jakości kołdrom puchowym? Na które aspekty ich wykonania należy zwrócić uwagę?

Spis treści porady

Kołdry puchowe – nie tylko na zimę!

Dobrej jakości, uniwersalna kołdra puchowa powinna dostarczyć wystarczająco dużo ciepła zimą, a latem zapewnić dobrą cyrkulację powietrza, wchłaniać pot i odprowadzać wilgoć. Bardzo istotne jest również wypełnienie kołdry – dawniej większość z nich wyglądała bardzo podobnie, wypełniało się je naturalnymi ocieplaczami, jak chociażby wełna, pierze czy puch. Obecnie wybór został poszerzony o sztuczne materiały, co jednak wcale nie oznacza, że kołdry puchowe straciły na popularności. Jest wręcz odwrotnie – ze względu na swoje właściwości stały się towarem jeszcze bardziej pożądanym!

Wybór dobrej kołdry jest uzależniony od kilku czynników. O pierwszym już nieco wspomnieliśmy – jest to jej wypełnienie. Równie istotne będą jednak również rodzaj pokrycia i techniki wykończenia. Które kołdry okażą się najlepsze, zwłaszcza na zbliżający się sezon jesienno-zimowy? Sprawdźmy!

Kołdra puchowa – rodzaje wypełnienia

W ciepłych kołdrach puchowych stosuje się przeważnie dwa rodzaje wypełnień: puch kaczy oraz gęsi. Za lepszy uważa się ten drugi, ponieważ jest znacznie większy, dzięki czemu może magazynować więcej powietrza, co przekłada się na jej lekkość, ale nie tylko.

Kołdra puchowa Notte-dolce zimowa

Kołdra z gęsim puchem będzie także cieplejsza, pod warunkiem, że postawimy na puch nowy, a nie wtórny. Puch wtórny, czyli taki, który był już wcześniej użyty w innym produkcie, jest niestety coraz częściej stosowany, możemy to sprawdzić na składzie kołdry.

  Ergonomia snu wg marki Hilding - 10 wskazówek

Decydując się na kołdrę puchową warto zwrócić uwagę również na zawartość procentową puchu, który się w niej znajduje. Im jest ona większa tym lepsza będzie jakość kołdry i jej parametry izolacyjne. Uznaje się, że dobre kołdry puchowe zawierają przynajmniej 80% puchu.

Nie bez znaczenia będzie także jego sprężystość, wskaźnik ten określa się jako cuin (jest to cal sześcienny w przeliczeniu na uncję). Sprężystość na poziomie 550-750 uznaje się za dobrą, zaś powyżej 750 za doskonałą.

Kołdra wełniana

Wełniana kołdra jest niezwykle przyjemna w dotyku, jednak nie nadaje się dla alergików, a zwłaszcza osób uczulonych na naturalną wełnę lub roztocza.

Wełna najwyższej jakości pochodzi od merynosów australijskich i jest to wełna jagnięca. Nierzadko możemy spotkać się także z wełną owczą, a nawet wielbłądzią. Używać możemy jej przez cały rok, ponieważ podczas mrozu świetnie izoluje przed zimnem, a w czasie lata, jej włoski się rozprężają, dzięki czemu nie przegrzewa organizmu.

Najlepsza będzie bez wątpienia kołdra ze 100% wypełnieniem wełnianym. Posiada bardzo wiele zalet, gdyż jest odporna na odkształcenia, a przy tym niezwykle miła w dotyku i miękka. Za najbardziej luksusową uznaje się kołdrę z wełny południowoamerykańskiej lamy alpaki.

Kołdra z pierza

Równie popularna, jak opisane wyżej rodzaje wypełnienia, jednak wykazuje najmniejszą izolację przed chłodem, niemniej bardzo dobrze odprowadza wilgoć.

Kołdra z pierza będzie za to znacznie cięższa od puchowej i mniej sprężysta. Wykonana w pełni z naturalnych surowców, czyli głównie ptasich piór połączonych z pierzem, nie będzie wskazana dla alergików. Bardzo często możemy spotkać się z kołdrami półpuchowymi, a więc takimi, które w większości składają się z pierza i dodatku puchu (mniej więcej 15-20%). Jej cena będzie zdecydowanie najniższa, gdyż koszt zakupu takiej kołdry to zaledwie 200-450 zł.

  Dzięki włącznikom Kontakt Simon urządzisz każde wnętrze w swoim guście!

Jaka kołdra będzie najlepsza?

Kołdry z puchem naturalnym mają znaczną przewagę nad kołdrami wykonanymi z materiałów syntetycznych, niestety, większość z nich nie będzie nadawać się dla alergików. Wyjątkiem są kołdry marki Notte oraz Tree & Goose, które nadają się również dla alergików – posiadają najwyższe parametry czystości, a także jakości puchu.

Wymienione marki spełniają ściśle określone normy europejskie przewidziane dla produktów antyalergicznych – kołdry Notte oraz Tree & Goose posiadają parametr czystości rzędu 1000 jednostek – dwukrotnie wyższy niż jest przewidziany w normie europejskiej.

Wiele osób błędnie sądzi, że kołdra puchowa nadaje się jedynie na zimowe, chłodne noce. Tymczasem jest to najbardziej uniwersalny rodzaj kołder, który świetnie sprawdzi się do użytku całorocznego!

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym PodPierzyna.com oferującym wysokiej jakości pościel i kołdry.

Tekst sponsorowany

Może Cię zainteresować: